Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) genişletilmiş 'İstişare toplantısı' yapıldı.

TASİAD Başkanı Faruk Yalnız, Otantik Yıldırımlar restaurantta gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan tarihi Tarsus kentinin üzerindeki ölü toprağının atılması gerektiğini ve Tarsus'un kalkınması için yek vücut olunması gerektiğini söyledi.

Tarsus'un Kargılı köyüne yapılacak olan Çukurova havaalanı, Tarsus-Kazanlı Turizm bölgesi gibi yatırımlarla bölgenin ekonomisinin gelişeceğini belirten Faruk Yalnız, ''TASİAD olarak kentimizin ve bölgemiz ekonomisinin gelişmesi  için elimizden gelen gayreti gösteriyor.

Türkiye'nin ilk İş Geliştirme Merkezi olan Tarsus İŞGEM'i kurduk. Tarsus'un sorunlarını ulusal düzeyde duyurmak için üst düzeyde görüşmelerde bulunduk. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'i Tarsus'a davet ettik. Tarsus'un ekonomisinin gelişmesi için çeşitli konferans ve toplantılar düzenledik'' dedi.

39 olan TASİAD üye sayısını önümüzdeki süreçte arttırmayı belirten Yalnız, ''Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden olan Tarsus'ta yüzyıllar önce Üniversite bulunurken, şu anda yok. Oysa gerek nüfus yoğunluğu, gerek ekonomik potansiyeli ve gerekse bulunduğu konum itibariyle İl olmayı haketmesine rağmen il yapılamayan Tarsus'umuza bir Üniversite yapılması şarttır.

Tarsus, özellikle kapanan tekstil fabrikaları nedeniyle yıllardır büyük sıkıntı çekiyor. Tarsus'un üzerindeki ölü toprağını atmamız gerekiyor. Bunun için ise Tarsus'ta siyasilerden, meslek örgütlerine, tüm sivil toplum kuruluşlarının birlik ve beraberlik içinde el ele vermeleri gerekiyor.

Bizler Tarsus sevdalılarıyız. Tarsus'un ve bölgenin, dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına hepimiz katkı koymalıyız'' şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan TASİAD üyeleri, kente yeni yatırımların yapılması için projeler hazırlanması, bunun yanı sıra proje ve geleceğe yönelik olarak neler yapılabileceği konusunda komisyon kurulması kararı aldılar.