Tarsus'ta İnsan Hakları Kurulu’na öğrencilerden gelen şikayetler üzerine, öğretmenlerin derse cep telefonlarıyla girmelerinin yasaklanması kararı alındı.

İnsan Hakları İlçe Kurulu, 50’nci olağan toplantısını Tarsus Kaymakamlık binasında yaptı. Toplantıda, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçedeki ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler arasında yapılan ‘Senin Gözünle Tarsus’ konulu anketin sonuçları açıklandı.

Kaymakam Abdulhamit Erguvan, ankette öğrencilerin bazı öğretmenlerinin ders sırasında cep telefonuyla konuştukları yönünde görüş bildirdiklerini belirterek, bundan böyle öğretmenlerin derse cep telefonlarının açık şekilde girmemeleri için uyarılması talimatını verdi.

Erguvan, her okul müdürünün okulda bir yer belirleyerek, derse girecek olan öğretmenlerin cep telefonlarını buraya bırakmaları için çalışma yapacaklarını da söyledi.

BUNU YAPAN ÖĞRETMENLİK SIFATINI HAK ETMEZ

Erguvan’ın talimatıyla okul müdürlerini bu konuda uyaracaklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Anteplioğlu, “Acil durumlar hariç hiçbir öğretmenimizin ders yaptırmak yerine asli işini bırakıp cep telefonuyla görüşeceğine inanmıyoruz.

Öğretmen öğrencilere eğitici bilgiler vermek ve onları hayata hazırlamak için kamu görevi yapan kişilere denir. Öğrencilere kötü örnek olan kişi zaten bu durumda o kişi öğretmen sıfatını hak etmemiş demektir.

Biz gelen şikayetleri ve Kaymakamımızın talimatını okul müdürlerimize aktararak, öğretmenlerin derslere cep telefonlarını açık bırakarak girmemeleri konusunda uyarıda bulunmalarını isteyeceğiz ve konunun takipçisi olcağız” dedi.