Migros iş birliği ile NESCAFÉ Gold, İstanbul Modern’in hayata geçirdiği program kapsamında 16 genç sanatçı, sanatçı ikilisi ve sanatçı kolektifinin dijital üretimlerine odaklanan çalışmalarını destekliyor.

Proje dahilinde İstanbul Modern küratörleri Nilay Dursun ve Ümit Mesci önderliğinde hazırlanan 6 videoluk eğitim serisi, Migros’un Kadın Akademisi platformunda yayınlandı.

Bipolar Bozuklukta Mani Döneme Dikkat Bipolar Bozuklukta Mani Döneme Dikkat

Migros iş birliği ile NESCAFÉ Gold’un desteklediği ve İstanbul Modern’in hayata geçirdiği program kapsamında, sanatçı olmak isteyen gençlere yol gösterecek bir video serisi yayınlandı.

Genç sanatçıların dijital üretimlerinin, müze çatısı altında daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan program; İstanbul Modern küratörleri Nilay Dursun ve Ümit Mesci’nin hazırladığı bu eğitici videolarla daha da zenginleşiyor. Seride yer alan ve birbirinden ilgi çekici içeriklere sahip 6 video, Migros Kadın Akademisi’nde genç sanatçılara yol gösteriyor. 

Sanatçı olmak isteyen yaratıcı, üretken ve yetenekli gençlere farklı açılardan katkı sağlamayı hedefleyen projenin eğitici videolar serisinde; dijital kültürün fiziksel sanat çalışmalarına nasıl yansıdığı, sanatçıların yapay zekâdan nasıl yararlandıkları, üç boyutlu baskı tekniklerinin sanat üzerindeki dönüştürücü etkisi gibi başlıklar öne çıkıyor.

Ayrıca sanatçıların dijital çağı yorumlamak için verileri nasıl kullandıkları, fiziksel dünyayı sanal ortama taşımada kullandığı ‘fotogrametri’ ile oluşturduğu üç boyutlu dijital modelleri sanat yapıtlarına dönüştürmeleri ve algoritmalarla üretimlerini biçimlendirdiği ‘jeneratif’ sanat dünyası da videolarda işleniyor.

Editör: Tarsus Haber