Chp Lideri Kılıçdaroğlu: “Belediye Başkanlarımız Harcadıkları Her Kuruşun Hesabını Veriyorlar”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış”  mottosuyla başlattığı açılışların 7.’si olan Toplu Taşıma Yerleşkesi açılışı, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi.

SİYASET 29.01.2023, 23:28 Tarsus Haber
Chp Lideri Kılıçdaroğlu: “Belediye Başkanlarımız Harcadıkları Her Kuruşun Hesabını Veriyorlar”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış”  mottosuyla başlattığı açılışların 7.’si olan Toplu Taşıma Yerleşkesi açılışı, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi.

Vatandaşların çok yoğun ilgi gösterdiği açılışta konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye Başkanlarımız harcadıkları her kuruşun hesabını veriyorlar. Hesap vermenin onurlu bir görev olduğunu bilmenizi isterim” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeni otobüs ve öğrencilere ulaşım ücretini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Özellikle öğrencilerin 1 liraya o otobüse binmeleri de son derece güzel bir olay. Belediye Başkanımızı bu çerçevede yürekten kutluyorum” dedi.

Başkan Vahap Seçer ise Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeni otobüs yerleşkesiyle ilgili “Burada artık Türkiye'nin en modern otobüs yerleşkesinde Mersinlilere hizmet vereceğiz. Çevre dostu bir tesis, otobüslerimiz gibi.  Artık limonların evi burası olacak” diye konuştu.

Amaçlarının Mersin’i çok daha iyi noktalara taşımak olduğunu ancak birçok engellemelerle karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız olduğunda bugüne kadar Mersin'e yaptığımız hizmetlerin en az 4 katını, 5 katını yapacağız. O zaman Türkiye'ye adalet gelecek, ayrımcılık ortadan kalkacak” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış”   mottosuyla başlattığı açılışların 7.’si ‘Toplu Taşıma Yerleşkesi’ oldu.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla, 272 yeni otobüsün son 41 adedi de teslim alınırken, içinde modern İzleme Koordinasyon Merkezi’nin yer aldığı otobüs yerleşkesi açıldı.

Açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Millet İttifakı partilerinin il başkanları da katıldı.

“Millet ittifakı olarak adaleti ve hukuku getireceğiz”

Açılışta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçoğlu, vatandaşlara seslenerek, “Hiç endişe etmeyin, Millet ittifakı olarak bu ülkeye gerçek anlamda adaleti ve hukuku getireceğiz. Biz toplumda asla ve asla ayrımcılık yapmayız. Bu ülkede bayrağımızın altında, herkesin huzur içerisinde yaşamasını isteriz. Hiç kimseyi, kimliğinden, yaşam tarzından ötürü ayrımcılık yapmadan kucaklayacağız” dedi.

Türkiye’de devletin yapılanmasında ciddi bir çürümenin olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Mafyanın devlet yönetiminde zaman zaman etkin olduğunu, bazı grupların iktidar sahipleri ile birlikte fotoğraflar çektirdiğini de biliyoruz. Emin olun ister adı ‘beşli çete’ olsun, ister ‘uyuşturucu baronları’ olsun. Bu ülkeden tamamının kökünü kazıyacağım. Yüce Allah'tan başka korkacak hiçbir şeyimiz yoktur bizim” diye konuştu.

“Kavganın ülkeye hiçbir yararı yok”

Türkiye’nin dünyanın en güzel ülkesi olduğunu ve ülkede huzur içinde yaşamak istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Elbette ki baskılar ve tehditler geliyor. Ama şunu bilin, vız gelir, tırıs gider. Asla ve asla ödün vermeyeceğiz. Türkiye’de beraber yaşamak istiyoruz. Kadını erkeğiyle, yaşlısı genciyle birlikte yaşamak istiyoruz. Kavganın bu ülkeye getirdiği hiçbir yarar yok. Kavganın sadece ve sadece hüzün ve acı getirdiğini biliyoruz. O zaman niye kavga ediyoruz? Siyasetçiler kavga ettiriyorlar. Kavgadan medet umuyorlar” diyerek ülkeye gerçek anlamda huzuru getirmek için mücadele edeceğini vurguladı.

