‪2014-2019‬ dönemi Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, önümüzdeki aylarda yapılacak olan 2024 yerel seçimlerinde Tarsus Belediye Başkanlığı için göreve hazır olduğunu belirtti.

Düzenlediği basın toplantısında; 'Tarsus belediye başkanlığı döneminde kimseye yalan söylemedik, kimseye iftira atmadık, neyse onu söyledik, yaptıklarımızı yaptık, yapamadıklarımız için söz vermedik, kapımızı herkese açtık, herkesi kucakladı, herkese ulaştık, her mahalleye eşit hizmet götürdük' dedi.

Tarsus'a ve Tarsuslulara hizmet etmeyi kendisine görev sayan Can, basın toplantısında şunları dile getirdi;

"2014 yılında yürürlüğe giren büyükşehir yasası ile göreve geldik. Yasa ile birlikte kapanan 5 belde ile beraber 179 mahalleye Tarsus Belediyesi olarak hizmet vermeye başladım. Yasa ile birlikte hizmet alanımız 4 kat büyüdü. Kapanan belde belediyelerinin borçları ve personeli Tarsus Belediyesi'ne devredildi.

1 Nisan 2014 itibari ile 45 milyon borç ile belediyeyi devraldık. Görevi bıraktığımızda 69 milyon borcumuz vardı. Bunun çok dedikodusunu yaptılar. Oysa 99 milyon denilen borcumuz 69 milyondu. Dönemimizde yaptığımız güneş enerjisi ile ürettiğimiz elektrik sayesinde elde ettiğimiz gelir ile bu borç kapatılıyordu. Gönül isterdi ki, yaptığımız hizmetlerin afişleri asılsın. Biz 45 milyon borç ile belediyeyi devralıyoruz,

69 milyon borç ile belediyeyi devrediyorsun bunun yanı sıra büyükşehir yasası ile 4 kat büyüyerek hizmet vermeye çalışıyorsun. Bunun ekonomik boyutunu da az çok tahmin edebiliyorsunuz. Yaptığımız hizmetleri sizler biliyorsunuz. Yaptığımız Atatürk Gösteri Merkezi'mizin maliyeti samimiyetle söylüyorum 150 milyon civarındadır. Belediyenin kasasından bir tek kuruş çıkmadan yaptırdığımız My Life Plaza milyonlarca lira tutarında.

Köylerimize 1 milyon metre kare parke döşedik. Parkesiz köy bırakmadık. Camisinden taziye evine, spor kompleksinden halı sahasına, Berdan Projesi, Konut Projesi, park ve bahçeler, arsa ve kamulaştırmalar ile görev süremiz içinde önemli işler yaptık. Allah'a çok şükür şuan gezdiğimiz her mahallede yaptığımız hizmetler karşımıza çıkıyor. Bizleri mutlu ettiği kadar vatandaşlarımızın da teşekkür ve dua etmesi bizleri gururlandırıyor.

Anıt Mahallesi pazar yeri, Şelale Has Bahçe’nin bulunduğu yeri belediye olarak biz aldık. Şuan burası 20 dönüm. İlkem Yapı'nın konut yaptığı yeri belediye olarak biz aldık. 32 dönüm yere İlkem Yapı konut yaptı. Şuan buranın yerini paraya vursanız 32 dönüm arsanın değeri ‪150-200‬ milyon Türk Lirası'dır. Gönül isterdi ki, bir teşekkür etsinler. Ama teşekkür etmediler. Tabiki bir de bizim yönetim şekline bakınız.

Cumhuriyet konutlarının yeri de bize aitti. Burası bir vakfa aitti. Arsası da 100 küsür dönümdü. Buranın avukatları bize gelerek fikirlerini sundular. Biz de belediye olarak proje geliştirdik. ‘Ülküköy'deki market ve düğün salonu ile Kızılmurat Mahallesi'ndeki butik oteli size verelim hem size gelir getirsin hem bizim işimiz görülsün’ dedi. Arsamızı aldık. Projemizi geliştirdik. Konutlarımızı yaptık. Noter huzurunda kura çekerek vatandaşlarımıza teslim ettik.

Şeffaf belediyecilik anlayışımız ile biz böyle yaptık. Mevcut yerel yönetimin nasıl yaptığına ben girmek istemiyorum. Aynı zamanda yeni Kaymakamlık Binası'nın yerini de biz verdik. Alt yapısını şahsım olarak biz hazırladık. Yeni Kaymakamlık Binası'nın yeri ile Eski Kaymakamlık Binası'nın yerini takas ettik. Osmanlı mimarisine uygun bir şekilde projesini de İlkçağ Mühendisliği'ne çizdirdik. Şehrimiz Yeni Kaymakamlık Binası'na kavuştu. İnşallah Valilik olur. ‪

2014-2019‬ yılları arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait Gülek, Yenice, Bahşiş, Atalar ve Yeşiltepe belediye binalarını Tarsus Belediyesi'ne verin, tadilatını yapalım, mahalle muhtarlarımıza teslim edelim. Büyükşehir'den de yetkiyi aldık. Şuan Yenice Jandarma Karakolu Binası olarak kullanılan yeri bizler yaptık. Gülek Belediye Binası şuan kullanılıyor. Yeşiltepe, Atalar ve Bahşiş'deki binalar kullanılmıyor.

