Tarsus Belediyesi'nden MHP İlçe Teşkilatına, Parsel Parsel Satılan Arsalara Ses Çıkarmadınız Açıklaması

SİYASET 29.10.2021, 23:45 Tarsus Haber
Tarsus Belediyesi'nden MHP İlçe Teşkilatına, Parsel Parsel Satılan Arsalara Ses Çıkarmadınız Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Mhp Tarsus İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Tarsus Belediyesi bünyesinde yapılan çalışmalar gündeme getirilmiş ve eleştiri de bulunulmuştu. Meclis toplantısında bu sorulara cevap veren Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’dan sonra şimdi de Tarsus Belediye Yönetimi adıyla bir açıklama yayınlandı.

İŞTE O AÇIKLAMA

Değerli Tarsuslular,

Geçtiğimiz günlerde Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı’nca yayınlanan ve içerisinde kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine inandığımız muğlaklıkların açıklığa kavuşması için, bu bilgilendirme metnini sizlerle paylaşmaktayız.

1- ‘’Tarsus Belediyesi iştiraki olan İMAR BETON LTD. ŞTİ. Tarafından kullanılmakta olan, 2010 model 2 adet beton mikserinin 290 bin TL’ye satılarak, yerine 4 adet mikserin 821 bin TL’ye kiralanması, bu 4 mikserin kiralama yerine ‘’leasing’’ yoluyla satın alınabileceği fikri’’

Yanıt: Artık miadını doldurmuş olan 2010 model 2 adet beton mikserinin yıllık bakım onarım, yedek parça değişimlerinin kuruma yansıyacak yüksek rakamları, bölgemizin saygın ve tanınmış firmalarından MERCEDES BENZ İSA USTA OTOMOTİV tarafından refere edilmiş, kurum yetkililerinin değerlendirmeleri sonucunda da yorgun 2 mikserin satışına karar verilmiştir. 2 mikser yerine 4 mikserin kiralanması gündemdeyken ‘’leasing’’ yoluyla satın alınması da düşünülmüş, fakat 1 mikserin kuruma maliyeti yaklaşık 1.250.000 TL’den başlamakta, 4 mikser, vergiler hariç; 5.000.000 TL gibi bir külfete sebep olmaktadır.

Pandemi koşullarının büyük bir bilinmeze sebep olmasından ötürü; yatırım ve harcama politikalarını yeniden gözden geçirmemiz sebebiyle adedi 1.250.000 TL + vergiler olan 1 adet mikser satın almak yerine, bu mikserlerden 821 bin TL tutarında ve 2006 model 4 adet şeklinde kiralama yoluna gidilmiştir. Bu işlem yapılırken bilirkişi incelemeleri ve raporları dosyalanmış, 24 saat esasına uygun olarak çalışan İMAR BETON LTD. ŞTİ. Kurumunda, iş aksamasına sebep olunmamıştır. 

2- ‘’Piyasa Şartlarının Çok Altında Yapılan Kat Karşılığı Sözleşme İDDİASI’’

Yanıt:  Yapılan Açıklamada: ‘’Piyasa şartlarının %35 olduğu Tarsus’ta…’’ gibi, hiçbir veri ve yazılı kaynağa dayanmayan, tamamen öngörü ve kulaktan dolma bilgilerle, İlkem Yapı firması ile ‘’sokaktaki çocuğun bile kabul etmeyeceği, akıllara zarar’’ bir sözleşme imzalandığı iddia edilmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkilileri, kat karşılığı anlaşmaların piyasa değerlerini iyi biliyor olsalar gerek (!) sokaktaki çocukları bile örneklemeye cüret ederek, ‘’akıllara zarar’’ bir açıklamaya imza atmışlardır. 15.06.2020 günü, Tarsus Belediye Başkanlığı’nda ‘’kayıt altına alınan’’ bir ihale gerçekleştirmiştir.

