Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz ilçesinde yer alan Huzurkent Muhittin Aybaş İlkokulu öğrencilerini, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tarsus Gençlik Kampı’nda ağırladı.

Büyükşehir personeli ve öğretmenleri eşliğinde patates eken öğrenciler, gün boyu keyifli zaman geçirmenin ve toprakla iç içe olmanın tadını çıkardı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İlçesinde yer alan Huzurkent Muhittin Aybaş İlkokulu öğrencilerini, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tarsus Gençlik Kampı’nda ağırladı. Büyükşehir personeli ve öğretmenlerinin yardımıyla patates eken öğrenciler, toprakla iç içe olmanın tadını çıkardı. Bölgenin en büyük oyun parkuru olan Survivor parkurunda da kendi sınırlarını keşfeden çocuklar, gün boyu gönüllerince eğlendiler.

Dokucu: “Tarım bölgesinde olduğumuz için, özendirici çalışmalar yapmaya çalışıyoruz”

Tarsus Gençlik Kampı’nda her gün bir grup ziyaretçi ağırladıklarını ifade eden Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, “Tarsus Gençlik Kampı’nda çocuklarımız her gün bizi ziyaret ediyorlar ve buraya oyun oynamaya geliyorlar. Aynı zamanda burada tarım alanlarımız var. Tarım bölgesinde olduğumuz için, mümkün olduğunca özendirici çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. Bugün çocuklarımızla birlikte tatlı patates ektik. Onu suladılar. Arada sırada bu tip ekim faaliyetlerine çocuklarımızı da katıyoruz” dedi. 

Kadın ve çocuk çalışmalarında yerel tarım ürünlerini kullanmaya özen gösterdiklerini ifade eden Dokucu, “Artık iklim krizimiz var. Kadın ve çocuk çalışmalarımızda yerel tohumlarımızı, yerel tarım ürünlerimizi kullanmaya önem veriyoruz. Ayrıca insanların, kolay yetişebilen ürünleri kendi bahçelerinde, balkonlarında, evlerinin önünde yetiştirebilmeleri için de bir bilinç ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu tarz çalışmalarımız önceden vardı, bundan sonra da devam edecek. Daha önce burada şeftali ve erik ağaçlarımız vardı. Bunun yanı sıra biber, fasulye, patlıcan gibi ürünler de ekmiştik. Dönem dönem bu tür faaliyetlerimiz oluyor” şeklinde konuştu.

Özyağcı: “Amacımız, tükettiğimiz ürünleri kendimizin üretmesine öncü olmak”

Yapılan etkinliğin çocukların gelişimine katkı sunduğunu ve etkinliğin en önemli amaçlarından birinin, çocukların doğayla iç içe olmalarını sağlamak olduğunu belirten Huzurkent Muhittin Aybaş İlkokul Müdürü Reyhan Özyağcı, “Çocuklarımızla birlikte tatlı patates ektik. Bugün biz ekeceğiz, yarın başka gruplar bunları yiyecekler. Çocukların bunları görmeleri çok güzel. Buradaki amacımız, tükettiğimiz ürünleri kendimizin üretmesine öncü olmak. Aynı zamanda doğaya katkıda bulunmak ve doğayla iç içe olmak. Doğanın bize verdikleri ve bizim ona ne yapacaklarımızla ilgili çocuklarımızı bilgilendirmek” diye konuştu.

Toprakla haşır neşir olan çocuklar, ürün ekmenin tadını doyasıya çıkardı

Etkinliği çok sevdiğini belirten çocuklardan Baray Subaşı, “Daha önce okulda da böyle bir etkinlik yapmıştık. Ektiğimiz patateslerimizi suladık. Buraya her gün gelebiliyor olsam, gelip bu etkinliği yapardım. Ektiğimiz patatesler büyüyecek ve ilerde onları tüketeceğiz” dedi.

Sinem Atlı ise, “Arkadaşlarımızla hep birlikte etkinlik olarak patates ektik. Daha önce birlikte birçok etkinlik yaptık, ama buraya gelmemiştik. Böyle etkinlikler çok eğlenceli oluyor. Ektiğimiz patateslerimizi suladık ve bir sürü patatesimiz oldu” diye konuştu.

Çocuklar, Survivor parkurunda sınırlarını keşfetti

Yemeklerden en çok patates kızartmasını sevdiğini söyleyen çocuklardan Eylül Akşahin, “Patateslerimizi ektik, sonra da oyun parkurunda oyunlar oynadık. Etkinliği yaparken çok mutlu oldum. Çünkü çok eğlenceliydi. En çok patates kızartmasını seviyorum. Buradaki patatesler de büyüyünce, onları kızartma yapıp yiyeceğim” dedi.

İlknur Akgül patatesleri nasıl ektikleri hakkında, “Önce toprağı elimizle kazdık. Sonra patatesleri ektik ve üzerini kapattık. En sonunda da üzerini suladık” ifadelerini kullandı. 

Parkurda yeni deneyimler yaşadığını belirten çocuklardan Dilan Defne Acar, “Parkurda çok eğlendik ve oyunlar oynadık. Arkadaşlarımızla birlikte yeni parkurları keşfettik ve bol bol koşturduk. Burası çok güzel bir yer. Daha önce Kıbrıs’ta da böyle bir parka gittim, ama burayı daha çok beğendim. Çünkü burada oyuncakların daha güzelleri var” şeklinde konuştu.

Gün boyu parkurda çok eğlendiğini söyleyen çocuklardan Cesur Memiş ise, “Bahçelere patates ektik. Parkurda çok güzel oyunlar oynadık.  Bol bol eğlendik. Burayı çok güzel buldum” dedi.