Birbirinden farklı ölçek ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan IGLO Architects, Senegal’in başkenti Dakar’da alışveriş merkezi tasarladı. Summa yatırımıyla hayata geçirilen ve 2024 sonlarında tamamlanması öngörülen Diamniadio Mall, bölgenin iklimi, coğrafyası ve çevresel faktörler dikkate alınarak planlandı.

Farklı sektörlerdeki işverenler için ulusal ve uluslararası ölçekte mimari tasarım, proje ve uygulama hizmeti veren Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar liderliğindeki IGLO Architects, uluslararası alanda önde gelen inşaat şirketlerinden Summa için Senegal'in başkenti Dakar'da alışveriş merkezi tasarladı.

Çin GenAI kullanımında dünya lideri oldu Çin GenAI kullanımında dünya lideri oldu

Bölge ikliminin, coğrafyasının ve çevresel faktörlerin dikkate alınarak tasarlandığı Diamniadio Mall'un fonksiyon yerleşiminde alışveriş merkezi iki ana bölüme ayrıldı: Birinci bölümde market ve mağazalar, ikinci bölümde ise yemek alanı ve aktivite mekanları planlandı.

Alışveriş merkezinin cephe tasarımında, coğrafi özelliklerle uyumlu renk tonları tercih edilirken çift cidarlı bir yapı tasarlandı. Böylece kütle hareketlerine ek olarak daha dinamik bir görünüm elde edildi.

Teknik alanlar, servis bölgeleri ve sirkülasyon ağları, yapının gelecekte her iki yöne doğru ek yapılar ve farklı etaplarla genişleme ihtimali gözetilerek kurgulandı. Kütledeki geri çekilme hareketiyle oluşturulan “food court” avlusunda serinletici su oyunları ve gölgeleme önlemleriyle mikro iklimlendirme sağlandı.

Avlu, ziyaretçileri bölgeye özgü kum fırtınalarından koruyacak şekilde konumlandırıldı. “Food court” alanının geç saatlerde de kullanılabilmesi için alışveriş merkezinden bağımsız bir sirkülasyon ağı oluşturuldu.

İç mekanlarda gün ışığından faydalanmak için kullanılan “skylight” pencereler, Ekvator bölgesine özgü dik açılı güneş ışınlarının rahatsız edici etkisinden ve kum birikintilerinden korunmak için dikey olarak konumlandırıldı.

Halen şantiyesi devam etmekte olan Diamniadio Mall’un 2024 yılı sonlarında tamamlanması ve hizmete açılması planlanıyor.

IGLO Architects Hakkında:

IGLO Architects, 2001 yılında Zafer KAROĞLU ve Esen AKYAR tarafından kuruldu. Bugüne kadar farklı sektörlerden gelen müşterileri için Türkiye'deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet verdi. Mimarlık alanında işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten IGLO Architects, kullanıcılara yepyeni bir tasarım süreci yaşatıyor; müşteri memnuniyetinden ve özenli bir ekip çalışmasından ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.

IGLO Architects tasarımı Cimpor Çimento Fabrikası 2011 yılında, Mecaplast Ar-Ge yapısı 2012 yılında, Logipark Lojistik Tesisleri ise 2013 yılında Arkiv Seçkileri arasına girdi. P Blok Prodüksiyon ve Post-Prodüksiyon Stüdyosu 2010 Intera İç Mimarlık Ödülleri’nde “Ofis” kategorisinde birinci, 2013 Leaf Interior Design Awards'ta ise “Yılın Ticari Yapısı” kategorisinde finalist oldu. Tuzla’da tasarlanan Logipark Lojistik Tesisleri ayrıca 2013 Arkiv İşveren Ödülü’nü almaya hak kazandı.

ICI Fabrika ve Yönetim Binası projesi, 2014 yılında Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) “Ofis Projeleri” kategorisinde de finale kalma başarısını gösterirken, 2015 yılında Sign of the City gayrimenkul ödüllerinde “Devam Eden Projeler” kategorisinde En İyi Endüstri Yapısı ödülüne layık görüldü; aynı yıl, tüm dünyadan uluslararası mimari ve iç mimari projelerin yer aldığı prestijli paylaşım portali World Architecture Community’nin 19. Proje döngüsünde de kazanan projeler arasında yer aldı.

 Iglo Architects tasarımı Parsan Genel Müdürlük ve İdare Binası, Cityscape 2015 Mimarlık Ödülleri’nde “Geleceğin Ticari Yapıları” kategorisinde finale kalırken, ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi ile Ortana Fabrika ve Yönetim Binası projeleri, The Plan ödüllerinde “Production” kategorisinde finalist olma başarısını gösterdi.2016 MIPIM ‘’Best Futura Project’’ kategorisinde Türkiye’den seçilen tek finalist olarak ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi ile yarıştı. ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi "Ofis/Endüstri Yapıları" kategorisinde 2017 iF Design Ödülü’ne layık görülürken, 2A Asia Architecture Awards 2017’de finalist olarak yarıştı. 

Anatolia Tiles projesi 2016 American Architecture Prize “Honorable Mention” ödülünün sahibi oldu. Son olarak İzmir Satış Ofisi projesi “Office" kategorisinde, Anatolia Tiles projesi ise "Factories" kategorisinde 24th Cycle of World Architecture Awards'a layık görüldü.

IGLO Architects son olarak YC INOX Üretim ve Yönetim Binası projesiyle 2023 yılında Architizer Awards’ta “Factories and Warehouses” kategorisinde “Special Mention” ödülüne layık görülürken aynı projeyle Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) “Completed Buildings-Production, Energy and Logistics" kategorisinde ve The Plan Awards’ta “Production” kategorisinde finallerde yarışma hakkını elde etti.  

Editör: Tarsus Haber