Mersin Haber / Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, 2009 yılı için ön görülen projelerin hayata geçirilmesi noktasında 1 milyar 244 milyon 145 bin 297 TL'lik bir kaynak oluşturulduğunu söyledi.

Mersin İl Koordinasyon Kurulu, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 2009 Yılı Yatırım Programı kapsamında yer alan yatırımların yanı sıra 1 Ocak-30 Nisan 2009 tarihleri arasında hayata geçirilen çalışmalar ele alındı. Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen oturumda konuşan Aksoy, ilk dönemde yatırımların ön hazırlık çalışması yapıldığı için ikinci dönemde gerçekleştirme oranlarının daha düşük olduğunu, bu durumun da normal karşılanması gerektiğini vurguladı.

Şu anda 314 proje üzerinde çalışıldığını ve söz konusu projelerin toplam tutarının da 1 milyar 244 milyon 145 bin 297 TL olduğu bilgisini veren Vali Aksoy, 2009 yılı toplam ödenek miktarının da 177 milyon 416 bin 287 TL olduğunu, bunun yanında ikinci dönem nakdi harcama tutarının da; 25 milyon 871 bin 408 TL olarak belirlendiğini, nakdi gerçekleşme oranının da yüzde 14.58 olduğu bilgisini verdi. Aksoy, ikinci dönemde üzerinde çalışılan projelerin 28'inin tamamlandığını, 142 projeyle ilgili çalışmaların da sürdürüldüğüne dikkat çekerek, 79 projenin ihale aşamasında, 65'inin de çeşitli nedenlerden dolayı başlanılamadığını açıkladı.

İl Özel İdaresi'nin ise söz konusu dönemde 468 proje üzerinde çalışıldığının altını çizen Hüseyin Aksoy, yine ikinci dönem itibariyle de; 54 projenin tamamlanırken 73'ünün devam ettiğini ve aynı zamanda da 127 yatırımın da ihale aşamasında olduğunu, geri kalan 214 işe ise henüz başlanılmadığını söyledi. Aksoy, "Mersin'de yatırımcı kuruluşların tarafımıza göndermiş olduğu yatırım değerlendirme ve izleme raporlarının İl Koordinasyon Kurulu'nda ele alınacak. Eğer projeyle ilgili herhangi bir sorun ya da sıkıntı varsa bunların dile getirilmesi oldukça önemli" dedi.

Kentteki bazı kurumların yatırımlarla ilgili olarak proje tekliflerini şu ana kadar Valiliğe sunmadığı uyarısında bulunan Aksoy, yatırımlarla ilgili olarak Valilik görüşünün oluşturulabilmesi için firmaların 23 Haziran Salı gününe kadar tekliflerini sunmalarının bir zorunluluk olduğunu dile getirdi. Konuşmaların ardından toplantıya katılan kurum temsilcileri, hazırlamış oldukları yatırım projelerini sundu.