Tarsus Belediyesi tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun 80. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen "Cumhuriyet Güreşleri'nde" Ahmet Taşçı başpehlivan seçildi.

"Tarsus Belediyesi Başkanlığınca Çukurova bölgesinde ilk defa düzenlenen Karabucak ve Yağlı Güreş müsabakalarına Türkiye'nin tanınmış, Kırkpınar güreşlerinde dereceye giren ünlü güreşçiler katıldı.

2 gün süren güreş müsabakalarına Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Yüreğir Belediye Başkanı Ahmet Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Necdet Öztürk, MHP İl Başkanı Hayati Kamil Aydın, MHP Tarsus İlçe Başkanı Halim Bozgaç, Güreş Fedarasyonunda temsilciler, Tarsus'ta bulunan Oda ve Dernek temsilciler ve çok sayıda davetliler katıldı. 

Tarsusluların büyük ilgi gösterdiği güreşlere Ahmet Taşçı, Zekayi Albay, Bayram Ünlü, Salih Şahin, Ali Bulut, Sermet Bulut, Ramazan Yarar, Şükrü Kazan, Hasan Tuna, Cengiz Elbeye, Mahmut Kavakçı, Necmi Koç, Cengiz Zengin katılırken; geçtiğimiz yıl Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan olan Kenan Şimşek ise cezalı olduğundan güreşlere katılamadı.

Başpehlivanlık final müsabakalarında Ahmet Taşçı rakibi Bayram Ertan'ı yenerek başpehlivan olurken; Tarsus Belediye Spor Güreşçilerinden olan Ali Rıza Kaya ise Cengiz Zengin'i yenerek Başaltı pehlivanı oldu.

Başaltında Ali Rıza Kaya 1., Cengiz Zengin 2., Bayram Doğan 3., Başpehlivanlıkta da Ahmet Taşçı 1., Bayram Ertan 2., Zekayi Albay 3. oldu.

Dereceye giren güreşçilere Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından madalya ve çeşitli ödüller verilirken, Tarsus'taki çeşitli kurum ve kuruluşlarda güreşçilere para ödülü verdi. 

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Güney'de ve Tarsus'ta ilk defa yağlı güreş müsabakaları düzenlediklerini ve amaçlarının ata sporu güreşi herkese sevdirmek olduğunu söyledi.

Başpehlivan olan Ahmet Taşçı ise Tarsus'ta yapılan güreşlerle ilgili olarak ""Kırkpınar'ı aratmadı. Organize çok güzeldi. Seyirciler güzel güreşler izlediler"" diye konuştu. "