Elektrik kesintisi - Elektrik ne zaman gelecek?

TÜRKİYE genelinde bu sabah iletim sistemindeki arıza nedeniyle elektrikler kesilince yaşam alt üst oldu.

YAŞAM 31.03.2015, 14:06 31.03.2015, 14:06
Elektrik kesintisi - Elektrik ne zaman gelecek?
TÜRKİYE genelinde bu sabah iletim sistemindeki arıza nedeniyle elektrikler kesilince yaşam alt üst oldu.
Kent içi ulaşımda metro, tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti, okullarda eğitim aksadı. Yaklaşık 1.5 saat sonra, arızanın giderildiği yerlere elektrik verilmeye başlandı.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin 'sistem arızası' olarak açıkladığı kesintiler saat 10.36.'dan itibaren önce batı illerinde başladı domino taşı gibi bir saat içinde tüm illere yayıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, ardından küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30'a kadar tüm illerde elektrikler kesildi. 
Ulaşım başta olmak üzere yurt genelinde hayat adeta durdu. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu, metroda kalanlar ilk çıkışa kadar yürüdü. Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı.
Elektriklerin kesilmesi en çok sanayi kuruluşlarını vurdu. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı. Gümrük kapıları başta olmak üzere jeneratör olan yerlerde hizmetler sürdürüldü.
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Kesintiye sisteme yönelik 'siber saldırının' neden olduğu söylentileri ortaya atılırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün ihtimaller araştırılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda kriz masası oluşturuldu" dedi.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yetkilileri sorunun enerji açığı ve güç kesintisinden değil, iletim sistemindeki arızadan kaynaklandığını, arızan giderilmesine çalışıldığını söyledi.
Elektrik dağıtım şirketleri de aynı yönde açıklama yaptı. Bir dağıtım şirketi yetkilisi DHA'ya yaptığı açıklamada, "TEİAŞ yetkilileri bize sistemin çöktüğünü, toparlamaya çalıştıklarını söyledi. Enerji açığı ve güç kesintisi olmadığını belirttiler" dedi.
Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden yapılan açıklamada, "Sıkıntının kaynağında TEİAŞ'ın sistemde yaşanan bir sorun olduğunu söyledi. Bizde olduğu gibi Türkiye'nin bazı illerinde de elektrikler kesik" dedi.
HANGİ İLLERDE ELEKTRİKLER KESİLDİ?
İstanbul, Ankara, Aydın, Uşak, Antalya, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Samsun, Diyarbakır, Bursa, Bilecik, Hatay, Samsun, Adana, Erzurum, Çanakkale, Malatya, Kars, Muğla, Eskişehir, Kırklareli, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kütahya, Yalova, Balıkesir, Çorum, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Siirt, Mardin, Batman, Şırnak, Tekirdağ, Sinop, Bitlis, Burdur, Isparta, Gaziantep gibi çok sayıda ilden peş peşe elektrik kesintisi haberleri geldi.
HAYAT FELÇ... METRO, TRAMVAYLAR DURDU
İstanbul'da vatandaşlar metroda mahsur kaldıkları yönünde mesaj attı. Metro ve AVM’lerde büyük panik yaşandı. Ulaşım başta olmak üzere yurt genelinde hayat adeta durdu. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu, metroda kalanlar ilk çıkışa kadar yürüdü.
Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı. Elektriklerin kesilmesi en çok sanayi kuruluşlarını vurdu. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı. Gümrük kapıları başta olmak üzere jeneratör olan yerlerde hizmetler sürdürüldü. 
İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle duran Marmaray, tramvay ve bazı metro seferleri saat 13.00'ten sonra yapılmaya başlandı.
ANKARA'DA DA METROLAR DURDU, TRAFİK LAMBALARI ÇALIŞMADI
Ankara'da elektrik kesintisi sebebiyle trafik lambaları çalışmadı. Elektrik kesintileri nedeniyle Ankara’ da da metro seferlerinin yapılamadğı bildirildi. Ankara’ da metro seferlerin ardından banliyö tren seferlerinin de yapılamadığı öğrenildi.
