Tarsus'ta Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 585'e yükseldi.

Nisan 2020'den bugüne kadar özellikle Ekim, Kasım ve Aralık ayında ciddi oranda artan koronavirüs ölümleri nedeniyle bugüne kadar Tarsus’ta 585 kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Son bir yıldır deyim yerindeyse hayatı felce uğratan koronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri her geçen gün artmaya devam ediyor. Sağlığı olduğu kadar, ekonomik hayatı, sosyal hayatı; kısacası insana dair her şeyi negatif şekilde etkileyen pandemi nedeniyle binlerce esnaf iş yapamaz hale geldi.

Kantincilerden servisçilere, kahvehane ve internet işletmecilerinden, lokanta ve kafelere, düğün salonlarından, fotoğrafçılara kadar binlerce esnafın son bir yıldır para kazanamadığı bu dönemde, maalesef ki iş olanaklarının kısıtlı olduğu Tarsus’ta işsiz kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Kentin en önemli gelir kaynağı olan tarımda da maalesef ki işler iyi gitmiyor. Tarım ürünlerinin fiyatlarında yaşanan düşüş, çiftçileri de olumsuz yönde etkiliyor. Üretici ile son alıcı arasında oluşan yüksek fiyat artışının bir türlü önlenemediği Türkiye’de, bu durumdan herkes net şekilde zarar ediyor.

Son günlerde vefat sayısında azalma olsa dahi uzmanların sıklıkla “maske, mesafe, temizlik” uyarıları ise devam ediyor.

Esnaflar, çiftçiler, işsiz kalanlar, emekliler, 65 yaş üstü, öğrenciler, eğitim camiası, kısacası toplumun tüm kesimleri pandeminin biran önce sona ermesini ve hayatın normalleşmesini bekliyor.

BİLİM KURULU 15 MART'TAN ÖNCE OKULLARI AÇMAK RİSKLİ

Bilim Kurulu, yüz yüze eğitimin başlaması için 15 Şubat'ın erken olduğunu düşünüyor. Sürecin ilerleyişine göre yüz yüze eğitimin 15 Mart'ta başlaması görüşü ağırlık kazandı.

Kurul, öğretmenler aşılanmadan okulların açılmaması gerektiğini belirtti.

RESTORANLAR NE ZAMAN AÇILIR?

Bilim Kurulu, restoran ve kafelerin açılması için de vaka sayısının düşmesi ve aşılanma oranın artması gerektiğinin altını çizdi.

GELİNEN DURUMDA CİDDİ ENDİŞE DUYUYORUZ

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: "Vakalarda yaşanan artışın sebebinin bu yeni varyant olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılıyor. Bundan emin olmalıyız. Ancak ciddi kaygı duyuyoruz. Virüsün yeni varyantının çok daha hızlı arttığı yönünde bir görüntü var.

Bunun için dünyada önlemler artıyor. Aynı evde yaşamadığınız insanlarla bir araya gelmemeliyiz. Kapalı alanlarda toplanmamalıyız. Ev ziyaretlerini kesmeliyiz."