Mersin'de düzenlenen Üniversitelerarası Tekvando Şampiyonası sona erdi. 3 gün süren şampiyonada bayanlarda Ankara Gazi Üniversitesi, erkeklerde ise Malatya İnönü Üniversitesi birinci oldu. Konya Selçuk Üniversitesi ise, genel klasmanda birinciliği elde etti.

Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından düzenlenen ve 55 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen şampiyona Seyfi Alanya Spor Salonu'nda yapıldı. Birbirinden çekişmeli karşılaşmalara sahne olan organizasyonda bayanlarda Ankara Gazi Üniversitesi şampiyonluğa ulaşırken, Konya Selçuk Üniversitesi ikinci, İstanbul Marmara Üniversitesi de üçüncü oldu. Erkeklerde ise şampiyonluğa Malatya İnönü Üniversitesi ulaşırken, ikinciliği Konya Selçuk Üniversitesi, üçüncülüğü de Ankara Gazi Üniversitesi elde etti.

Genel klasmandaysa ise Konya Selçuk Üniversitesi birinci, Ankara Gazi Üniversitesi ikinci ve Malatya İnönü Üniversitesi de üçüncü sırada yer aldı. Şampiyona sonrası düzenlenen ödül töreninde Türkiye Tekvando Federasyonu Asbaşkanı Ahmet Baymaz, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın ve Mersin Üniversitesi Spor Dairesi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Manolya Akın dereceye giren üniversitelere kupalarını verdi.

Tören sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Tekvando Federasyonu Asbaşkanı Ahmet Baymaz, bugün gelinen noktada tekvandonun sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda dünyada 1 numaralı spor olmasına karşın futbol kadar popüler olmamasını düşündürücü bulduklarını söyledi.

Baymaz, Türkiye genelinde 300 bin lisanslı sporcu olduğu bilgisini vererek, ulusal ve uluslararası arenada düzenlenen şampiyonalarda Türkiye'nin oldukça önemli başarılara imza attığını ve adını başarıyla duyurduğunu anlattı. Basından gerekli ilgiyi göremediklerini dile getiren Baymaz, tekvandonun Türkiye'de üvey evlat muamelesi gördüğünü ileri sürdü. Baymaz, "Bunun içinde biraz da rant var. Futbolun bütçesinin yüzde 1'i kadar bütçemiz yok.

Bizim bütçemiz 4 milyon TL. Bunu sponsorlarla gerçekleştirdik. Geçen yıl "Dünya Olimpiyat Oyunları" seçmelerini Türkiye'de yaptık. Bu seçmelerde Türkiye olarak kazandık. Ancak bizi üzen nokta futbol ve basketbol dışında diğer spor branşlarına hem spordan sorumlu bakanlığın hem de Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün fazla önem vermemesi" dedi.