Kongre ve Sergi Sarayı’nda ‘Öğretmenler Günü’ sebebiyle düzenlenen etkinlikte öğretmenlerle buluşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; öğrenmenin yaşı olmadığını, öğrenilen şeylerin de bir süre sonra topluma ve gelecek kuşaklara yansıtıldığını ifade ederek, “Eğitimli toplum yasalara ve kurallara riayet eder. Kimse haksızlık, hukuksuzluk yapmaz. Bunlar eğitimle olur” dedi.

Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde eğitim veren öğretmenlere seslenen Seçer, “Benim sizlerden istediğim; öğrencilerimize öğretimden önce eğitim vermeniz” diye konuştu.

Vatansever insanların; kamu malını israf etmeyen, yetim hakkını kimseye ne yediren ne yiyen, gelecek kuşakları düşünen, insanlık için hizmet eden insanlar olduğunu kaydeden Seçer, “Çocuklarımıza ideolojik olarak yaklaşmayın” dedi.

Eğitimsiz toplumların, dünyayla rekabet etme şanslarının olmadığını ve hep yönetilen olduklarını belirten Seçer, “Biz kimseyi yönetmeyelim, ama yönetilmeyelim de. Tam bağımsız bir ülkede yaşayalım” ifadelerini kullandı.

Seçer, “Eğitim merkezlerimizin temel amacı, eğitimde fırsat eşitliğidir. Onun için kent genelinde 17 ayrı noktada, dezavantajlı ailelerimizin yaşadığı yerlerde açtık” diye konuştu.

Türkiye'nin ve dünyanın her yerinde eğitimli Mersinlilerin olmasını çok istediğini kaydeden Seçer, “Ben istiyorum ki Mersin, uluslararası arenada tanınan bir kent olsun. Bu da ancak; iyi yetişmiş insanıyla olur, marka kent olma hüviyetiyle olur” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından düzenlenen ‘Öğretmenler Günü Etkinliği’ne katıldı. Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri öğretmenleri, öğrenciler ve ailelerinin de katıldığı etkinlik, Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Başkan Seçer: “Çocuklarımıza öğretimden önce eğitim verin”

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anarak konuşmasına başlayan Başkan Seçer, öğrenmenin yaşı olmadığını ve hayat boyu devam ettiğini belirtti. Öğrenilen şeylerin bir süre sonra topluma ve gelecek kuşaklara yansıtıldığını ifade eden Seçer, “Eğitimli toplumda yaşamak, eğitimli toplumda olmak insanı mutlu kılar, huzurlu kılar. Eğitimli toplum yasalara ve kurallara riayet eder. Kimse haksızlık, hukuksuzluk yapmaz. Bunlar eğitimle olur” dedi.

Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde eğitim veren öğretmenlere seslenen Seçer, “Benim sizlerden istediğim; öğrencilerimize öğretimden önce eğitim vermeniz. Bize inanın, kendinizi güvende hissedin ki, o duyguları öğrencilerinize de yansıtın” diye konuştu.

Vatanını ve milletini gerçekten seven insanların; kimsenin hakkına tecavüz etmeyen, kamu malını israf etmeyen, yetim hakkını kimseye ne yediren ne yiyen, gelecek kuşakları düşünen, insanlık için hizmet eden insanlar olduğunu kaydeden Seçer, “Çocuklarımıza ideolojik olarak yaklaşmayın. Bizim belirli temel ilkelerimiz var, çizgilerimiz var; bir tanesi tartışmasız laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’tür, bayrağımızdır ve vatanımızdır. Bizim için gerisi teferruattır” dedi.

