Tarsus'ta belediye ekiplerince gerçekleştirilen altyapı çalışmaları kapsamında tesadüfen bulunan kaya mezarlardaki kazı çalışmaları tamamlandı. Yapılan ilk belirlemelere göre mezarların yaklaşık bin 700 yıllık olduğu tespit edildi.

Tarsus Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin merkezde yer alan Kemal Paşa Mahallesi Şelale Caddesi üzerindeki altyapı çalışmaları sırasında tesadüfen bulduğu ve Roma Dönemi'ne ait olduğu belirtilen kayaya oyulmuş mezarlardaki kazılar tamamlandı.

M.S. 5. yüzyıla ait olduğu tespit edilen ve oda halindeki mezarda 7 Temmuz'dan bu yana yapılan kazılar kapsamında; ikisi torpido şeklinde olmak üzere toplam 3 lahit ve 5 küp mezarla birlikte insan kemikleri, gözyaşı ve parfüm şişelerine ulaşıldığı hatırlatıldı.

8 metrekarelik kaya mezarlarda bulunan kalıntıların incelenmek üzere Tarsus Müzesi'ne götürülürken, söz konusu tarihi eserlerle ilgili çalışmalarınsa büyük bir titizlikle yürütüldüğü kaydedildi.

Burada yapılan ilk belirlemelere göre bulunan mezarların bin 700 yıllık olduğu, tarihi kalıntıların bulunduğu alanın 'nekropal (mezarlık) alanı' olduğu, bu tip kalıntıların da bölgede çok sayıda bulunduğu vurgulandı.