“Belediye Başkanlarımız her kuruşun hesabını veriyorlar”

CHP’li belediye başkanlarıının harcadıkları her kuruş için  halka hesap verdiklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu “Belediye Başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim, ‘Harcadığınız para sizin paranız değil, vatandaşın parası. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete verdiğiniz zaman, Belediye Başkanı ile halk arasında sağlıklı bir güven ilişkisi doğar’ dedim. Bir siyasetçi için en önemli görev halkına hesap vermektir. Halkına hesap veremeyen veya hesap vermekten kaçınan bir siyasal lider, bilin ki malı götürüyordur. Ona izin vermeyeceğim” ifadelerini kullandı.

“Yeter artık dememiz lazım”

Ülkede yaşayan insanların ferasetine güvendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Yeter artık dememiz lazım. Yeter ya! Milleti soydunuz, milleti batırdınız. Açlık, sefalet diz boyu. Türkiye'yi buradan çıkaracağız. Beraber, birlikte çıkaracağız. Onurumuzla ve gururumuzla çıkaracağız. Sandığa gideceğiz, o oyu vereceğiz ve demokrasiden, insan haklarından yana bir siyasal iktidarı getireceğiz. O zaman göreceksiniz güzel bir Türkiye nasıl büyürmüş, nasıl kalkınırmış, nasıl yönetilirmiş. Sadece bölgemize değil dünyaya da göstereceğiz” diye konuştu.

“Lobilerin değil, vatandaşın hakkını savunacağız”

Çiftçinin ve üreticinin elektriğe bedava ulaşabilmesi için neler yapacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Zengin bir ülkeyiz, her türlü imkanımız var aslında. Taşımız, toprağımız her şey bereketli. Allah'ın güneşi bedava, panelleri yaparsınız, elektrik üretirsiniz, kooperatifi kurarsınız. Çiftçi hem elektriği ücretsiz kullanır, artan elektriği de satarsınız çiftçi ayrıca gelir elde eder. Bunlar yapmıyorlar. Neden? Lobilere teslim olmuşlar. Lobilere çalışıyorlar. Biz lobilerin değil vatandaşın hakkını ve hukukunu savunacağız” dedi.

“Öğrencilerin 1 TL’ye otobüse binmeleri son derece güzel”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeni otobüslerini ve ulaşımın öğrencilere 1 TL olması hizmeti ile ilgili de değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu, “Güzel otobüsler hizmete girecek, otobüslere bineceksiniz. Özellikle öğrencilerin 1 liraya o otobüse binmeleri de son derece güzel bir olay. Belediye Başkanımızı bu çerçevede yürekten kutluyorum” diye konuştu.

“Şikayet ediyorsanız sandığa gideceksiniz”

Gençlere seslenerek sandığa gitmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, “6 milyona yakın gençten sandığa gitmelerini istiyorum. Eğer bugün şikayet ediyorsanız sandığa gideceksiniz. Demokrasiden yana oy kullanacaksınız. Dünyada bir kişiye teslim edilen devletler yok olmuşlardır. O nedenle biz ortak aklımızı kullanacağız. Beraber, birlikte, istişareyle yöneteceğiz. Sandığa gidin. Oyunuzu kullanın, hep birlikte tek adam rejimini demokratik yollarla tarihe gömelim. Bu hepimizin üstüne düşen temel görevdir” dedi.

