ÜLKÜCÜLERİN GÖRÜŞLERİ NELER?

ŞEREF KEMAL AK'IN DEĞERLENDİRMESİ

SİYASET 09.02.2013, 23:29 09.02.2013, 23:29
ÜLKÜCÜLERİN GÖRÜŞLERİ NELER?

ÜLKÜCÜ GÖRÜŞTEN GELEN ŞEREF KEMAL AK BELEDİYE SEÇİMLERİ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİ AÇIKÇA PAYLAŞTI
Belediye seçimleri yaklaştıkça siyasi partilerin yakın takipçileri de kendi aralarında bir takım analizler yaparak kimlerin aday olacağını ve hangi partilerin şansının yüksek olduğu konusundaki fikirlerini beyan etmektedirler.
Bunlardan bir tanesi de Tarsus’ta ülkücü camia içerisinden gelen ve geçmişte Tarsus’ta parti yönetiminde de bulunmuş Şeref Kemal Ak.
Şeref Kemal Ak’a konu hakkındaki görüşlerini sorularımıza cevap vererek yanıtladı.
İşte Ak’ın sorulara verdiği cevaplar ve kendi düşünceleri;
Soru: Önümüzde ki seçimlerde Mersin Büyükşehir Belediyesi seçimi sonuçları ne olur?
El cevap: Büyük bir aksilik olmaz ise MHP bu seçimi alacaktır. Hem anket sonuçları hem gelişen süreç içerisinde oluşan konjonktür bunu gösteriyor.
Soru: "Büyük bir aksilikten" kasıt nedir? konjonktürü biraz açalım.
El cevap: Geçen seçimlerin arefesinde yaşananları herkes hatırlıyordur. Bir ulusal gazetenin Çukurova ekinde ki haber bir bile programlı bir sabotaj değilde nedir? 
Benzer bir baltalamanın yaşanılması seçimleri etkiler. Etkiler etkilemesine.. amma bence böyle bir girişim MHP oylarınında ters etki de oluşturabilir. Bölgemiz halkı artık daha bilinçli, böyle olası bir hadise MHP oylarında patlama da yapabilir. 
Hem MHPnin başarısını bu tarz bir girişim gölgeleyemez daha büyük bir "aksilik" olması icap eder. Mesela alışageldiğimiz ancak nasıl ne şekilde olavağını bilemediğimiz "her seçim öncesi MHP'ye ve Ülkücü camiaya yönelik operasyonlar gibi.
Oluşan konjonktürden kastımız ise şudur; MHPnin olası rakiplerini ve iktidar partisinin şimdiye değin olan çalışmalarını, duruşlarını ve ülkemizde gelişen sosyoekonomik hadiseler karşısında bölge halkımızın tepkisini seyrettiğimizde oluşan sonuçtur.
Yoksa derinlerden birilerinin MHP'ye Mersin'in anahtarını vereceğini kastetmiyorum.
Soru:Mersin Büyükşehir MHP aday adayları hakkında ne düşünüyorsun?
El cevap: Bana göre iddialı aday olarak İl Başkanı Mahmut TAT, Tarsus Beledeiye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ , Toroslar Beledeye Başkanı Hamit TUNA var. 
Birde eski bir vekilin telefonla tabandan birilerini arayıp nabız yokladığını biliyorum. Eski vekil için söyleyebileceğim iyi bir şey yok. Kendisini sevmem, tabandan kendisini seven birisinde rastlamadım. 
O tape meraklısı olduğu için beni arasada telefonu yüzüne kapatırım. Hamit TUNA içinde çok fazla birşey söyleyemem. Mersin merkezde kendisini seven çok sayıda arkadaşım var.
Gelelim merak konusu olan ana meseleye; Mahmut TAT ve Burhanettin KOCAMAZ.. İsimleri ayrı ayrı konuşacak olursak Mahmut TAT Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için girişimlerinin yeni olmadığını tüm kamoyu biliyor. 
Zaten adaylık konusunda da kıdemli. Eğer tekrar aday gösterilir ise bir önceki seçimlerde yaşanılmış aksilik bu seçimde tekerrür etse dahi seçimi alır. Dediğim gibi tepki oyları sandığa yansır. Camia içindeki İrlandalılar, bir takım cemaatın MHPye yönelik operasyon oyunları ve oluşabilecek tehlikenin büyüklüğü belirleyici unsur olacaktır.
