ABD'li Forbes Dergisi'nin 14'üncü kez açıkladığı, ‘‘Dünyanın En Zenginleri'' sıralamasında, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet 29'uncu oldu. Karamehmet, 8 milyar dolarlık serveti ile, Forbes listesinde bugüne kadar en üst sıraya çıkan Türk ünvanını elde etti.

DÜNYACA ünlü Forbes Dergisi'nin her yıl açıkladığı ‘‘Dünyanın En Zenginleri'' listesine 29'uncu sıradan giren Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, bugüne kadar Forbes sıralamasında en tepeye çıkan Türk ünvanını da kazandı.

Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Çukurova Grubu'nun halen 96 şirketi ve 32 bin çalışanı bulunuyor. Ağırlıklı olarak bankacılık, finans ve iletişim alanlarında büyüyen Çukurova Grubu'nun 1998 yılındaki toplam cirosu 7.1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Çukurova Grubu, son yılların en önemli atağını cep telefonu şebekesi Turkcell ile yaptı. Temmuz ayında halka açılacak olan Turkcell'in değerinin 20 milyar dolar dolayında olduğu hesapları yapılıyor. Karamehmet'in Forbes listesine 29'uncu sıradan girmesinde Turkcell ile yaptığı atak etkili oldu.

Sanayiye ilk giren ailenin üçüncü kuşağı

GÖSTERİŞTEN uzak yaşayan Mehmet Emin Karamehmet, Karamehmet Ailesi'nin üçüncü kuşağı. Türk sanayiine 1895 yılında Çukurova Sanayi İşletmeleri'ni kurarak giren Karamehmet Ailesi, gayrimüslimlerden sonra sanayiye adım atan ilk Türk ailesi olarak biliniyor.

Babası Mehmet Kemal Karamehmet'in 1975 yılında ölümü ile işin başına geçen Mehmet Emin Karamehmet, babası gibi, yanında çalışan insanların lükse olan eğilimlerine kızması ile tanınıyor.

Karamehmetler, toprak ve tarımla işe başlamışlardı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında Karamehmet ve Eliyeşil ailelerinin Adana'da bir fabrika kurması ile birlikte başlayan büyüme, Catterpillar ve ardından John Deere traktörlerinde yapılan işbirliği ile devam etti.

1975-1980 yılları arasında büyümenin en hızlandığı dönemi yaşayan grup, 1980 yılına gelindiğinde 3 bankanın sahibi durumuna gelmişti. Üç banka, Karamehmet Ailesi'ni Türkiye'nin mali gücü en yüksek ailesi durumuna da getirmişti.

HIZLI GENİŞLEME

Mehmet Emin Karamehmet'in yönetimde aktif rol üstlendiği bu dönemde, grup çelik üretiminden, deterjana kadar her alanda iş yapmaya başlamıştı.

1980'li yıllarla birlikte, Çukurova Grubu dış ticaret ağırlıklı çalışmaya başladı. Amaç, uluslararası bir şirket haline gelebilmekti. Karamehmetler, bu tarihlerde yurtdışındaki ilk şirketlerini New York ve Cenevre'de kurdular.

Tarsus'un ünlü ailesi Eliyeşiller'in kızı Şerife Eliyeşil ile evli olan Mehmet Emin Karamehmet'in, Deniz, Nil, Neslihan ile Samsa adında dört kardeşi bulunuyor.