Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı düzenlenen törenle coşku ile kutlandı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, yüzlerce vatandaşla birlikte ‘Kurtuluş Yürüyüşüne’ katıldı. Başkan Bozdoğan, “Tarsuslu olmak gurur, Tarsus'ta yaşamak bir onurdur. 102. yılımızı, Tarsus'un kurtuluşunu İnşallah Tarsus ili olarak kutlamayı Allah hepimize nasip etsin.” dedi.

Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. 101. yıl kurtuluş kutlamalarına yüzlerce vatandaş katıldı. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği üyeleri ve vatandaşlar ile kutlamalar başladı.

Vatandaşlar ile birlikte Tarsus Belediye Bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde Aznakay Parkı’ndan törenlerin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na kadar Kurtuluş Yürüyüşü gerçekleştirildi. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni yapıldı. Törene, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Volkan Göçmez, Milletvekilleri, kentin protokol yöneticileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katılım sağladı. Törene aynı zamanda Tarsus Belediyesi Kardeş Şehri olan Valkaneş heyeti de katıldı.

BAŞKAN BOZDOĞAN, “TARSUS BİR TARİH, BİR KÜLTÜR BİR İNSANLIK ŞEHRİ”

Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını kutlamanın gururu ve mutluluğu içinde olduğunu belirten Başkan Bozdoğan, “Bereket Timsali Danyal Peygamber ile Museviliğin, Aziz Paul’un doğduğu yer olması dolayısıyla Hristiyanlığın, Ashâb-ı Kehf Mağarası ile Müslümanlığın önemli bir merkezi Tarsus bir tarih, bir kültür bir insanlık şehri. Tarımın başkenti, turizmin başkenti, medeniyetin başkenti Tarsus 10 bin yıllık kent Tarsus hepimizin büyük bir onurla ve gururla andığı milli mücadelemizin şanlı günlerimizin Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını kutlamanın gururu ve mutluluğu içindeyim.

1. Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’nun güneyinde işgal edilen şehirler arasında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözünün yankı bulunduğu Tarsus’ta halkın örgütlenmesini sağlayarak büyük bir destana imza atmıştır. Kadim topraklara sahip Tarsus halkının işgal kuvvetlerine karşı eşsiz direnişi neticesi ve vatanın diğer bölgelerinde ki zaferler sonrasında Fransızlar 27 Aralık 1921 yılında Tarsus’tan çekilmek zorunda kalmıştır. Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşu sırasında yaşananlar bu milletin kırmızı çizgisi olan bayrağı ve vatanı için verdiği tarihsiz azmin en güzel örneğini oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

“TÜM TARSUSLU HEMŞEHRİLERİMİN 101. KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUM”

Tüm Tarsusluların 27 Aralık Kurtuluş gününü kutlayan Başkan Bozdoğan, “101 yıl önce yokluk ve imkânsızlıklar içinde kazanılan bu zafer bugün bizleri kültürüne sahip çıkan, onu koruyan ve yaşatan bir toplumun daima birlik ve beraberlik içinde sonsuza kadar yaşayacağını göstermiştir. Bu vesileyle 27 Aralık kurtuluş gününde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü uğrunda canlarını hiçe sayan aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi saygıyla anıyor tüm Tarsuslu hemşehrilerimin 101. kurtuluş yıl dönümünü kutluyorum“ dedi.