Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde, Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ile Tarsus Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Grup Amirliği ekiplerinin ortak çalışması sonucu Merkezi Tarsus'ta olan ve çıkar amaçlı kurulan 16 kişilik suç örgütü çökertildi. 

Tarsus Emniyet Müdürlüğünde ki basın toplantısına, Mersin İl Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer, Müdür Yardımcısı F.Necdet Öztürk, Mersin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürü Şerafettin Vural, Tarsus Emniyet Müdürü Hikmet Bulak katıldı. 

Mersin İl Emniyet Müdürü Süleyman Ekize konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı; Merkezi Tarsus ilçemiz olmak üzere Adana, Antalya ve bir çok ilimizde yasadışı faaliyetler göstermek suretiyle çıkar amaçlı suç örgütü kurmak,yönetmek,üye toplamak,halk üzerinde korku ve baskı uygulayarak çek-senet tahsil etmek, hileli ticaret yapmak,adam kaçırmak ve kaldırmak, adam yaralamak, ölümle tehdit etmek,muhtelif ev,işyeri ve otolara yönelik silahlı ızrar olayı gerçekleştirmek, çalıntı-change oto temin etmek suçlarını işledikleri tespit edilen Organize Suç Örgütüne, yeterli suç delillerine ulaşıldığı sonucuna vararak ve Adana ili ile Tarsus ilçemizde bulunan iki ayrı iş adamına yönelik silahlı eylem yapacaklarının istihbaratını alındığından geniş çaplı operasyon başlatılmıştır. 

Ekiplerimizce 16-01-2005 günü saat 05:00 sırlarında Erdemli ilçesi çıkışında düzenlenen operasyonla, Antalya ilinden gelmekte olan 34 YIL 80 plakalı opel vectra marka oto içerisinde bulunan ve hakkında gıyabi tutuklama kararı olan Organize Suç Lideri F.H.Y ve C.T il A.Ö, U.D isimli şüpheliler yakalanarak göz altına alınmıştır.

Aynı gün tarsus İlçesinde F.H.Y ile irtibatlı oldukları bilinen ve önceden tespit edilen 18 hedef ev ve işyerlerine eş zamanlı olarak yapılan operasyonlar sonucunda , A.Y-Z.K-R.U-M.Y-K.A-M.V-A.Ö-H.F-M.O-İ.Y-S.O-F.Ö isimli şüpheliler gözaltına alınmış, yapılan aramalar da; 

8 adet değişik çap ve markalarda tabanca 
4 adet av tüfeği ve bu tüfeklere ait 500 adet fişek 
1 adet pompalı tüfek 
3 adet kuru sıkı tabanca 
21 adet şarjör, 569 adet 9 mm çaplı, 35 adet 7,65 çaplı tabanca fişeği, 
1 adet 7,62 mm çaplı Kalachnikov tüfek fişeği 
2 adet bilgisayar, 1 adet dizüstü bilgisayar 
3 adet sahte sürücü belgesi 
1 adet kelepçe 
1 adet kama 
1 adet mikro teyp 
2 adet el telsizi ve çok sayıda örgütsel döküman ele geçirilmiştir. 
Ayrıca 4 adet oto da zapt edilmiştir. 

Yapılan çalışmalar sonucunda toplam şüpheli olarak 16 kişi gözlem altına alınmış olup, ifadeleri alındıktan sonra 2 kişi C.Başsavcılığınca serbest bırakılmıştır. 

Haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan F.H.Y ve C.Ç mahkemeye intikal ettirilerek tutuklama kararı vicahiye çevirlerek cezaevine gönderilmiştir.Ayrıca hala 7 kişi hakkında firari sanık olarak işlem yapılmaktadır. 

Mersin İl Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer; Amacı her zaman halkımızın huzur ve güven içersindeyaşamasını sağlamak olan Emniyet Teşkilatımız, her türlü suç örgütü ile amansız mücadelesini sürdürmekteki kararlı çalışmalarına devam edecektir, diyerek sözlerine son verdi.

Emniyet Müdürlüğünden, Savcılığa sevk edilen örgüt üyeleri karşılarında basın mensuplarını görünce yüzlerini kapatmaya çalıştılar. Ayrıca Suçlular tarafından işkece gördüklerini söyleyen iki kişi de Savcılığa sevk edildi.