Tarsus Belediyesi olarak görev süremizde mahalle olan köylerimize bunları yaptık. Şuan şehrin merkezinde bulunan mahalleler başta olmak üzere özellikle ana caddelerdeki yetki Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Ana caddelerin aydınlatması için Büyükşehir Belediyesi'nden yetki aldık. Şu anki ana caddelerdeki aydınlatmaları Tarsus Belediyesi olarak biz yaptık. Şuan geçen 7 yıl süre zarfında Allah’a çok şükür hiçbir sorun yok. Bizden sonra gerek Büyükşehir Belediyesi'nin gerekse Tarsus Belediyesi'nin göreve geldikleri süre içerisinde hiçbir aydınlatma hizmeti yoktur.

Tarsus bizim sayemizde aydınlanıyor. Ayrıca Eshab-ı Kehf'teki Salamura Tesisi'nin yerini biz verdik, Büyükşehir Belediyesi yaptı. Tarsus'a bir Salamura Tesisi kazandırdık. Fahrettinpaşa ile Tozkoparan Zahit Mahallesi'ndeki mevcut köprülerin kamulaştırmasını ve projesini biz yaptık. DSİ'den onay alarak yine bu iki köprünün yapılmasına Tarsus Belediyesi olarak vesile olduk. Gerçekten 5 yıllık hizmet dönemimizde yaptıklarımızı anlatmak ile bitiremeyiz.

Tarsus'a hizmet yapmak adına ayırım yapmadan, ayrıştırmadan, dili, dini, ırkı, memleketi, partisi ne olursa olsun ötekileştirmeden hizmet verdik. Huzurun adresi olduk. Birlik ve beraberliği adresi olduk. Ama sonuçta Rabbim nasip etmedi. Seçimi kaybettik. Belki böylesi daha hayırlı idi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda daire başkanı olduk. Bir yandan da iyi oldu. Kendimizi değerlendirme en azından öz eleştiri yapma fırsatı bulduk.

Eksiklerimizi, yanlışlarımızı görme açısından kendimizi çek etme imkanı bulduk. Bakanlık ile yerel belediyeler arasında işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmiş olduk. Buda bize belediyecilikte artı kazandıracaktır. Yeni Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nin ilk tuğlasını Tarsus Belediyesi olarak biz koyduk. Burası hızla ilerliyor. Faaliyete geçtiği takdirde 15 bin kişiye istihdam sağlayacak. Yeni Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ne emeği geçen Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak ve Yönetim Kurulu'na teşekkür ediyorum.

Milliyetçi Hareket Partisi’ni temsilen Tarsus Belediye Başkan Aday Adayı arkadaşlarımız var. Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli'nin kimi takdir etmesi ile birlikte kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Tarsuslunun yüzünü güldürmek istiyoruz. Mevcut iktidarın gücünden Tarsus ve Tarsusluların faydalanmasını istiyoruz. Genel ve yerel iktidar birleşince çark daha güzel döner. Daha hızlı seri bir şekilde şehrimize hizmet gelir.

Nitekim şuan Tarsus'umuzun il olması gündemde. 2018 yılında Milletvekili Baki Şimşek ile birlikte Sayın Devlet Bahçeli Bey'i ziyaret ettiğimizde bize Tarsus'un il olması ile ilgili konuya değinmişti.  Şuan 19 ilçenin il olması gündemde. İl olacak ilçeler arasında Tarsus ismi ilk sırada yer almaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli'nin takdirleri ile Tarsus'umuz il olduğu zaman katma değer olarak artı olacak.

Aynı zamanda memurların gelişi ve yatırımlarla ivme kazanacak. Siyasi olarak rahatlayacak daha güzel noktalara geleceğimize inanıyorum. Görev yaptığımız dönem de iktidarın gücünü hissetmedik. Hissedeceğimiz dönem de ise seçimi kaybettik. İnşallah 2024'te iktidarımızın da gücünü alarak hizmetleri seri bir şekilde alacağımıza inanıyorum. Mevcut tren hattının yeraltına alınması konusuna değinmek istiyorum. Tarsus Belediyesi olarak 2017 yılında dönemin Milletvekili Baki Şimşek ile beraber Ulaştırma Başkanı Banali Yıldırım ile görüştük.

