Seks hayatınızın daha iyi olması için neleri yapmanız gerektiğini birçok kez düşünmüşsünüzdür. Bu defa da duruma ‘yapmamanız gerekenler’ penceresinden bakın ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi deneyin. İşte cinsel danışman ve seksologlardan 14 altın öneri:

1- Bütün doğru hareketleri bildiğinizi düşünmeyin

Daha en başından partnerinizin tutkularını bilmeniz mümkün değil. Seksolog Gloria Brame, "Herkesin kişisel tercihleri vardır" diye hatırlatıyor: “İletişim, ilişkinin her evresinde çok önemlidir ve partnerinizin tercihlerini anlamaya çalışmak hem fiziksel hem de duygusal açıdan daha tatminkar bir ilişki yaşamanızı sağlayacaktır.”

2- Yatak odanızı olumsuz bir yer haline getirmeyin

Gloria Brame, birçok çiftin sorunlarını yataklarında konuştuğuna da dikkat çekiyor. Çünkü muhtemelen yatağa girdiklerinde yalnız konuşabilecekleri ilk fırsatı bulmuş oluyorlar. Fakat öfke veya küskünlüklerinizi yatak odasına taşırsanız, zevk için kullandığınız alanı bir savaş alanına dönüştürürsünüz.

Eğer ilerlerse, partnerlerden birinin seksten uzak durmayı bir ceza olarak kullanmasına da dönüşebilir. Partnerinize kızgınsanız, ya bunu başka bir odada çözün ya da ertesi güne erteleyin. "Bir gece yatağa küs girdiniz diye ilişkiniz bitmeyecek" diyor Brame, "Fakat yatak odasını olumsuz hatıralarla doldurursanız, cinsel hayatınız ve sizi bir arada tutan şeyler zarar görebilir."

3- Fantezilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin

"Çoğu erkek ve kadın, tam olarak ne istediklerini konuşmak yerine, tam tatmin olmadıkları cinselliğe devam etmeyi seçiyorlar" diyor psikoterapist ve cinsel danışman Dr. Ian Kerner. Yapıcı bir şekilde isteklerinizi açıklarsanız bu asla eleştiri olarak alınmayacaktır.

Mesela, "Beni baştan çıkaran şey..." diye başlayacağınız cümle, en az eylemin kendisi kadar partneriniz etkileyebilir. Eğer Grinin 50 Tonu'ndan bir sahne varsa aklınızda, bunu partnerinize söyleyin. "Sizi gerçekten seven kadın ya da adam dinleyecektir" diyor Brame.

Bunun yanında, hiçbir partner kendisini rahat hissetmediği bir şeyi yapmamalıdır! Yeni şeyler denemek, heyecanlı olmalıdır, güvensiz ya da rahatsız değil.

4- Dürüst olun

Samimiyetsiz övgüler yerine dürüst olmayı tercih edin ve tadını çıkarmadığınız bir şeyi sonlandırmayı bilin. Zevk alıyormuş gibi yapmak yerine, bu durumu partnerinizin, sizi nelerin tatmin edebileceğini keşfedeceği bir fırsata dönüştürün.

"Farklılıklarınızın, nelerin işe yarayıp yaramadığını konu alan bir konuşmayı başlatmasına izin verin" diye öneriyor Kerner. Eğer partnerinizin, sizin faydanız için çabaladığını düşünüyorsanız, bunu paylaşın.

Cinsellik ve ilişki uzmanı Tracey Cox, "Eğer gerçekten karşınızdaki kişinin zevk alıyormuş gibi yaptığını düşünüyorsanız, ondan her seferinde orgazma ulaşmasını beklemediğinizi ve bunun gayet normal olduğunu ona açıklayın" diyor.

5- Yatağa girmek konusunda baskı hissetmeyin

Haftada birkaç kez sevişen çiftlerin, daha az sevişenlere oranla daha mutlu olduğuyla ilgili popüler bir mit var. Haftada bir kez sevişmenin aranızdaki bağı güçlendireceği kesinken, daha fazla olduğunda işe yarayacağının bir garantisi yok.

Eğer sevişmeniz gerektiğinizi düşündüğünüz halde, sevişmek istemiyorsanız, başka şekillerde fiziksel temas kurabilirsiniz. "15 dakika kadar öpüşüp, koklaşın, birbirinize masaj yapın, beraber banyo yapın. Sevişmeden birbirinize dokunmanın tadını çıkarın."

6- Orgazm olmaya takılıp kalmayın

Orgazmı cinsel birlikteliğin nihai hedefi olarak görmek, yaşanan birlikteliğin asıl amacından sapmasına sebep olabilir, özellikle yeni birlikte olan çiftlerde. "Çoğu kadın yeni ya da ciddi olmayan ilişkilerde orgazm olmayabilir" diyor Kerner.

Tracy Cox ise "Bu bir şeylerin yanlış olduğunu göstermez. Birinin orgazmını, sürekli orgazm oldun mu diye sorulmasından daha çok erteleyen bir şey yoktur. Orgazm olmak için acele etmek, tam tersi bir psikolojiyi devreye sokar" diye ekliyor.

