CHP Tarsus İlçe Teşkilatı'ndaki Toplantıya Başkan Haluk Bozdoğan Katılmadı

Başkanın toplantıya katılmaması, farklı yorumlara sebep oldu.

SİYASET 29.07.2019, 14:21 29.07.2019, 14:21
CHP Tarsus İlçe Teşkilatı'ndaki Toplantıya Başkan Haluk Bozdoğan Katılmadı

Tarsus'ta son günlerde iyice ısınan siyasi arena bugünkü toplantıya Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın katılmamasıyla doruğa ulaştı.

22 Temmuz 2019 günü CHP Tarsus İlçe Teşkilatı'ndaki bir toplantıda İlçe başkanı Ali İlk'in; "Biz diyoruzki onlar gibi yapmayalım. Ama yolsuzluğa adı bulaşmış bir sürü çalışan hala belediyede çalışıyor. Bunları temizlemek lazım. Bunları bir an önce yargının huzuruna çıkarıp, oraları boşaltmamız lazım. Belediyelerin, belediye başkanlarının, Türkiye geneli için söylüyorum. Partililere pozitif ayrımcılık yapmak zorundadırlar. Partiliyi birinci derece öne almaları gerekiyor. Ama maalesef görünen bazı şeyler var o da sıkıntı yaratıyor. Bu gidişle biz açık söyleyeyim, eğer böyle devam ederse Cumhuriyet Halk Partisi sandığa adam koyamayacak duruma gelecektir."diye konuşmuştu.

Bu açıklamanın olduğu toplantıda söz alan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de bir konuşma yapmış ve şunları söylemişti; "Parti içi kavgalarının asla olmayacağını ifade eden Antmen, “Benim kıblem örgütüm ve başkanlarımdır. Belediye başkanlarımızın da muhatapları örgütlerimizdir” diye konuşmuştu.

Bu açıklamalardan 2 gün sonra 24 Temmuz 2019'da ise bir karşı açıklama Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'dan geldi.

Başkan Bozdoğan, yaptığı konuşmada, "Tarsus Belediyesi'nde kurduğumuz ekip bazı ilçe başkanlarının dediği gibi basit bir ekip değil. Kim olursa olsun herkes haddini bilecek",dedi.

İşte ne olduysa bu açıklamadan sonra oldu. CHP tabanı sosyal medyada bu konu üzerine yüzlerce yorum yaptı.Alevlenen siyasi kazan kaynadıkça kaynadı.

26 Temmuz 2019 günü ise CHP Mersin İl Teşkilatı'ndan gazetelere bir mail düştü.

"Basın Toplantısına Davet" başlığıyla gönderilen elektronik postada 29 Temmuz Pazartesi günü, saat 10.00’da, Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı’nda, İl Başkanımız Adil Aktay, Mersin Milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız ve Tarsus Belediye Başkanımız Haluk Bozdoğan'ın katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirilecektir. Gündeme ilişkin önemli açıklamaların yapılacağı bu toplantıya siz değerli basın mensuplarının katılımını rica ederiz."denilmişti.

Bugün saatler 10.00'u gösterdiğinde CHP Tarsus İlçe Teşkilatı'nda toplantıya CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Gençlik ve Kadın Kolları, CHP PM Üyesi Fatma Güner, İl Başkanı Adil Aktay, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Mersin'in 13 İlçesindeki CHP İlçe Başkanları, CHP Mersin Milletvekilleri,  Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Battı, Chp Belediye Meclis Üyeleri ve partililer katıldı.

Ancak herkesin gözü Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ı arıyordu. Ancak basına davette gönderilen ve Başkan Bozdoğan'ın da katılacağının belirtildiği toplantıya CHP'li Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan katılmamış yerine Başkan Yardımcısı Ünzile Kuru'yu göndermişti.

Partide herkes birbirine neden Başkan Bozdoğan toplantıya katılmadı sorusunu sorarken, nazire yaparcasına 10.30'da gazetelere Tarsus Belediyesi'nden bir basın bülteni maili düştü.

