Mersin'de, genelevin bulunduğu mahalledeki kadınlar gösteri düzenleyerek genelevin kapatılmasını istedi. "Mahallede genelev istemiyoruz" şeklinde slogan atan kadınlar, "Fuhuşa hayır, genelev kapatılsın" yazılı pankart taşıdı.  

Mersin'in Çay Mahallesi'nde yerleşim birimlerinin içinde bulunan genelev, mahallede yaşayan kadınlar tarafından protesto edildi. Emekçi Kadınlar Birliği'nin (EKB) organizasyonunda gerçekleştirilen protesto gösterisi, Çay Mahallesi Muhtarlığı önünde yapıldı.   

30'a yakın mahalleli kadın ile çocukların da katıldığı eylemde, "Fuhuşa hayır, genelev kapatılsın" yazılı pankart taşıyan kadınlar, "Mahallede genelev istemiyoruz" şeklinde slogan attı.    

 Emekçi Kadınlar Birliği adına bir açıklama yapan Meryem Çolak, kadınların yaşamın her alanında aşağılandığını ve erkek egemen toplumun baskısı altında kaldığını söyledi.

Televizyonlardaki dizilerde, filmlerde kadının hep ikinci sınıf vatandaş olarak gösterildiğini, kadının bedeninin, cinsel kimliklerinin pazarlandığını kaydeden Çolak, namus adına işlenen cinayetlerin de toplumun en acı gerçeklerinden biri olduğunu belirtti.

AK Parti Hükümeti'nin zinayı yasaklamak için günlerce uğraştığını belirten Çolak, "Kadınları korumak adına zinayı yasaklamaya çalışan hükümet, neden genelevleri kapatmıyor? Yoksa oradan aldığı vergileri mi düşünüyor? O zaman hükümetler kazanacakları 3 kuruş vergi için halkının onurunu ayaklar altına alıyor" dedi.   

Çay Mahallesi'nde bulunan genelevin de aynı şekilde kadınları aşağıladığını söyleyen Çolak, "Ayrıca genelev mahalle içinde açıldığı için, mahalle halkının ahlaki değerleri yozlaşıyor, hırsızlık, cinayet, kadın kaçırma gibi olaylar artıyor.

Kadınlar, çocuklar sokağa çıkamıyor, rahat bir şekilde işine gidemiyor. Mahallenin huzuru kalmadı. Tüm bu nedenlerden ötürü genelevin mahallemizden kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.   

Eylem, yapılan açıklamanın ardındın zılgıt çeken kadınların attığı sloganlarla son buldu.