Tarsus Ziraat Odası, Türkiye"nin tarımda nereden nereye geldiğinin genç kuşak tarafından daha iyi anlaşılması için "Tarım Müzesi" kurmaya hazırlanıyor.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, yaptığı açıklamada, Tarım Müzesi ile Türkiye"de bir ilki gerçekleştireceklerini, müzede, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren bugüne kadar kullanılan tarım araçları ve malzemelerinin sergileneceğini bildirdi.

Ergezer, tarımla ilgili kültürel ve tarihsel değer taşıyan materyalleri toplayarak, bunları muhafaza etmek, sergilenmesini ve eğitimde kullanılmasını sağlamak amacıyla başlattıkları çalışmaya her kesimden destek beklediklerini kaydetti.

Ellerinde yıllar öncesine ait at arabası, eşek arabası, yaba, saban, köten, çapa, tırmık gibi çok sayıda materyal bulunduğunu kaydeden Ergezer, ""Köylerde araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda eski traktörler, alet ve edevatları topluyoruz. Bu müze sayesinde, teknolojinin baş döndürücü hızla gelişmesinin tarımı hangi ölçüde etkilediğini görsel olarak kanıtlayacağız"" dedi.

Ergezer, bu projede geç bile kalındığını, aslında yıllar öncesinden hayata geçirilmesi gerektiğini savunarak, "Tarsus tarım konusunda dünyanın önde gelen yörelerinden biri. Tarsus, dünyada 45 çeşit ana ürünün yetiştirildiği özel bir şehir. Tarımda böylesine özel bir yere sahip olan ve geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan ilçemize "Tarım Müzesi"nin kurulması bize önemli bir prestij kaynağı olacak" diye konuştu.