Toplantının olduğu saatte Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın başkan yardımcıları Ali Erhan Okay, Dr. Füsun Kaleli, Başkan Danışmanı Sıtkı Dev ve temizlik personeli ile birlikte sosyal sorumluluk projesi kapsamında Rauf Denktaş Parkı’nda temizlik yapıp oturma gruplarını boyadığını belirtiyordu basın bülteni. 

CHP Tarsus İlçe Teşkilatı'ndaki toplantı sonrası ie bir basın açıklaması yayınlandı.

Düzenlenen basın toplantısında CHP Mersin İl Başkanı Sn. Adil Aktay şu açıklamalarda bulunuldu;

31 Mart ve 23 Haziran seçimleri Türkiye siyasi tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu seçimlerde vatandaş, ülkemizin geleceği adına çok değerli mesajlar vermiş ve siyasetin yeniden şekilleneceği, aydınlık bir dönemin kapılarını açmıştır.
 
Vatandaş; “Belediye hizmetlerinde ayrımcılık, kayırmacılık istemiyorum. Kaynakların israf edilmesine artık son verilsin” demiştir.
 
Vatandaş; Belediye kaynaklarını partizanca kullananlara, Belediye kadrolarını liyakata bakmaksızın yandaşlara dağıtanlara sandıkta büyük bir ders vermiştir.  
 
Her yurttaşa eşit ve adil hizmet götüren bir yerel yönetim anlayışı artık toplumun her kesiminin ortak beklentisidir.
 
İşte Tarsus’ta, Mersin’de, Ankara’da, İstanbul’da, Antalya’da, Adana’da ve Türkiye’nin pek çok şehrinde sandıktan çıkan sonuç, halkın bu talep ve beklentisinin ifadesidir.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, vatandaşın bu mesajının gereğine uygun bir şekilde hareket etmeyi kendimize görev edindik. Cumhuriyet Halk Partili yerel yönetimler, hangi partinin seçmeni olduğuna, görüşüne, kökenine, inancına bakmadan her yurttaşın belediye hizmetlerinden eşit ve adil bir şekilde yararlanması için
seferber olmuş durumdadır.
 
Partizanca yaklaşımdan uzak durulması, belediye kadrolarının tamamen liyakat esasına göre oluşturulması, halkçı belediyeciliğin esaslarındandır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da tüm belediye başkanlarımıza bu yönde davranmaları talimatını vermiştir.
 
Cumhuriyet Halk Partili yerel yönetimlerin öncelikli görevi, halktan aldıkları yetkinin gereğini yapmak, vatandaşa hizmetlerin eksiksiz, hızlı ve kaliteli bir biçimde ulaşmasını sağlamaktır. “Devri sabık” ilan etmek, toptancı bir yaklaşımla bizden önceki yönetimlerle uğraşmak, asla ve asla önceliğimiz olmayacaktır. 
 
Elbette, devraldığımız belediyelerde, geçmiş döneme ait, kamu kaynaklarını zarara uğratan her türlü işlem mercek altına alınacak ve hukuken ne gerekiyorsa yapılacaktır. Bunun aksi düşünülemez. Vatandaşın da beklentisi bu yöndedir. 

Ancak intikam almak, siyasi rant yaratmak değil, hukuk ve adaletin gereğini yetire getirmek, kamu kaynaklarına sahip çıkmak amacıyla davranılacaktır.
 
Öte yandan, kağıt üstünde belediyede çalışıyormuş gibi gösterilen ve kamuoyunda  “bankamatik memuru” olarak bilinen kişilere ilişkin de her türlü tasarruf belediye başkanlarımızın yetkisindedir. Toplumun adalet duygusunu zayıflatan bu tür uygulamalara imza atanlar ve buna alet olanlar hakkında gerekenler hukuk çerçevesinde yapılmaktadır ve yapılacaktır. 

Şurası çok iyi bilinmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, namusuyla çalışan belediye emekçileri üzerinden siyaset yapmamışlardır, yapmayacaklardır. Belediye çalışanları siyasi görüşleri, partileri, kimlikleri veya akrabaları üzerinden asla ayrımcılığa uğramayacaktır.

