2. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali Bu Yıl Aşık Veysel Anısına Düzenlenecek

YAŞAM 17.09.2018, 23:57 17.09.2018, 23:57
2. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali Bu Yıl Aşık Veysel Anısına Düzenlenecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan ‘Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin basın toplantısı gerçekleştirildi.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk, Dünya Engelliler Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk,  dünyaca ünlü görme engelli sanatçı Eşref Armağan ve çok sayıda basın mensubu katıldı

Geçtiğimiz yıl birincisi gerçekleştirilen ve dünyanın ilk engelsiz sanat festivali olma özelliği taşıyan ‘Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ bu yıl, Türk tarihinin en ünlü halk ozanı Âşık Veysel Anısına ‘Karanlıktan Aydınlığa’ mottosu ile yapılacak.


Başkan Kocamaz: “Farkındalık yaratmaya devam edeceğiz”

Malezya’da düzenlenen ‘Kardeş Şehirler Turizm Kurultayı’ndan İstanbul’a geçerek basın toplantısı gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasında, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sıradan belediyecilik anlayışının dışında gerek ülkemizde gerekse dünyada farkındalık yaratacak projelerle halkımızın karşısına çıkıyoruz.

Mersinimizi bu şekilde dünyaya açmak istiyoruz. Malezya’da ki toplantı yine dünyada ilk kez düşünülen ve 2015 yılında ilki gerçekleştirilen Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği’nin kuruluşu ile ilgili bir toplantıydı. 2015 yılında dünyanın değişik bölgelerinden 400’ün üzerinde belediyeyi Mersin’e davet etmiştik. 2015 yılının kargaşası içinde Suriye’de ki olayların doruğa tırmandığı bir dönemde 184 belediye temsilcisi Mersinimize gelmişti.

Biz yerel yönetimler olarak dünya barışına nasıl bir katkı koyabiliriz, insanları nasıl bir araya getirebilir, ortak değerler üzerinde nasıl birleştirebiliriz bunun gayreti içerisindeydik. 2015 yılında bu birliğin kurucu başkanı olarak ve fikir babası olarak ben münasip görülmüştüm. Malezya’da ki toplantıda bu birliğin onursal başkanı olma unvanı bana layık görüldü. Biz her yönüyle farkındalık yaratmaya devam edeceğiz” 
dedi.


“Bülbülün özlemi altın kafese konulmak değil, özgürce uçabilmektir”

Basın toplantısında konuşan ve festival programı hakkında basın mensupları ile katılımcıları bilgilendiren Başkan Kocamaz, “Bizler, yaradılanı, Yaradan’dan ötürü seven bir inancın ve köklü bir geleneğin mensubuyuz. Bundan dolayı engelli kardeşlerimizin her konuda yanında olmaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.

Son yıllarda ülkemizde bu algı büyük oranda değişmiş olsa da engelli bireylerimizin karşılaştıkları en büyük sorun ötekileştirilmektir. Yaşadığı evde dünyanın en konforlu yaşam standardını oluşturmak, engelli bireylerimize yetmiyor. Bülbülün özlemi altın kafese konulmak değil, özgürce uçabilmektir.

Toplumumuzda engelli vatandaşlarımıza yönelik bu tutumların değiştirilebilmesi amacıyla, onların farklılıklarına saygı göstererek, toplumda yaşayan tüm bireylerin eşit olduğuna inanmamız ve bu inancı günlük yaşantımızda uygulamamız gerekmektedir. Bu bilinçle, eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar birçok alanda engelli kardeşlerimize, en üst düzeyde hizmet sunarak, onların üreten ve bağımsız bir şekilde yaşayabilecekleri bir dünya oluşturmak bizlerin en elzem görevidir” 
dedi.


“Kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmalıyız”

Engelli bireylerin haklarına ve hürriyetlerine kavuşmasında her insan ve her kurumun özveriyle çalışması gerektiğini belirten Başkan Kocamaz, “Gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse sivil toplum örgütleri bu meseleyi bir sosyal farkındalık meselesi olarak algılamalıdır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu yana engelli kardeşlerimizi sosyal hayatla barıştırmak ve onları yaşama dair her konuda teşvik ederek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret gösterdik.

Çünkü biz, bir kamu kurumu olmaktan öte birer insan olduğumuzun özverisi ve bilinci içerisinde hizmetler sunuyoruz. 
Çünkü biz, Mersin’de kader birliği ettiğimiz bütün engelli kardeşlerimizi anlayarak ve yaşadıkları tüm sorunları çözerek Mersin’i engelli dostu bir kent yapmak için gerekli adımları her geçen gün daha kararlı bir şekilde atıyoruz. Bu adımlarımız doğrultusuna ilkleri başararak Engelliler Dairesi Başkanlığı’nı kuran ilk Büyükşehir Belediyesi olmanın haklı gururunu, yüreğimizde taşıyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, Mersin Büyükşehir belediyesi olarak, özveriyle hayata geçirdikleri çalışmalardan ve elde ettikleri başarılardan söz ederek, gayelerinin, engelli bireylerin ve ailelerinin yüzünde sımsıcak bir tebessüm oluşturmak olduğunu ifade etti.


“Sanatın engel tanımayacağını Mersin’den tüm dünyaya göstermiş olduk”

Başkan Kocamaz, sanatın insanın kalbinden ve ruhundan geldiğinden söz ederek, “Hiç bir engel bu ilham çeşmesini kapatamaz. Bizler de bugün buradayız ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak 11-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada ilk kez gerçekleştirdiğimiz 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali kapsamında 16 ülkeden 37 engelli sanatçıyı Mersin’de ağırladık.

Mersin merkez, Tarsus, Anamur ve Erdemli Kızkalesi’nde gerçekleştirdiğimiz ve dünyaca ünlü sanatçılar ile uzmanların katıldığı sergi, sempozyum, workshop, konser, gezi ve performanslar sayesinde, Türkiye’ye unutulmaz bir festival deneyimi yaşattık. Mersin’in her köşesinde hayata geçirilen etkinlikler sayesinde hem engelli bireylerimiz hakkında farkındalık yaratmış olduk, hem de dünyaya engellerin sanat ile nasıl aşılabildiğini göstermiş olduk.

Festival süresince, sesleri ile dinleyicileri büyüleyen sanatçılarımız, sanatın engel tanımayacağını bir kez de Mersin’den tüm dünyaya göstermiş oldu. Engelli sanatçılarımızın eserlerinin yer aldığı, fotoğraf ve el emeği ürünlerinin sergilendiği stantlarda da her türlü sanatı gerçekleştirmek için sadece yüreğin yettiğini tüm insanlığa göstermiş olduk.

Bu güzel duygularla ve yüreklerimize kazığımız güzel anılarla sonlandırdığımız 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile yaktığımız ateşi, 2. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile yeniden alevlendireceğiz” 
diye belirtti.


19 farklı ülkeden 100 sanatçı

11-14 Ekim 2018 tarihleri arasında bu yıl 2.’si düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali programı hakkında bilgi veren Başkan Kocamaz,  “2. Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali Türk Halk Müziğimizin unutulmaz sanatçılarından merhum Aşık Veysel anısına ‘Karanlıktan Aydınlığa’ sloganıyla tüm engellerine rağmen hayata tutunabilen hem kendilerine hem çevrelerine hem de evrensel duygulara sanatlarıyla ışık olabilen tüm engelli sanatçılara ithaf edilecek.

Festival kapsamında 19 farklı ülkeden, müzik, resim, dans, fotoğraf gibi sanat dallarından toplam 100 sanatçıyı Mersin’de ağırlayacağız. Engelleri azim, umut ve başarı ile aşmış sanatçıların birçoğu engelli olmakla birlikte festivalde çok sayıda engelsiz sanatçı da yer alacak.