İhaleye,  Tarsus’ta faaliyet gösteren üç büyük firma, Mevsim İnşaat, İlkem Yapı ve Aydoğanlar İnşaat teklifleriyle katılmışlardır. Bu üç büyük firma, Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkililerince ‘’akıllara zarar’’ teklifler önermiş olmalılar ki, aralarından en uygun ve belediyemiz için en makul rakamları öneren firmayla anlaşma sağlanmıştır. Şimdi, Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkililerini biraz geçmişe götürerek, bu belediyede kişilerin bireysel zenginleşmesine yönelik imzalar atılırken nasıl sus pus olduklarını, ‘’çocukları bile üstünüze güldürdüğünüz’’ parsel parsel arsa satışlarına nasıl ses çıkarmadığınızı, bugün gündeme taşıyarak kamuoyunu  bilgilendirme çalışmalarınızı o günlerde nasıl örtbas etmeye çalıştığınızı gösterir bilgiler paylaşacağız.

Yıl 2017… 12. Ayın 27’si…

Tarsus Belediye Encümeni’nde M.A ve M. H. G. ÖZEL SAĞLIK HİZM. İNŞ. TUR. GIDA. TAR. SAN. Ve TİC. AN. ŞİRKETİ’ne daha önce baraj yolunda metrekaresi 200 TL tutarla satılan yerlerin, ‘’apar topar’’ metrekaresi  425 TL bedelle geri alındığı Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyelerince imza altına alınmıştır.

Bugün kiralık 4 mikserin alımına akıl sır erdiremeyen yetkililerin dün bu komediye nasıl imzalar attıklarını, Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı’nın niçin ses çıkarmadığını, ‘’2 katı bedelle aynı kişilerden geri alacağınız gayrimenkulleri niçin komik ücretlerle apar topar satıldığını’’ kamuoyuna açıklayamadıklarını görmekteyiz.

Yani, Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkilileri için, 2 mikserin 290.000 TL tutara satılıp, aynı mikserlerin aynı kişilerden 580.000 TL’ye geri alınmasının savunulacak bir tarafı var demektir. Kuruma, aynı malı satıp 2 kat bedelle ve aynı kişilerden geri alınmasında yansıtılan zararı resmileştiren imzaların Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyeler K. T., A. Ş., H. Ş. tarafından atıldığını belirtmek isteriz. Bu noktada, ‘’akıllara zarar’’ tüm bilgi ve belgelerin, şeffaf belediyecilik anlayışımızla ilgililerine teslim etmeye ve bu ‘’muhalefet  etme komedisini’’ halkımızla paylaşmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

3- ‘’Cumhuriyet Konutları’ndaki Zarar İDDİASI’’

Yanıt: Tarsus Belediye Başkanımız Dr. Haluk BOZDOĞAN, göreve geldiğinde hem Cumhuriyet Konutları’nın hem de bu konutlardan faydalanan halkımızın permeperişan hali karşısında kolları sıvayarak, kendi seçim vaatleri ve 5 yıllık hizmet politikası arasında yer almayan; fakat halkın perişan edilmesi ve tabiri caizse yapayalnız bırakılması karşısında şu tutumları sergilemiştir:

A- 9.000.000 TL tutarındaki TEFE-TÜFE farkını vatandaşlarımızdan tahsil etmemiştir.

B- %5,6 tutarında kira indirimi yapmıştır.

C- Şerefiye ücretlerini vatandaşlarımızdan tahsil etmemiştir.

D- Tapu Harçlarının tamamını vatandaşlarımızdan tahsil etmemiştir. Bu harçlardan doğan ücrette %50 indirim yaparak, vatandaşlarımızı bir nebze de olsa rahatlatmıştır.

Aksine, Milliyetçi Hareket Partisi Belediyesince yapılan sözleşmede yer alan ‘’BİMS BRİKET’’ aldatmacasını gözler önüne sererek, vicdani hesaplaşmalarını kendilerine bırakmak kaydıyla daire sahiplerini bilgilendirerek sorumluluk almıştır. Akabinde gelişen sürece istinaden hem taksit ödeme hem de yukarıda belirtilen konularda büyük fedakarlıklar yaparak mağdur edilip yalnız bırakılan halkımızın yanında olup, sorunlarına sahip çıkmıştır.