BURSA’ DA ELEKTRİK KESİNTİSİ
Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi Bursa’da da hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bursa’da saat 10.35’te başlayan elektrik kesintisi nedeniyle kent içi ulaşımda kullanılan Bursaray seferleri durdu.
Trafik ışıkları da çalışmadı. Bursa’daki kesintinin en çok sanayi bölgelerini etkilediği bildirildi. Bursa'da elektrik dağıtımını yapan UEDAŞ yetkilileri, kesintinin ülke genelindeki sistemden kaynaklandığını belirtti.
KESİNTİ SIRASINDA YEMEK
Ülke genelinde etkili olan elektrik kesintisi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (MOSB) fabrikalarda üretimi durdurdu. MOSB yönetimi bunun üzerine harekete geçip, doğalgazla üretim yapan santrallerinden üretilecek elektriği tamamen sanayi bölgesine aktarmak için çalışma başlattı.
Bu süre içinde bantlarda bekleyen işçiler, kayıp zamanın en aza indirilmesi için öğle yemeğine alındı. MOSB Başkan Danışma Danışmanı Nihat Akyol, "Organize sanayi bölgemizdeki fabrikalar kesintiden etkilendi.
Fabrikalardaki üretim durdu. Bizde MOSB içinde bulunan ve doğalgazla çalışan santralimizden yarım saat içinde tüm organize sanayi bölgemize elektrik vermek için çalışma başlattık. Firmaları bu konuda uyardık. Onlarda işçilerini öğle yemeğine yarım saat erken alıp, bant başında beklemelerini önlediler.
Biz de elektrik vererek kaybı, telefi etmiş olacağız. Normal zamanda bu santralimizden üretilen elektrik sanayi bölgemize ve elektrik dağıtım şirketine veriyorduk. Şimdi önceliği tamamen MOSB’e verdik" dedi.
GÜMRÜK KAPILARI ETKİLENMEDİ
Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’ne 1 saat elektrik verilemedi. Elektrik kesintisi nedeniyle Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (TREDAŞ) Alo 186 çağrı merkezinin telefonları da kilitlendi. Elektrik kesintisi nedeniyle Kapıkule, Pazarkule, Hamzabeyli ve İpsala Gümrük kapılarında giriş ve çıkış işlemleri jeneratör sisteminin devreye girmesi nediniyle bir sorun görülmedi.
TRAMVAY YOLDA KALDI
Elektrik kesintisi nedeniyle Eskişehir’de Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve tramvay seferleri durdu. Elektrik kesintisi nedeniyle Eskişehir’de kent içi yolcu taşıyan tramvaylar yolda kaldı. Tramvayların yanısıra Eskişehir-Ankara, Eskişehir-İstanbul ve Eskişehir-Konya YHT seferleri de yapılamadı.
İZMİR, KAYSERİ, SAMSUN...
Teknik incelemenin başlatıldığı arıza nedeniyle İzmir, Kayseri, Bursa, Adana, Samsun ve Gaziantep'te metro ve  hafif raylı sistemin durması ve birçok ilde trafik ışıklarının devre dışı kalması  üzerine ulaşımda aksaklıklar yaşandı. 
İzmir'deki metro ve hafif raylı ulaşım sistemi İZBAN seferleri kesinti nedeniyle durdu. Yolcular ve kesinti anında istasyonlardaki asansörleri kullanan  vatandaşlar, görevlilerce tahliye edildi. İstasyonlar boşaltılarak ve girişe izin  verilmeyerek yolcular, otobüslere yönlendirildi. 
Elektrik kesintisi karayolu ulaşımında da özellikle büyük kavşak noktalarında trafik lambalarının devre dışı kalması nedeniyle sorun yarattı. Yaşanan sorun, görevlendirilen trafik ekipleriyle aşıldı. Elektrik kesintisi, İzmir Adliyesini de kısmen etkiledi.