4 gün sürecek festival etkinlikleri için il merkezinin değişik semtlerinde konser sahneleri kurulacak ve sergi alanları açılacak. Ayrıca festival süresince paneller ve çalıştaylar düzenlenecek olup, bu coşkuyu hep beraber, omuz omuza yaşamamız için festivale katılım herkese açık ve ücretsiz olacak” 
diye belirtti.


Şentürk, “Dünyanın tek tip insana göre değil her tip insana göre olduğunu anlamamız lazım

Basın toplantısında söz alan Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk ise, “Engelliler adına yapılan çalışmaları taş üstüne taş koyarak bu kardeşlerimizin, kader arkadaşlarımızın hayallerini gerçekleştirerek, dünyadaki yaşamlarını kolaylaştıran ve onları hayatla sıkı sıkıya bağdaştırmak için bir küçük çabayı bile ortaya koyan herkese teşekkür ediyorum.

Ülkemizdeki tüm yerel sisteme Sayın Başkan’ın örnek olmasını diliyorum. Zira insanlar hayatın ve dünyanın tek tip insana göre değil her tip insana göre olduğunu anladıkları zaman bu sorunları daha iyi anlamış ve çözmüş olacağız” 
şeklinde konuştu.


Armağan, “Siz böyle güzel şeyler yaptıkça hakikaten soyadınız gibi Kocamaz’sınız”

Dünyada perspektif kullanarak resim çizen, yeteneği ile uluslararası bilim dünyasının ilgisini çekerek, belgesellere konu olan dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan sanata başlama serüvenini katılımcılarla paylaşarak,“Bu güzel festivali düzenlediğiniz için sanatçılara, engellilere değer verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Örnek olmanızı diliyorum. İnşallah bütün başkanlar sizin gibi olur ve siz böyle güzel şeyler yaptıkça hakikaten soyadınız gibi Kocamaz’sınız. Hakikaten hiçbir şey engel değildir. Yeter ki insan ne durumda olursa olsun yapacağı şeyi istesin. 

Ben öyle istedim ki yaşadığım dünyayı avuçlarımın arasına almak istiyorum. Ben öğrenmek istiyorum ama anneden doğma görme engelli bir insan nasıl öğrenebilir ancak dokunarak öğrenebilirim” 
ifadelerine yer verdi.

Engelleri sanatıyla aşan birçok sanatçı bu festivalde…

Bu anlamlı festivalde Porto Rikolu efsanevi şarkıcı, besteci ve gitar virtüözü uluslararası üne sahip usta sanatçı Jose Feliciano yer alacak.

Doğuştan down sendromu bulunan bağlama sanatçısı Çağatay Aras, San Diego doğumlu ve kendi tekniğini geliştirerek ayakları ile gitar çalan eşsiz yetenek Mark Goffeney, şarkıcılık, yazarlık ve mankenlik gibi değişik sanat dallarında yeteneğini kanıtlayan görme engelli Alman sanatçı Joana Zimmer, Latin Müziğin Avrupa'da en iyi temsilcileri ve geçtiğimiz yıl 1.si gerçekleşen festivalin şarkısını yapan ve şarkının klibini Mersin'de çekerek Mersin'in tanıtımına katkı sağlayan Türkiye ve Mersin dostları, Gatto Gabriel ve Steven Cyril de festivalin önemli konukları arasında yer alacak.

Ayrıca resim, fotoğraf gibi sanatın diğer dallarında yeteneklerini geliştirmiş, ulusal ve uluslararası birçok engelli sanatçı da sergileri ile festivale renk katacaklar.

Sanat hayatları boyunca engellilere yönelik etkinliklere destek veren Eda/Metin Özülkü de festivalde sahne alarak bu coşkumuza ortak olacaklar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4