Burhanettin Kocamaz 1955 yılında Mersin'in Tarsus İlçesi'ne bağlı Nacarlı  Köyü'nde doğmuştur.

İlk, Orta, Lise tahsilini Tarsus’ta tamamladı. 1972 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne girerek 1977 yılında mezun oldu.1 977–1978 yıllarında İskenderun Demir Çelik Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuarlar Müdürlüğünde çalıştı.

1980 öncesi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Kimya bölümünde, askerlik dönüşü Cengiz Topel Lisesinde Kimya öğretmenliği yaptı. Bu arada 1983–1985 yıllarında Ankara Hukuk Fakültesine devam etti. Ancak mazeretinden dolayı ayrıldı. Daha sonra özel bir dershanede öğretmen ve ortak olarak 5 yıl öğretmenlik yaptı.

1992 yılında MHP İlçe Teşkilatına girdi ve basın sözcüsü oldu. 1994 yılında 27 Mart seçimlerinde MHP’den Belediye Başkanlığına aday oldu ve kazandı. 1999 , 2004 ve 2009 Yerel seçimlerinde de aynı başarıyla kazandığı Tarsus Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği, İnanç Turizmi belediyeler Birliği kurucu üyesidir.

Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Çukurova Belediyeler Birliğinde Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Mayıs 2011'den itibaren Çukurova Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a, Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliğinden dolayı Azerbaycan Vektor Beynelminel İlim merkezi ilmi şurası tarafından Türk Dünyasına yaptığı katkılardan dolayı “Fahri Doktora” unvanı verildi.

Türkiye’deki Tarihi Kentler Birliği gibi önemli kuruluşlardan, Valilikten, bazı yerel yönetimlere yönelik dergilerden başarı ödülleri aldı. Ayrıca Türk Dünyası Kültür Sanat Vakfı tarafından Nusret Mayın Gemisini restore ettirerek müze olarak kültürümüze kazandırmasından dolayı “Türk Dünyası Özel Hizmet Ödülü”ne layık görülmüştür.

Türkiye’deki birçok kuruluş, dergi ve gazete tarafından yılın belediye başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz, aynı zamanda edebiyatımızın şiir dalına ilgi duymaktadır. Burhanettin Kocamaz’ın "Gönlümden Sızıntılar", "Gönlümden Damlayanlar", "Gönlümden Akanlar", "Gönlümden Taşanlar" ve "Gönlümü Aşanlar" adlı 5 şiir kitabı ile beraber "Gönül İklimi" adlı 30 eserden oluşan şiir cd'si bulunuyor. Başkan Kocamaz Tarsus'ta 4 dönem, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını ise 1 dönem yapmıştı. 

Burhanettin Kocamaz, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Mersin'de İYİ Parti'den Milletvekili seçilmiştir.