Mersin Haber / Mersin’in Aydıncık ilçesinde, ölümsüz bir aşk hikayesini simgeleyen anıt mezar koruma altına alınacak. MS 2. yy’da yapıldığı tahmin edilen mezar yaklaşık sekiz metre yüksekliğinde.

Günümüzün “kamelya” tipi yapılarını andıracak şekilde dört ayağı üzerinde duruyor. Bölgede “Dört Ayak” adıyla anılıyor. Efsaneye göre mezar ölümsüz bir aşkın simgesi: Dönemin kralı, kızına aşık olan iki gence görev verir. Birisi hiç harç kullanmadan taşları birbirine geçirerek sekiz metre yüksekliğinde anıt mezar yapacak, diğeri ise yaklaşık beş kilometre uzaklıktaki dereden su getirecektir.

Ark kazan genç su getirme görevini tamamlar. Bunu gören diğer genç, kendisini henüz tamamlayamadığı mezarın üstünden atarak canına kıyar. Mezar, Kaptan Beaufort’un Chelindreh (eski Kelenderis) limanı haritasında yer alıyor. “Cenotaph” diye tabir edilen ve ölüp de başka bir yerde gömülmüş kişinin anısına yaptırılan boş mezar olduğu belirtiliyor.

Mersin Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan, anıt mezarın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığını söyledi. “Çevresini telle çevirecek, rölövesi de Konya Selçuk Üniversitesi’nce yapılacak” dedi.