“Eğitimsiz toplumların dünyayla rekabet etme şansı yok”

Ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin eğitime bağlı olduğunu vurgulayan Seçer, eğitimli toplumların, sorunların üstesinden gelme noktasında, cahil toplumlara göre daha avantajlı olduğunu vurguladı. Eğitimsiz toplumların, dünyayla rekabet etme şanslarının da olmadığını ve hep yönetilen olduklarını belirten Seçer, “Biz kimseyi yönetmeyelim, ama yönetilmeyelim de. Tam bağımsız bir ülkede yaşayalım. Emin olabilirsiniz ki Türkiye bugünden çok daha güzel olur. Hiç merak etmeyin; dünyada gelişmiş demokrasilerde, gelişmiş toplumlarda hiçbir şey gelişmiş ulusların kucağına kimse tarafından verilmedi. Ama bizim bir şansımız vardı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi ulusal bir kahramanımız sayesinde, bugün çok önemli değerlere kavuştuk” ifadelerini kullandı.

“Öğretmenlik bir meslek değil, sevgi işi”

Mersin’de 17 merkezde, 374 öğretmenle 6 bin 500 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti verdiklerinin altını çizen Seçer, “Sizler önemli bir görev yapıyorsunuz. Öğretmenlik bir meslek değil. Öğretmenlik sevgi işi. Belediye Başkanlığı gibi. İkisi de topluma hizmet ediyor. Aslında Belediye Başkanı da, gelecek kuşaklara yaşayacakları dünyayı tesis ediyor, kenti hazır ediyor ya da kötü bir miras bırakıyor, ama öğretmenlerimiz de öyle. Bu nedenle kendinizi önemli hissedin” dedi.

“Bizim amacımız, eğitimde fırsat eşitliğini tesis etmek”

Büyükşehir Belediyesi’nin kurs merkezlerine gelen çocukların ailelerinin, geliri yüksek aileler olmadığını, orta-alt ya da alt geliri olan aileler olduğunu dile getiren Seçer, “Zaten bu eğitim merkezlerinin temel amacı, eğitimde fırsat eşitliğidir. Onun için kent genelinde 17 ayrı noktada açtık. Dezavantajlı ailelerimizin yaşadığı mahallelere dahi biz eğitim merkezlerimizi taşıyalım, çocuklarımız eğitim alsın, en iyi liseleri, en iyi üniversiteleri kazansın diye. Varlıklı ailelerin çocuklarının okuduğu yerlerde okumak, bu çocukların da hakkıdır. İşte eğitimde fırsat eşitliği bu” dedi.

“Çorba dağıtmasını da, eğitim vermesini de, yol yapmasını da biliriz”

Bütün kurs merkezlerinde öğrencilere sabahları sıcak çorba dağıtımı ve LGS kurs merkezlerinde de öğlen yemek dağıtımı gerçekleştirildiğinin altını çizen Seçer, “Bu hizmetler, onlar için önemli. Hep söylüyorum, bunu söyleyeceğim, bunu söylemem lazım. Bana ‘Çorbacı Başkan’ diyorlardı. Biz çorba dağıtmasını da biliriz, yemek dağıtmasını da biliriz, insanlara umut vermesini de biliriz, yol yapmasını da biliriz, kaldırım yapmasını da biliriz. Ama her şeyden önemlisi biz Mersin halkına sevgimizi verdik” diye konuştu.

Öğretmenlerin, merkezi yönetimin çözmesi gereken sorunları olduğunu bildiğini ve kendisinin de bir siyasetçi olarak yakından ilgilendiği konuların başında bu sorunların olduğunu belirten Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan öğretmenlerin, belediye şartları içerisinde en iyi noktalarda olması için, kendisinin öğretmenlerin tarafında olduğunu söyledi.

