İnternet sansürü her geçen gün başka bir boyutuyla karşımıza çıkıyor. Bu kez yasadışı operasyonu adeta bir sansür komedisine dönüştü.

Silsile halinde işlenen hatalar ile resmi lisanslı iddia bayisi tuttur.com dahil 27 spor sitesi erişime engellendi. Mahkeme, itiraz üstüne erişime izin verdi ancak siteler hala kapalı. TİB'in kararı uygulaması bekleniyor. 

Her şey, Tarsus Emniyeti'nin yasadışı oyanatanlara karşı düzenlediği operasyonla başladı. Polis, operasyonda gözaltına alınan kişilerin bilgisayarlarını ve bilgisayardaki tarayıcı geçmişlerini inceledi. Bu inceleme sonucu emniyetin "bilişim uzmanlarınca" bir rapor hazırlandı.

Bilişim uzmanlarının imzasını taşıyan raporda tarayıcı geçmişine bakılarak, girilen tüm ve spor sitelerinin "yasadışı" oynattığına hükmedildi. Ancak burada adı geçen 27 sitenin arasında resmi lisanslı iddia bayii "tuttur.com" ile "mackolik.com" ve "" gibi spor haber siteleri de vardı.

Savcı, bu rapora dayanarak iddianame hazırladı ve Tarsus 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açtı. Bu davayla, yasadışı oynatan kişilerin cezalandırılmasıyla birlikte bu "yasadışı" olduğuna hükmedilen sitelerin kapatılması istendi. Mahkeme de sözkonusu 27 sitenin erişime engellenmesi yönünde karar verdi.

TİB'den mahkemeye "acil" faks

Karar, kesinleşince Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) bildirildi. TİB de servis sağlayıcılara bu kararı ileterek "tuttur.com" için kararı uygulamadı ancak diğer sitelere erişimi engelledi.

Erişim engellenince "mackolik.com", "", "tahminkolik.com" ve "ci.com" adına karara itiraz edildi. Aynı sırada ise TİB, "tuttur.com"'un resmi lisanslı iddaa bayii olması sebebiyle mahkemeye "acil faks" çekerek bu sitenin erişime engellenmemesi için karara itirazda bulundu.

Son olarak mahkeme, 21 Mart'ta yapılan itirazları değerlendirdi ve sadece itirazda bulunulan siteler için değil tüm siteler için erişim engelleme kararını kaldırdı.

Sitelere hala erişilemiyor

21 Mart saat 17.00'da çıkan karar uygulanmadı. Av. Gökhan Ahi'nin verdiği bilgiye göre adliye kapandığı için kararın resmi faksla TİB'e bildirimi ertesi gün (22.03.2012) saat 09:00'da yapıldı.

Kararın TİB'in evrak kayıt sistemine girdiği telefonla doğrulandı. Ancak evrakın sistemde imza için beklediği öğrenildi. Servis sağlayıcılar ise henüz kendine herhangi bir bildirim yapılmadığını söylüyor. Halen de sitelere erişilmiyor.

Adım adım hatalar:

- Bilişim uzmanlarınca hazırlanan raporda araştırma yapılmadan web sitelerinin "yasadışı" ilan edilmesi,

- Savcının bu siteler için kapatma talebinde bulunması,

- Mahkemenin hiç bir inceleme yapmadan, bilirkişi raporu istemeden polis raporuna dayanarak karar vermesi,

- TİB'in, yetkisi veya görevi olmadığı halde mahkemeye faks çekerek tuttur.com'u bu süreçten muaf tutması,

- Mahkemenin itiraz kararını kabul ederek erişim yasağını kaldırma kararı vermesine rağmen TİB tarafından kararın uygulanmaması.

Yanıt bekleyen sorular

Bu sitelerin avukatı, bilişim hukukçusu Gökhan Ahi, basit bir araştırma dahi yapılmadan ve ezbere yazılan bir polis raporuyla, milyonlarca kişiye ulaşan sitelerin kolayca erişime kapatılabildiğini vurgulayarak, dünyanın gözü Türkiye'deki internet girişimlerinin üzerindeyken ortaya çıkan bu tür adli hataların, hem özgürlüklere hem de Türk ekonomisine ciddi darbeler vurduğunu söyledi.

Av. Ahi, bunun dışında TİB'in uygulamalarına dikkat çekerek "Mahkeme kararlarını isterse uygulamadığını ve itiraz edebildiğini de görmüş olduk.

TİB madem itiraz edebiliyordu, bugüne kadar mahkemece kapatılan ve her şeyi yasal olan siteler için neden itiraz etmemiştir?

Eğer böyle bir yetkisi yoksa neden sadece "tuttur.com" için erişim engelleme kararını uygulamamıştır?

Bu soruların cevabını internet kamuoyuna vermelerini bekliyorum" dedi.

Editör: Haber Merkezi