Üretimi ve ustaları azaldığı için sadece 3 büyük şehirde üretimi ve ustaları bulunan, rengarenk ışıklar veren neon lambalar, Tarsus’ta kurulan bir atölye sayesinde Doğu Akdeniz bölgesinde de yeniden tabelalar ve dekoratif ışıklandırmalarda artarak kullanılmaya başlandı.

Tarsus’ta yaşayan Tekstil Mühendisi Bülent Demirci, 24 ülkeyi gezip Avrupa ve Türkiye'de uzun yıllar çalıştıktan sonra neon teknolojisinin inceliklerini öğrenerek, İran'dan getirttiği 2 usta ile 6 yıl önce üretime başladığını, böylece özellikle Çukurova bölgesinde bu ışıkların yeniden kullanılmaya başladığını söyledi.

Atölyesinde özel cam borular içinde rengarenk ışıklar veren neon lambaları üretip, yaşam alanlarını farklı atmosferlere büründürdüğünü belirten Demirci, neon lambaların eski bir teknoloji olmasına rağmen, Türkiye'de fazla rağbet görmemesinden yakınıyor.

Demirci, Türkiye'de bu sektörde en fazla 30 ustanın çalıştığını, üstün bir teknoloji ve el işçiliği gerektirdiğini belirterek, "Neon lambası kullanıldığı yerlerde, az elektrik harcayıp çok ışık vermesine rağmen, imalatının ve montajının zorluğu nedeniyle ilgi görmüyordu.

Emekli olduktan sonra kurduğum işletmemde İranlı ustalar ile başladığım işi keyifle devam ettiriyorum" dedi.