Belediye Nikah Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar ile Türkiye Çevre Platformu Dönem Sekreteri Oktay Demirkan konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Başkanı Emin Sağlam, amaçlarının geleceğe temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak olduğunu söyledi.Sağlam, "bizler, birilerinin sürekli olarak söylediği gibi, tüm yeniliklere karşı olma mantığı ile hareket etmiyoruz.

Bilimsel olarak elde edilen verilen ve çalışmalar doğrultusunda nükleer enerji üretimini sorguluyor ve cennet vatanımızın nükleer çöplüğe çevrilmesine karşı çıkıyoruz. Yapılan araştırmalara göre, dünyada yaşanan bazı nükleer felaketlerden sonra, nükleer enerji santrallerinin lisans maliyetleri, önleyici tedbir maliyetleri, nükleer atıkların bertarafı için yapılan narcamalar ve santralin ömrünün tamamlanmasından sonra santralin kapatılması ile ilgili maliyetler bir araya getirildiğinde çevreye vereceği telafisi imkansız zararlardan öte hiç de ekonomik bir yanının olmadığını göstermektedir" dedi.

Sağlam, "Halen dünyadaki mevcut nükleer santrallerin kapatılmasının, atıklarının insan ve çevre sağlığını etkilerinin maliyetini hesaplamak neredeyse imkansızdır. Bu nedenlerle 12. yüzyılın insanlık suçu sayılabilecek nükleer santrallerin çevreye en az zarar verebilecek şeklide kapatılmasını takip etmeli, yenilerinin kurulmasına asla izin vermemeliyiz" şeklide konuştu.

Daha sonra söz alan Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar ile Türkiye Çevre Platformu Dönem Sekreteri Oktay Demirkan 'Nükleer Enerji,Nükleer Santrallar ve Sorunları"na yönelik sinevizyonlu anlatım yaptılar.

Program sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Kerim Tufan, Uyar ile Demirkan'ı aydınlatıcı bilgi sunmaları nedeniyle tebrik ederek, teşekkür plaketi sundu.