Kesinti  nedeniyle Ulusal Yargı Ağı Projesi Sistemi (UYAP) çalışmadığı için davalar, devam  eden duruşmalarda zabıtlar, daha sonra UYAP'a girilmek üzere dizüstü  bilgisayarlar aracılığıyla kaydedildi. 
MADEN İŞÇİLERİ TAHLİYE EDİLİYOR
Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madenlerinde elektrik kesintisi  sonrası jeneratörler devreye girdi. Buna karşın madendeki işçiler kesintinin uzun  sürmesi ihtimaline karşı tahliye edilmeye başlandı. 
KAYSERİ:Talas-Cumhuriyet ve İldem-OSB hatlarında elektrik kesintisi nedeniyle  tramvay seferleri durdu. Kesinti sırasında Aydınlıkevler Durağı yakınlarındaki tramvayda mahsur kalan yolcular, yaklaşık 30 dakikalık bekleyişin ardından  belediye görevlilerince kapıların açılması üzerine tahliye edildi.
Yolcular, gidecekleri yerlere halk otobüslerini kullanarak ve yaya  olarak ulaşmaya çalıştı. Otobüs duraklarında yoğunluk oluştu. Kentte ayrıca bazı semtlerde trafik ışıklarının çalışmaması nedeniyle  trafikte aksamalar yaşandı. 
BURSA:Bursa'da hafif raylı ulaşım sistemi BURSARAY seferleri kesinti  nedeniyle durdu. Bu sırada yolcular ve kesinti anında istasyonlardaki asansörleri  kullanan vatandaşlar, güvenlik görevlilerce tahliye edildi. İstasyonlar  boşaltıldı, giriş çıkışa izin verilmedi.
Öte yandan elektrik kesintisi nedeniyle trafikte kavşak noktalarda  yaşanan sorunlar, polis ekiplerince giderilmeye çalışıldı. Hafif raylı sistemde  seferlerin durması nedeniyle otobüs duraklarında yoğunluk yaşandı.
Bu arada evlerinde elektrikle çalışan makineye bağlı iki hastanın,  ambulanslarla Bursa Devlet Hastanesine getirildiği öğrenildi. Hastanelerdeki  jeneratörlerin çalıştığı kaydedildi. 
ÇANAKKALE:Çanakkale'de elektrik kesintisi nedeniyle oto yıkamacılardaki araçlar  köpüklü kaldı. Sabah saatlerinde meydana gelen kesinti ev ve iş yerlerinde hayatı  olumsuz etkiledi. 
ANTALYA:Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ Genel Koordinatörü Erkan Küçük, ülke  genelinde TEİAŞ kaynaklı arıza nedeniyle Antalya, Isparta ve Burdur illerinin  tamamında elektrik kesintisi yaşandığını bildirdi. Küçük, yaptığı açıklamada, elektriğin ne zaman geleceği hakkında net  bilgilerinin olmadığını ifade ederek, "Türkiye genelini etkileyen TEİAŞ kaynaklı  arıza nedeniyle Antalya, Isparta, Burdur illerinin tamamında elektrik kesintisi  meydana gelmiştir.
Elektriğin verilebileceği saat, Türkiye Elektrik İletim AŞ'den  alınacak bilgiye göre kamuoyuna bilgi verilecektir" dedi. Kesinti nedeniyle bazı bölgelerde trafik ışıklarında aksamalar yaşandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına şu ana kadar  herhangi bir ihbarın gelmediği, hastanelerde ise jeneratör sistemlerinin devreye  girmesinden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı bildirildi. 
GAZİANTEP: Kent genelindeki elektrik kesintisi nedeniyle tramvay seferleri durdu.  Yolcuların bir kısmının duraklarda bekleyişi sürerken bazı duraklarda yoğunluk  oluştu. Organize sanayi bölgesindeki bazı fabrikalarda ve küçük sanayi  sitesinde, elektriklerin kesilmesi üzerine üretimde aksamaların yaşandığı  öğrenildi. 
Bu arada, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki Afşin Elbistan Termik  Santrali'nde A ve B ünitelerinde de enerji üretimi durdu. Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta da elektrik kesintisi  sebebiyle ulaşım, haberleşme ve üretimde aksaklıklar yaşanıyor. 
