Tarsus Belediyesi eski Boya Fabrikası'nın bir bölümünü restore ettirerek ilçedeki özürlülerin çalışması amacıyla tekerlekli sandalya üretim fabrikası açtı. Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz fabrikada 25 özürlünün çalışabileceğini belirterek," Özürlülerde bizim insanımız. Onlara aş ve iş temin etmek hepimizin görevidir" dedi.  

 Tarsus Belediyesi eski Boya Fabrikası'nın bir bölümüne özürlülere iş imkanı sağlamak amacıyla tekerlekli sandalya üretim ataölyesi kurdu.  Tarsus'ta bulunan eski boya fabrikası içinde iki ayrı binanın kadın sığınma evi ve çocuk eğitim merkezi olarak düzenlenmesinin ardından bir bina da özürlüler için tekerlekli sandalye üretim atölyesi yapıldı.

800 metre kare kapalı alana kurulan atölyede özürlüler için tekerlekli sandalye üretimi yapılacak. Yeni açılan atölyede 25 sakata iş imkanı sağlanmış oldu. Atölyenin açılış törenine, Tarsus Kaymakamı Abdülhamit Erguvan, Garnizon Komutanı Binbaşı Ali Başar, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Emniyet Müdürü Fatih Necdet Öztürk ve Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Poyraz da katıldı.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, özürlüleri iş sahibi yapabilmek için bu atölyenin yapımına destek verdiklerini belirterek, "Özürlülerde bizim insanımız. Onlara aş ve iş temin etmek hepimizin görevi olmalıdır" dedi.

Tarsus Kaymakamı Abdülhamit Erguvan ise amaçlarının insanlara iyi hizmet ve iyi bir gelecek sağlamak olduğunu bunun için sakatlara bu tür bir iş alanı açanları ve açılmasına vesile olanları kutladığını belirtti.  

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Poyraz da Tarsus gibi il olmaya aday büyük bir ilçede bulunan özürlü arkadaşlarına bu tür bir iş alanı açılmasının sevincini yaşadıklarını kaydetti. Ülke nüfusunun 8 milyon 400 bini sakat durumda olduğunu ifade eden Poyraz, "Bu ülkemizin yüzde 10'luk bölümü kapsıyor.

Ulaşımda, eğitimde ve toplu taşımada sakat ve özürlüler unutuluyor. Adeta sakatlar evlere hapsediliyor. Ama Tarsus'ta kurulan böyle güzel bir tesis sayesinde sakat arkadaşlarımız hem iş sahibi olacaklar, hem de kimseye muhtaç olmadan kendi ekmek paralarını kazanacaklar.

Bu tür atölyelerin yurt geneline yayılmasını istiyoruz" dedi.  Kurban kesilerek tekerlekli sandalye atölyesinin açılışı Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Poyraz ve protokol tarafından gerçekleştirildi. 

Editör: Haber Merkezi