Avrupa Birliği'ne (AB) uyum yasaları bir köyün satılığa çıkarılmasına sebep oldu. Geçim kaynakları olan sepetleri görüntü kirliliği yaratıyor diye satışına izin verilmeyen köylüler, Akgedik Köyü'nü satışa çıkardı.
  
Tarsus'a bağlı Akgedik Köyünde yaşayan ve geçimlerini sepet yapıp satarak kazanan köylüler, Avrupa Birliği'ne uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan bir kanunla, sepet satışlarının yasaklandığını ve bu yüzden elektrik ve su borçlarını ödeyemedikleri için köylerini satışa çıkardılar.
 
Akgedik Köyü Muhtarı Şeref Yarasa, 209 haneli köylerinde 101 hanenin elektrik borcunu ödemeyediği için elektriklerinin TEDAŞ İşletme Müdürlüğü yetkilileri tarafından kesildiğini bunun yanısıra uzun zamandır köylerinin sussuz olduğunu söyledi.  

Muhtar Şeref Yarasa,900 nüfusluk köylerinde insanların temizlik ihtiyaçlarını gideremedikleri için kokmaya başladığını, ellerinden   meslekleri alındığı için potansiyel suçlu konuma getirilmek istendiklerini söyleyerek şunları söyledi: 

"Köyümüzün geçim kaynağı olan sepetçilik, AB uyum yasaları yüzünden yasaklandı. Köylünün geçim kaynağı ellerinden alındığı için yapacak herhangi bir işi yok. 209 hanelik köyün sadece 20 dönüm arazisi kaldı. Köylü ya göç edip gidecek yada bu köyde elektriksizlik ve susuzluktan dolayı ihtiyaçlarını gideremediğimiz için bize mezar olacak. 

 Üçüncü bir şık ise ya çocuklarımızı okutmayıp karnımızı doyuracağız ya da çocuklarımızı okutup aç kalacağız ya da hırsızlık yapmak zorunda kalacağız. Adımız potansiyel suçlu olacak. 

 Köyümüzün toplam ödemeyen elektrik borcu 40 bin YTL civarında. Su borcu ise 12 bin YTL dir. Borcunun karşılığı ödenmesi halinde köyümüzü satılığa çıkarıyoruz. Başka çaremiz yok. Burada ülkenin tüm yetkililerine sesleniyoruz. Bize yardım edin" dedi. 

Muhtarı Şeref Yarasa, Akgedik İlkögöretim Köyünde 138 öğrencinin ikili sistemle eğitim ve öğretim gördüklerini, suların kesik olması nedeniyle okulun tuvaletinin ve içme suyularının kesik olduğunu söyleyerek; acil çözüm bulunmaması halinde bulaşıcı hastalıkların başlayacağı ve hastalık sinyallerin yavaş yavaş görülmeye başlandığını sözlerine eklerken; köyün herşeyden önemli ihtiyacının şu anda kuru gıdaya ve içecek suya ihtiyaç olduğunu söyledi.  "