Mersin Haber / Otomotiv sektörünü canlandırmak amacıyla getirilen ÖTV indiriminin sona ermesine sayılı günler kalırken, otomobil sahibi olmak isteyen tüketicilerin son fırsat günlerini kaçırmamaları istendi.

Küresel ekonomik krizin ardından zor günler geçiren otomotiv sektöründe, hareketliliğin sağlanması amacıyla 15 Martta getirilen ve otomobil fiyatlarında yüzde 14'ü bulan indirimlerde sona yaklaşıldı.

ÖTV teşviki 15 Haziran Pazartesi günü biterken, indirim sırasında satışlarında önemli artışlar yaşayan firmalar, yaza sıfır kilometre otomobille girmek isteyen tüketicilerden son iki haftayı iyi değerlendirmelerini istedi.

Mersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği Başkanı (MODER) Alper Gürsoy, MersinRadikal.Com muhabirine yaptığı açıklamada, kriz nedeniyle zor günler geçiren otomotiv sektöründeki satışların ÖTV indiriminin ardından arttığını söyledi.

ÖTV ile rahat bir nefes alan sektörün teşvikin sona ereceği 15 Haziran öncesi endişeler yaşamaya başladığını belirten Gürsoy, "Otomotiv sektörüne nefes aldıran ve dolaylı olarak bir çok sektöre katkı sağlayan ÖTV indiriminin devam etmesini istiyoruz" dedi.Gürsoy, ÖTV indirimi avantajının kaybolmasıyla ticari araçlarda yüzde 5, binek araçlarda ise yüzde 13 fiyat artışı olacağını, 20 bin lira olan otomobillerin fiyatının 2,5-3 bin lira, 50 bin lira olan otomobilin fiyatının ise 4,5-5 bin lira arasında artacağını bildirdi.

Otomobil sahibi olmak isteyen tüketicilerden son fırsat günlerini kaçırmamalarını isteyen Gürsoy, "tüketiciler ellerini çabuk tutmalı" dedi.Proton marka araçların Türkiye Distribütörü Ulu Motor Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Ulubaş da küresel krize bağlı olarak piyasalarda oluşan fiyat seviyesinin kaçırılmaması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "Şu anda otomotiv piyasasında uygulanan mevcut fiyatların bir daha oluşması mümkün görünmüyor. Onun için de bu günler tüketici tarafından çok iyi değerlendirilmeli. Bu nedenle tüketiciler açısından otomobil almanın veya değiştirmenin tam zamanı. ÖTV indiriminin devam ettirilmesi gerekir.

Hükümetin indirimi devam ettirmemesi veya hurda indirimi gibi teşvik edici bazı çalışmaları uygulamaya koymaması, yavaş yavaş hareketlenmeye başlayan ekonominin yeniden ÖTV indiriminden önceki durgunluğa döneceğinin göstergesidir."