Hal böyleyken, yanlış hesaplar yapılarak tasarlanan bu projenin sorumlusu Dr. Haluk BOZDOĞAN değildir. Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkililerinin, mağdur edilen halkımızın yanında olmak yerine bakkal hesabı yaparak şirket zararı iddiasıyla kamuoyu yaratmaya çalıştıklarını anlamak zor değildir. 

4- ‘’ESNAF ve SSK Borçları Eleştirisi’’

Yanıt: Tarsus Belediyesi’nin 8.500.000 TL esnaf, 17.000.000 TL SSK borcu olduğu, belediyenin milyonlarca lira borç bataklığına sürüklendiği eleştirisi getirilmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkililerine ve halkımıza gerçeklerin neler olduğunu açıklıyoruz.

Tarsus Belediyesi, 1 Nisan 2019 günü itibariyle 97.000.000 borçla asıl bataklığa terk edilmiştir. 1 Nisan 2019 itibariyle, yani 2.5 yıl içerisinde önceki yönetimden devralınarak, yalnızca bankalara olan 79.204.615,01 borcun 59.272.232,56 TL’sini ödemiştir.

Tarsus Belediyesi; bırakın esnafa, SSK’ya borçlanmayı, halkın üstünde yürüdüğü parke taşlarının parasını ödeyemeyecek, araçlarımızın üzerinden geçtiği asfalt parasını ödeyemeyecek halde; yani ‘’borç batağının tam ortasında’’ bırakılmıştır. Parke taş borçlarından doğan hak ediş bedeli 4.128.406,31, asfalt borçlarından doğan hak ediş bedeli ise 16.105.589,64 TL’dir. Yani, 59.272.232,56 TL bankalara yapılan borçları ödeyen Dr. Haluk BOZDOĞAN Yönetimi, yetinmeyerek tam tamına 20.233.995,95 TL tutarında borç ödemiştir.

Çiçeği burnunda bir belediyenin 79.506.228,51 TL borç ödemesi, bu borcun katlanarak çoğalmasını önlemesi, Halkın Parasına sahip çıkması takdire şayanken; Tarsus Belediyesi’ni ‘’olası’’ borçlarından ötürü eleştirmeye kalkmak gülünçtür.

Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkililerine, Tarsus Halkının haklarını korumak adına soruyoruz; yalnızca bankalara 80.000.000 borç bırakan bir belediye yönetimi için tarafınızdan 1 tane basın açıklaması yapılmış mıdır?

Belediyeyi, çektiği kredilerde kullanılmayan paralarla zor durumda bırakan bir yönetim biçimi eleştirilmiş midir? 79.506.228,51 TL borç ödemiş bir belediye yönetimini onurlandırmak için teşekkür etmek yerine, 8.500.000 TL gibi bir borç için kamuoyu algısı yaratmaya çalışmanın ismi nedir, Tarsus Halkının vicdanına bırakıyoruz!

5- ‘’ÇUVALA GİRMEYEN MIZRAK BELEDİYECİLİĞİ SÖYLEMİ’’

Yukarıdaki tüm açıklamalarımız, şeffaf belediyeciliğin temelini oluşturur. Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı yetkilileri gibi, tüm Meclis Üyelerimiz, diledikleri belgeyi diledikleri zaman, zaman ve mekan fark etmeksizin temin edebilmektedirler.

Tarsus Belediyesi’nde kapalı kapı bulunmamaktadır. Her Müdür, her Başkan Yardımcısı ve Belediye Başkanımız; kendilerinden talep edilen bilgi ve belgeleri ‘’seve seve’’ teslim etmişlerdir ve teslim etmeye de devam edeceklerdir. Çünkü, Tarsus Belediyesi Halkın Belediyesidir. Parası halkın parası, başarıları halkımızın başarısı; varlığı halkımızın refahı ve mutluluğuyla anlam kazanmaktadır. 