Yine Mersin'de sevilen bir isim olan Ali TARTAR ile yeni yönetimde tekrar çalışmasını, Mersin genelinde ve özellikle ikinci bölgede çok sevilen Hidayet KILIÇ ile beraber hareket etmesini olum adımlar olarak değerlendiriyorum. 
Bence Hidayet Bey ile çalışabilen bir başkan adayı özellikle ikinci bölgede çok rahat nefes alacaktır. Buna mukabil Mahmut Başkanın eski çalışma arkadaşlarınında vefaya yönelik bir takım sitemlerini de görmezden gelmek olmaz. 
Şu an ki şans durumunu yönelik tahminlerimi ısrarla soran arkadaşlar var ben geçmişe bakmayı severim, Devlet Bey yakın çalışma arkadaşlarını şimdiye kadar hiç uzaklaştırmadı yanından. Öyle bir duruşu var. Mahmut Başkan ile de bu yönden bir yakınlığının olduğunu biliyorum.
Ayrıca Mahmut TAT'ın mevcut il başkanları içerisinde ki ağırlığını da göz önünde bulundurur isek, genel merkezde adaylık şansının bir hayli yüksek olduğunu söyleyebilirim. Benim sohbet ettiğim kişilerinde görüş beyanları bu yönde.
Burhannetin Bey'in adaylığı için analiz yapacak olursak; bir hayli zaman önce Süleyman Başkan (Yuvanç) ile birlikte bir vesileyle odasında sohbet ettiğimizde yaptırdığı anketleri bize göstermişti. 
Yani Büyükşehir Belediye Başkanlığını yeni yakın zamanda düşünmeye başladığını zannedenler yanılır. O anketlere baktığımda ilk sırada değildi fakat Mersin merkez dışındaki isimlerin ilk sırasındaydı. 
Bu tespitimi kendisinede söylemiştim. 1994 yılından bu yana Tarsus'ta yaptıkları kendisinin en büyük referansı. Belediyecilik konusunda kendisine bir şey söylenebileceğini zannetmiyorum. Takip ettiğim, bildiğim Burhanettin Başkan biraz sağlamcıdır. 
Parti genel merkezinde ki son durumu nedir, bilmemekle birlikte belli girişimlerde bulunmadıkça böyle bir karar alacağını zannetmiyorum. İkinci bölgede ki çalışmaları ise gecikmeli ama hızlı geçmekte. Ayrıca aday olması dahilinde ikinci bölgedeki çalışma arkadaşları kapalı kutu gözüyorsa da Burhannettin Başkan'ın belediye başkanları ile bir çalışma arkadaşlığı yaptığı ve o belediye başkanlarına Abilik yaptığı biliniyor. 
Belediye başkanları kendi bölgelerinde Kocamaz'a epey yardımcı olacaktır. Tarsus'ta belirli düzeyde birlik beraberlik sağlamaya çalıştığınıda gözlemlediğimizi ifade edelim. Hülasa aday olduğu takdirde seçimin kaybedilmesi gibi bir risk görmüyorum.
Soru: Peki iki aday arasında bir adım öne çıkan adayın yok mu? Senin tercihin hangi yönde?
El cevap: İki adayın benimle ortak olan yönü Tarsus.. Neticede iki adayın ön plana çıktığı ve diğer partii aday adaylarının bile konuşulmadığı bir Büyükşehir seçim arefesindeyiz. 
Böyle bir durumda bir Tarsuslu olarak ancak gurur duyarım. Samimi olarak söylüyorum iki aday adayına da mesafem aynı. Ben Hareketin başarılı olmasından gayrı bir düşünce içerisinde değilim. 
Eğer büyükşehir başkaca bir aday ile kazanılacak olsa o adayın adınıda söylemekten geri durmam. Ayrıca benim adayım diye birşey olamaz, ha gönlümden birisi geçer o ayrı.
Soru: Peki gönlünden geçen diyelim, isim istiyorum.
El cevap: Gönlümden Süleyman YUVANÇ geçer mesela.. O olmazsa Tolga ARSLAN geçer mesela.
Soru: Pek hissi olmadı mı bu cevap..
El cevap: Biz Ülkücüler duygusal insanlar değil miyiz zaten? Elbette hissederek konuşacağız, elbette vefaya yönelik hezeyanlarımız olmayacak.