7- İş stresinizi yatağa getirmeyin

Belki patronunuzdan fırça yediniz, belki en yakın arkadaşınızla kavga ettiniz, her ne olursa olsun, yatak odasının dışında bırakın. Araştırmalar gösteriyor ki, çoğu insanın, özellikle kadınların, cinsel uyarılmaları için beyinlerini kapatabiliyor olmaları gerekiyor.

"Uyarılma, endişeden daha güçlü olabilir" diyor Kerner. "Eğer uyarılmanıza izin verirseniz, ancak o zaman iş görür." Kadınların günün stresinden kurtulup partnerleriyle uyumlanabilmeleri için fantezi kurmaları faydalı olabilir.

8- Eleştirmen olmayın

Göğüsleri silikon olabilir mi? Göbek salmaya mı başlamış? Ateşli bir an, bunları konuşmak için doğru zaman değil. "Vücuduyla ilgili özgüvenli olup olmamak iki tarafı da etkileyen bir durum ve yatakta çıplak ve savunmasızken çok daha fazla etkileyebilir" diyor Cox.

Düşük özgüven kadınlar için cinsel bir girdap iken, Brame'e göre, erkeklerin %90'ından fazlası penis boyutuyla ilgili endişe duyuyor. Cox ise eğer birbirinizin seksi ve rahat hissetmesini sağlarsanız, yatakta çok daha iyi zaman geçireceğinizi söylüyor.

9- Eski sevgililerinizden bahsetmeyin

Kimse eski sevgililerinizden bahsettiğinizi duymak istemez, özellikle ateşli anlarda. Kendi kabiliyetlerinizden bahsetmek iyi bir fikir gibi görünse bile. Herkesin cinsel zevkleri ve tercihleri farklıdır. Bir şey eski sevgilinizde işe yaradı diye şimdiki partnerinizde de işe yarayacağının bir garantisi yok.

İşe yarasa bile, kimse sizi, aynı şeyleri bir başkasıyla yaparken hayal etmekten hoşlanmaz. "Hepimiz, partnerlerimizin bize hiç açılmamış plastik bir ambalajla geldiğini düşünmekten hoşlanırız, hiç dokunulmamış..." diyor Cox. "Eski partnerlerinizle olan sevişmelerinizden bahsetmek, bu algıyı yıkar."

10- Acı çekmeyin

"Bazı insanlar, seksin az ya da çok acıya sebep olduğunu düşünür" diyor Kerner, "Bu doğru değil" Seks sırasında duyulan acı, uyarılma, ıslanma olmadığına, hormonal değişim olabileceğine, yanlış pozisyonda sevişiliyor olabileceğine ya da iletişim eksikliğine yorulmalıdır.

Partnerinize söyleyin ve ön sevişmeyi uzun tutmaktan, kayganlaştırıcı kullanmaktan çekinmeyin. Eğer problem devam ediyorsa doktorunuzla görüşün, bu bir enfeksiyon belirtisi bile olabilir.

11- Ama sakın yanlış ismi telaffuz etmeyin!
Bariz gibi görünebilir ama fantezinin gerçekliğe dönüşmemesine dikkat edin. "Olayın en ateşli anında, yanlış ismi telaffuz etmek size orgazm değil, büyük bir sorun getirecektir" diyor Cox.

Bu, bir dil sürçmesi ya da derinlerdeki bir gerçeğin günyüzüne çıkması olabilir fakat asla partnerinizi rahat ya da özel hissetttirmeyecektir.

12- Mekanik problemlere takılıp kalmayın

"Her yetişkin erkek, bir noktada ereksiyon problemi yaşayacaktır" diyor Brame. "Hiçbir anlamı yok!" Bu, kan dolaşımı problemi olabilir ya da işte zorlu bir günün sonucu; her ne olursa olsun, partneriyle ilgili nasıl hissettiğini gösteren bir durum değildir. Ayrıca erkeklikle ilgili bir durum da değildir!

Ayarsız tepkiler bu durumu sadece kötüye götürecektir. "Eğer partnerinizi aşağılarsanız, tek seferlik bir sorun sürekli tekrar eden kronik bir probleme dönüşebilir. Çünkü en savunmazsız anında kendini saldırı altında hissetmiştir." Erkeklerin de sevişmek istemediği ya da ‘sevişemediği’ anlar olabileceğini unutmayın...

13- Telefonunuzdan uzak durun

Bariz bir şekilde libidoyu düşürdüğü bilinse de, hala bazı insanlar seks sırasında telefonlarına uzanıyorlar.

Bir aramayı cevaplamak ya da bir mesaja bakmak için sekse ara vermek, ritmi ve momentumu bozmasının yanı sıra, partnerinizin, seks anında bile sizin için en önemli kişi olmadığını düşünmesine yol açacaktır.

"Sevişmeyi bölüp telefonla ilgilendiğinizde, 'Bu, benim seninle sevişmemden çok daha önemli ve ilgi çekici’ demiş olursunuz" diyor Cox.