ADANA:Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de de elektrik kesintisi yaşandı.  Kesinti nedeniyle özellikle trafik ışıklarının yönlendirdiği bölgelerde ulaşımda  sıkıntı yaşanıyor. Adana'da metro seferleri yapılamazken, metro güzergahlarına ek  otobüs seferleri konuldu, hastanelerde ise jeneratörler devreye girdi. 
Asansörlerde mahsur kalan bazı kişiler çevredekilerin yardımıyla kurtarılırken benzeri durumlara karşın ekipler de ihbarları değerlendiriyor. 
Kırklareli'nde ise bazı vatandaşlar elektriğin gelmesini dışarıda  bekledi. Yüksek binalarda kalanlar cep telefonu ışıklarını kullanarak evlerine ulaştı. 
Elektrik kesintisinin Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Yalova ve  Balıkesir'i de etkilediği bildirildi. 
SAMSUN:Elektrik kesintisiyle seferleri duran tramvaylarda iki durak arasında  kalan araçlardaki yolcular, otobüslere yönlendiriliyor, duraklara ulaştırılıyor.  Samsun Adliyesi'nde devreye giren jeneratör sistemiyle bir sorun yaşanmadığı  bildirildi. 
RİZE: Rize'de elektrik kesintisi nedeniyle ilçelerdeki Ziraat Odaları'nda  yaş çay üreticileri işlem yaptıramadı. Kentte, 12.00-13.00 saatlerinde İl Emniyet  Müdürlüğü, Valilik ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde jeneratörlerin bir saat tasarruf  amaçlı kapatılacağı öğrenildi. 
KOCAELİ'DE DE ELEKTRİKLER GİTTİ
Kocaeli'deki yerel sitelerin haberinde kentte de elektriklerin gittiği belirtildi. Bir sitede yer alan haberde, "Kent genelinde büyük elektrik kesintisi yaşanıyor. Saat 10.30 sularında kentin büyük bir bölümünde elektrikler gitti. Kesinti nedeniyle pekçok fabrikada üretim durmuş durumdu. Kesintinin bir patlama sonrası kaynaklandığı iddia edilirken henüz SEDAŞ'tan bir açıklama yapılmış değil" denildi.
ÇUKUROVA İLLERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ
ADANA, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Niğde'de yüksek gerilim hattından kaynaklandığı belirtilen elektrik kesinti yaşandı. Saat 11.00 sıralarında Çukurova bölgesindeki illerde aynı anda elektrikler kesildi. Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye kentlerinin elektrik dağıtımı yapan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin telefonları kilitlendi.
Toroslar Elektrik yetkilileri, kesintilerin yüksek gerilim hattından kaynaklandığını bildirdi. Çukurova bölgesindeki Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye ile birlikte Niğde ve çevre illerde yaşanan kesinti nedeniyle elektrikle verilen hizmetlerin birçoğu durma noktasına geldi. 
SOSYAL MEDYAYA FARKLI İLLERDEN MESAJ YAĞIYOR
-Sanırım istanbul genelinde elektrikler kesik ??
-Ankara ORAN Sitesi'nde elektrikler kesik..186 bozuk, aranmiyor. Surekli kesintiler oluyor 1 haftadir. Yetti artik. Ilgilen
-Ankara'da Kızılay'da elektrikler kesildi.
-Denizli de elektrikler kesildi,neler oluyor...
-Eskişehir'de de elektrikler yok
-Konya'da elektrikler gitti, buraya baktım şaka gibi TR nin bir çok yerinde ayni anda gitmiş...
-Manisa Soma, an itibariyle elektrikler yok.
-17 Ağustos 1999 yılından sonra ilk kez Türkiye'de sistem çöktü olarak adlandırılıyor elektrik kesintisi
-Bursa Gemlik elektrikler yok
-Çankaya'dan kızılay'a kadar elektrikler yokmuş metro çalışmıyor
male std testing how do you know you have chlamydia first signs of an std

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21
açık
banner64
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:21
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:56
Yatsı 21:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31