Görevini layıkıyla yerine getiren, ailesinin geçimini sağlamaktan başka derdi olmayan emekçilerin ekmeğiyle kesinlikle ve kesinlikle oynanmayacaktır. Herkesin içi bu konuda rahat olsun.  

Anayasamıza ve iş hukukuna aykırı olduğu gibi, toplumun değer yargılarıyla da bağdaşmayan bu tür uygulamaların, intikamcı tutumların asıl sahiplerinin kimler olduğu kamuoyunun malumudur.

Belediyelerde çalışma barışını bozan, liyakatsız kişilerin görevlendirilmesinin önünü açan bu yaklaşımların sahipleri, şimdi belediye çalışanları arasında korku iklimi yaratmanın, partimizi ve partili belediye başkanlarımızı karalamanın peşindeler. 
 
Yandaşlık ilişkileri sayesinde, liyakat sistemi gözetilmeksizin atanmış bu kişilerin, partimize ve belediye başkanlarımıza yönelik karalama kampanyasının sözcüsü gibi davrandıklarına herkesin dikkatini çekmek isterim.

Kamu kaynaklarıyla nemalananlar, şimdi mağdur edebiyatıyla hem kendilerini korumaya almanın hem de halkçı belediyeleri yıpratmanın hesabını yapıyorlar.  

Bunun en yakın örneğini burada, Tarsus’ta yaşadık. Tarsus İlçe Başkanımız sayın Ali İlk’in geçtiğimiz hafta özel bir toplantıda ifade ettiği görüşler, bağlamından kopartılarak basına yansıtılmış, kendisine yönelik bir linç kampanyasına girişilmiştir.
 
Değerli İlçe Başkanımızın,  “bankamatik memuru” niteliğindeki kişilerin açığa çıkartılması yönündeki kamuoyu beklentisini dile getirdiği için hedef gösterilmesi kabul edilemez.
 
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı olarak, tüm ilçe başkanlarımız ve milletvekillerimizle birlikte elbette Sayın İlk’in ve Sayın Tarsus Belediye Başkanımızın yanındayız. 
 
Belediye yönetiminde partizanlık yapmamak ve geçmiş dönemde yapılan partizanca uygulamalarla hukuk çerçevesinde mücadele etmek konusunda partimizde tam bir mutabakat vardır. Kurdukları çıkar düzeninin yıkılmakta olduğunu görenlerin gürültüsü boşunadır.
 
Artık Türkiye’de yeni bir dönem başlamıştır. Bu yeni dönemde halk, siyaseti bir kavga ve ayrışma aracı değil, sorunları çözmenin ve ortak akılda buluşmanın bir aracı olarak görmek istiyor. Artık siyasetin haksız zenginleşmeye ve rant dağıtmaya değil, sosyal adaleti, huzur ve refahı sağlamaya hizmet etmesini bekliyor. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi, vatandaşın bu haklı beklentisine uygun olarak hareket etmeye devam edecektir. Demokrasiyi de ekonomiyi de yerelden güçlendireceğimiz, huzurun, refahın, hoşgörü ve kardeşliğin hakim olduğu bir Türkiye’yi sevgiyle, emekle inşa edeceğimiz günler bizi bekliyor. 
 
Bu düşüncelerle, bir kez daha Tarsus İlçe Başkanımız ve Tarsus Belediye Başkanımız ile dayanışma duygularımızı ifade ediyor, katılımınız için teşekkür ediyorum.

Yorumlar (2)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
dünyamin anacık 2 yıl önce
ben kendi sahsıma bir daha chp oy vermem 25 seneden sonra bir de chp sans verim dedim ama yapamıyorlar örneyın sinekden durulmuyor sinek sorununu çözemeyen tarsusun sorununu çözemez
Tarsuslu 2 yıl önce
Sayın Ali İlk in sözleri gayet açık. Onlar yaptı bizde yapalım. Pozitif ayrımcılık ne demektir. Bunu söylersen sonucuna katlanacaksın demektir. Bir belediye başkanı halkın başkanıdır. Siyasi kimliği seçilmeyle bitmiştir. Nokta. Saygılar.
4
kapalı
banner64
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11