Soru: Mehmut TAT ve Burhanettin KOCAMAZ'dan başka ve iki isim (Yuvanç ve Arslan) dışında Mersin'de banko kazanabilir bir aday isim verebilir misin?
El cevap: Esasen haksızlık yapmayalım bütün Ülkücülerin şansı var. Ancak banko kazanabilecek bir isim vermek gerekirse onu da vermeyeyim ama tarif edeyim. 
Mersin'de ve Tarsus'ta 20 yıla yakın görev yapmış, bölgeyi bilen, camiayı yakınen takip eden ve tanıyan bir bürokrat var o olabilir. Hala Tarsus'ta görev yapmakta olduğu için isim vermeyeyim.
Soru: Gelelim Tarsus'a o halde.. Tarsus için ne diyeceksin?
El cevap: Gizli açık Tarsus aday adaylarında da bir patlama var. Sayı epey yüksek. Onları da isim isim irdelersek, Muharrem ŞİMŞEK, Baki ŞİMŞEK, Derya ŞEKER, Tufan KÜRKLÜ, Şevket CAN. 
Bu isimlerin yanında yeni aday adaylarının da mevcut puslu durumdan sonra çıkmasını bekliyorum. Saydığımız isimlerin hemen hepsi Tarsus'ta bilinip tanınmakta. 
Teker teker hepsini konuşmak yerine direk kendi gönlümden geçeni söyleyebilirim : Şevket CAN.
Gerçekçi olmak lazım Burhanettin KOCAMAZ olmadan Tarsus'ta seçimin seyri ne olur, nasıl netice alınır iyi hesap kitap yapılması gerekir. Bence Tarsus'ta bir takım kişiler zerre kadar hazzetmediği KOCAMAZ için Mersin büyükşehir adaylığına yönelik propaganda yapması hayra alamet değil. 
Kocamaz'sız bir seçim istiyorlar ki CHPnin eli güçlensin. Adım gibi eminim bundan. Dikkat edilmesi husus budur. Fakat yine de mevcut isimler içinde en şanslı isim Tarsus'ta her kesimin takdirini kazanmış Şevket Başkan'dır.
Soru: Son olarak?
El cevap: Birilerinin başka birilerine aklında ki adayı anlatması aslında hiç hoş bir şey değil. Camianın kutuplaşıyor gibi gösterilmesi canımı sıkıyor. Şucular, bucular olmak, bir Abinin etkisinde kalmak, sanki hiç kimse bilmiyor gibi kendisini "bir bilen" gösterenin hegomonyasına girmek Ülkücünün tabiatına ters. 
Şahsiyetçilik ilkemize ters. Kim kimin adayıdır esasen beni çok fazla ilgilendirmiyor. Önemli olan teşkilatın alacağı karar ve benim vereceğim oy. Haa herkesin birşeyler söyleyebileceği yer ve zamanda benim yerime de kimse konuşamaz. 
Bende hiç kimsenin yerine konuşamam. Arkadaşım olur Mahmut Başkanı gönülden ister arkadaşım olur Burhannettin Başkanı gönülden ister. Ancak filanca kişi falancayı destekliyor diye falancayı desteklemeye kalkıp kendi kişiliğini satanlar İnşallah olmaz. 
İşte bu işin en korkunç yanı olur. Her seçim öncesi ortaya bir takım gruplar çıkıyor başlarında birisi, toplantılar yapılıyor kararlar alınıyor. Gizli açık toplantılarını ya kahve köşelerinde, park kenarlarında ya da gazete kupürlerinde görüyoruz. 
Benliklerini sıfırlaştırmaktan başka bir şey değil. Gazete kupürü deyince aklıma geldi bir haber okudum internetten Gülnar'da ki bir geceye yönelik. Gazeteci geçmişimizden kalma alışkanlıktan mıdır nedir her zaman haber fotoğrafın da ki ayrıntılara dikkat ederim. 
O haberin fotoğrafını büyütüp seyredin derim bu soru cevapların Mersin kısmını ilgilendiren yerinin özeti o fotoğraftır.
Eni sonu canımdan aziz ülkemin içinde bulunduğu hal canımızı yakarken küçük hedeflerin bizi de küçültmesinden endişe duyduğumu söylemek isterim. Allah Yardımcımız olsun...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21
parçalı az bulutlu
banner64
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:22
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31