‘’Tarsus’un kötü koktuğu eleştirisi doğrudur’’

Tarsus’ta hala ‘’kötü kokuları’’ temizlemekle meşgul olan ve kötü kokuların kaynağını bulup yok etmeyi görev bilmiş bir yönetim, 24 saat çalışmaktadır. ‘’Daha Yeşil Bir Tarsus’’ sevdamızı ‘’3-5 fidan dikmek’’ olarak algılayan bir zihniyetle zihinsel düzeyde savaşımız sürmüştür, sürmeye de devam edecektir. Halkın 3-5 fidan da olsa ‘’bir avuç yer’’ de olsa yeşil alan haklarını baklavacılara ‘’peşkeş’’ çekmek, bu şehre ihanetin ta kendisidir!

Parklarımız, yeşil alanlarımız, ailelerimizin ve çocuklarımızın yaşam alanları yandaşlara peşkeş çekilirken 1 açıklama dahi yapmayıp, aksine tüm bu ranta göz yumanlar; attıkları imzalarla anılmaya devam edeceklerdir! Bugün, Tarsus’u beton yığını yapmaya devam etme sözü vermiyoruz! Tarsus’ta ‘’elle tutulur bir şey yapmayan Belediye’’ eleştirilerinin odağında, hangi müteahhitlik manevralarının olduğunu biliyoruz. Tarsus, Bilimin, Kültürün, Yeşilin, Üretimin Kenti olmaya devam edecektir.

Şehrimizde, betona teslim edilmemiş, satılmamış, peşkeş çekilmemiş 3 fidanlık yer bulduğumuzda; bu şehri yeşillendirmek için var gücümüzle çalışacağız. Tekstil Atölyeleri açıp, kadınlarımıza iş imkanları sağlamaya devam edeceğiz, Et ve Halk Marketler açıp Halkımızın temel gıdalara doğrudan ve daha ucuz ulaşmasını sağlayacağız, çocuklarımız için bilim akademileri açmaya devam edeceğiz, tarımsal çalışmalarımızı uluslararası boyutlara taşımayı sürdüreceğiz, 100.000.000 TL’lik asfalt hizmetimizle şehrimizi baştan başa yepyeni ve insana yakışır yollarla buluşturmayı sürdüreceğiz; spor salonları, müzeler açmaya, kültür merkezleri açmaya devam edeceğiz, kütüphaneler ve okuma salonları yapmaya, köylerimize doktor odaları yapmaya, sanatçılarımızı ve sporcularımızı desteklemeye devam edeceğiz.

Tüm bunları hizmetten saymayanların, kadın için, çocuk için, gençler için, aile için ve insan için yapılanları küçümseyerek aşağılamalarını, Tarsuslu vatandaşlarımızın takdirine bırakıyor; halkımızı ‘’Tarsus’taki Kötü Kokuları Temizlemeye’’ davet ediyoruz!

Şirket İnceleme Komisyonlarının kapatıldığı Tarsus Belediyesi’nden, Şirket Komisyonlarından gelecek raporlarla, incelemeler yapmak üzere müfettişlerin davet edildiği bir yönetime geçilmesi, şeffaf belediyeciliğimizin iftiharla anılacağı özelliklerinden yalnızca bir tanesidir. 

‘’Bu kentin hakları için savaşıyor, çalmıyor ve çaldırmıyoruz’’

İftiralardan arındırılmış her türlü eleştirinin destekçisi olduğumuzu belirtir, kamuoyunun siyasi parti temsilcilerince doğru bilgilendirilmesinin bir kamu görevi olması gerektiğini hatırlatır, tüm bu bilgileri; kamuoyunun kıymetli bilgisine sunarız. 

TARSUS BELEDİYESİ YÖNETİMİ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21
açık
banner64
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:44
Güneş 05:22
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:54
Yatsı 21:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31