Devlet Demir Yolları Müdürü ve daha sonra göreve gelen Ulaştırma Başkanları ile görüşme yaptık. Tren hattının yeraltına alınması konusunda çok mücadele verdim. Devlet Demir Yolları yetkililerine tren hattını yeraltına almadığınız takdirde yaptığımız ihale sadece yerin altı için olduğunu söyledim. Bunun daha kamulaştırması, battı çıktısı, alt geçit veya üst geçit yapacaksınız. Bunun uzunluğu 200 metre. Bunun da kamulaştırmasını siz yapacaksınız. Bu hesapta yoktu. Artı bu mevcut yol 20 metre ise geriye kalan yeri Büyükşehir Belediyesi yapacak.

Buna ne Büyükşehir Belediyesi'nin ne de Devlet Demir Yolları'nın gücü yeter. Bunun en mantıklısı tren hattının Yeni hal kavşağından yerin altına girecek, Ankara yolundan çıkacak. Mevcut istasyon yürüyen merdivenlere kadar altta alınacak. Üstü de o zaman hesaplamıştım. Yaklaşık 100 dönüm. Burası da yeşil alan olarak Tarsus Belediyesi olarak biz üstleniyoruz. Yeşil alanda koşu yolu, bisiklet yolu, dinlenme yerleri, çok amaçlı tesisler yaparak halkımızın hizmetine sunmaktı. O zaman yaptığımız görüşme neticesinde bunu yapmamızın mümkün olmadığını söylediler.

Daha sonra tren hattının yer altına alınması konusunda devreye Rönesans Firması girdi. Mevcut hükümet ile de anlaşarak tren hattının yer altına alınması işini üstlendi. Mersin, Tarsus, Gaziantep hızlı tren projesinin çalışmalarına başladı. Nitekim tren hattının yeraltına alınması konusunda da 2017 yılında Tarsus Belediyesi olarak alt yapısını biz oluşturduk. Tren hattının yeraltına alınması iktidarımızın projesidir.

Değerli basın mensupları, sizler bizleri, bizler de sizleri tanıyorsunuz 5 yıl boyunca ağrımadık incinmedik. Rahat ve huzurlu bir ortam da çalıştık. Tarsus’umuza ve hemşehrilerimize hizmet etmeye alıştık. Tarsus’umuzu seviyoruz. Rabbim nasip ederse yeniden Tarsus Belediye Başkanı olmaya niyetleniyoruz. Bu göreve yeniden talibiz.

Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Bey kimi, hangi arkadaşımızı veya bizi emrederse Milliyetçi Hareket Partisi olarak 35 yıldır emek vermiş, alın teri dökmüş birisi olarak onun yanında yer alırız. Biz üretken belediyecilik anlayışına yeniden kavuşturmak için Milliyetçi Hareket Partisi olarak yeniden Tarsus Belediyesi'nde kaldığımız yerden devam etmek adına var gücüm ile çalışacağımı belirtmek istiyorum. Bizim için önemli olan Milliyetçi Hareket Partisi olarak yeniden Tarsus Belediyesi'ni almaktır.

Bu bizim hakkımızıdır. Çünkü bizim dönemimizde yapılan hizmetler ile şimdiki hizmetleri görüyorsunuz. İnsanlarımız elini vicdanına koyup sandığa gitsin. Şimdiki yönetimden memnun ise ona versin. Memnun değilse gereğini yaparak yeniden bize görev versin. Bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Biz Yeni Mahalle, Gaziler, Bağlar Mahallesi'nin geri dönüşümü ve imarı için 3 yılımızı harcadık. Her mahalleye eşit hizmet verdik.

İmar düzenlemesi yaptık. ‪100-150‬ metre kare olan 2 katlı yerleri 5 kata çıkarttık. Geri dönüşüme hazırladık. Allah nasip ederse geri dönüşümde Yeni Mahalle, Duatepe, Bağlar, Gaziler, Kırklarsırtı, 82 Evler, Fevziçakmak, Şehit Mustafa mahalleleri gibi 13 mahallemizde geri dönüşüm önceliğimiz olacak.

Bu vesile ile biz kimseye yalan söylemedik, iftira atmadık, tavrımız düşüncemiz nettir. Vatandaşımız bize 7/24 ulaşmıştır. Yeniden ulaşacaktır. Kapımızda gönlümüz de hemşehrilerimize açıktır. Tarsus belediye başkanlığına niyetlendik. Rabbimiz çıktığımız bu kutsal yolda bizleri utandırmasın mahçup etmesin. Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Allah'a emanet olun."

Toplantı  basın  mensuplarının soru ve cevapların ardından  günün anısına çekilen fotoğrafın ardından sona erdi.