“Mersin’in marka kent olma hüviyetine çok önemli katkı yapıyorsunuz”

Bu kentte yaşayan çocuklara beslediği duygunun, iki evladına beslediği duygudan farklı olmadığını vurgulayan Seçer, “İki evladımı ne kadar seviyorsam, bütün çocukları da o kadar seviyorum. Sizler de öylesiniz. Yoksa iyi bir öğretmen değilsinizdir. İyi bir öğretmen değilseniz, zaten bizimle beraber değilsinizdir. Eğitim verdiğiniz, geleceğe hazırladığınız çocuklarım adına, sizlerin önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ve dünyanın her yerinde eğitimli Mersinlilerin olmasını çok istediğini de sözlerine ekleyen Seçer, “Ben istiyorum ki Mersin, uluslararası arenada tanınan bir kent olsun. Bu da ancak; iyi yetişmiş insanıyla olur, marka kent olma hüviyetiyle olur. Siz de Mersinin marka kent olma hüviyetine çok önemli katkı yapıyorsunuz. Hep beraber ülkemize, insanlığa katkı sunmak için durmadan, yılmadan, usanmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Özel: “Eğitimde fırsat eşitliğini amaçlayan bir Belediye Başkanı’nın yönettiği kurumun öğretmenleriyiz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkkent Kurs Merkezi Fen Bilgisi Öğretmeni Gizem Özel, öğretmenler adına bir konuşma yaptı. Özel, Başkan Seçer’in eğitime, öğrenciye ve velilere verdiği destekleri anlatarak, “Eğitimin her alanında fırsat eşitliğini amaçlayan ve sosyal belediyeciliği ilke edinmiş bir Belediye Başkanı’nın yönettiği kurumun öğretmenleriyiz. En kutsal meslek olarak bilinen öğretmenliği yapmamıza vesile olan, ‘bir toplum eğitimcisine ne kadar değer verirse, geleceğine o kadar güvenle bakar’ diyerek, öğretmenin her zaman yanında olan Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e, bütün öğretmen arkadaşlarım adına teşekkür ederim” dedi.

Karaoğlu: “Bana verdiğiniz desteği ömrümün sonuna kadar unutamam”

Tarsus Şubesi’nde eğitim alan ve İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazanan Sıla Karaoğlu, “Başta saygıdeğer Başkanım Vahap Seçer, kıymetli büyüklerim ve onlarla aynı mesleği yapmaya aday olduğum sayın öğretmenlerim, bana verdiğiniz desteği ömrümün sonuna kadar unutamam. Bugün eğer ki bu kutsal mesleği yapmaya adaysam, sizin bundaki emeğinizi sadece ben değil, hiçbir öğrenciniz göz ardı edemez. Sadece ders veren bir kurum değil, gerektiğinde aile olan, derslerin yanında bizi bilgileri ile hayata hazırlayan öğretmenlerin var olduğu bu kuruma ne kadar minnettar olsak az olacaktır” diye belirtti.

Sarıkaya: “Kursta aldığım eğitim sonucu Fen Lisesi’ni kazandım”

Tarsus Mithatpaşa Kurs Merkezi’nde eğitim alan ve Fen Lisesi’ni kazanan Tuana Sarıkaya, LGS öğrencileri adına konuştu. Sarıkaya, “Tarsus Mithatpaşa Kurs Merkezi’nde aldığım eğitim, bana büyük katkılar sağladı. Bunun sonucunda 75. Yıl Fen Lisesi’ni kazandım. Bu süreçte her anımda yanımda olan öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Üzerimde emekleri çok fazla” diye konuştu.

Çınar: “Büyükşehir sayesinde okuyabiliyorum, yapamadıklarını yapabiliyorum”

Turgut Türkalp Şubesi’nde ilk kez okuma yazmayı öğrenen Sıdıka Çınar da, okuma yazmayı yeni öğrenen öğrenciler adına konuştu. Büyükşehir Belediyesi sayesinde okuma yazma öğrendiğini gözyaşları içerisinde anlatan Çınar, “Geçen sene okuma yazma kursuna giden öğrencilerden biriyim. Okuyabiliyorum, hastanelere gidebiliyorum, yapamadıklarımı yapabiliyorum. Sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Başkan Seçer konuşmasının ardından, tüm öğretmenler adına Gizem Özel öğretmene hediye ve çiçek takdim etti. Ardından Başkan Seçer, Gizem öğretmen ile birlikte sahnede tüm salonu da alarak selfie yaptı. Etkinlik, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nın konseri ile devam etti.