Seçer: “Anamur’dan Çamlıyayla’ya insanları ayırmadan hizmet yaptık”

Açılışta konuşan Başkan Seçer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Sayın Cumhurbaşkanım’ diye seslenerek, göreve geldiğinde kendisine verdiği tavsiyeleri anlattı. Bu tavsiyeler doğrultusunda göreve geldikleri günden itibaren durmadan çalıştıklarını belirten Başkan Seçer, “Mersin halkına; Anamur’dan Tarsus'a kadar Mut’tan Çamlıyayla’ya kadar insanları ayırmadan, siyasetine, mezhebine, meşrebine, rengine, kimliğine, tabiatına bakmadan hizmet yaptık. Onların yardımcısı, onların sevgilisi, yâri olduk, açın sesini, acısı olanın acısını duyduk” diye konuştu.

Büyükşehir’in sosyal politikalar konusunda birçok hizmeti hayata geçirdiğini söyleyen Başkan Seçer, “Gerçekten her şeyi yapıyoruz. Sizin önem verdiğiniz gençler, kadınlar, çocuklar; biz onları baş tacı yaptık, çocuklarımızın iyi bir üniversiteye gitmesi için dershanesini düşündük, ders çalışmalarını sağlayacak okuma salonları yaptık. 6 TL’ye yemek sunduk, çorba sunduk. Aşevi’nden en güzel, en sağlıklı yemekleri onlara gönderdik Sayın Genel Başkanım” ifadelerini kullandı. Büyükşehir’in hiçbir ayrım yapmadan herkese dokunduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Evde hastası olanlar bilir. Vatandaşlarımızın belli yaşlarından sonra kimseye muhtaç olmaması için onların evladı olduk, hasta yurttaşlarımızın ayağına kadar gidip onların bakımını sağladık, Tabi bunlar insanlara yönelik aslında, insani hizmetler” dedi.

“Türkiye'nin en modern otobüs yerleşkesi”

Göreve geldiklerinde Mersinlilere verdikleri ‘Modern, çevre dostu, konforlu, vatandaşın her türlü ihtiyacını karşılayacak 272 otobüs’ sözünü gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Seçer, kalan 41 otobüsü de teslim alacaklarını söyleyerek, “Burada sadece son parti otobüs teslimatını almayacağız. Burada artık Türkiye'nin en modern otobüs yerleşkesinde Mersinlilere hizmet vereceğiz. Burada her şey var. Yok, yok; ama çevre dostu bir tesis, otobüslerimiz gibi. Adı da ‘Limon’du otobüslerimizin. Onlara layık bir ev hazırladık. Burada bakımları yapılacak, burada yıkanacak. ‘Çevre dostu’ dedik. Otobüsleri yıkadığımız suları arıtarak içme suyu kalitesinde tekrar kullanacağız” diye konuştu.

Toplam 1 milyar 144 milyon TL

Otobüslerin önemli bir özelliği daha olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, özellikle öğrenciler için bütçe dostu olduğuna değinerek, “Mersin'de öğrenciler otobüsle kaç paraya seyahat ediyor? 1 lira. Bu sözü 3 yıl önce vermişti Belediye Başkanı. Öğrencilerimize demişti ki, ‘2024’e kadar otobüs ücretlerinizde değişiklik yapmayacağız. 1 liraya, Türkiye'de öğrencinin en ucuza taşındığı toplu taşıma araçlarına bineceksiniz’. Sözümüzü yerine getirdik. Onun onurunu, gururunu yaşıyoruz. Bu tesisin ve 272 otobüsün güncel değerlemesini yaptığımız zaman buraya harcadığımız para 1 milyar 144 milyon 48 bin TL. Mersinlilere, onların kaynaklarından, helal emeklerinden, vergilerinden aktardıkları paralardan harcadığımız bu hizmet helali hoş olsun” dedi.

“Mersin'i metropol kent yapacağız”

Görevde oldukları sürece Mersin’de huzurun ve kardeşliğin hep hakim olacağını vurgulayan Başkan Seçer, “Burada vatandaşlarımız kendisini iyi hissedecek, sizin talimatlarınız, sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda; ama bizim de hakkımız yenmesin. Bizim genetik kodlarımızda bu var zaten. Biz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ülkede, kurduğu partide belediye başkanlığı yapıyoruz. Bizden daha başka ne beklenebilir? Mersin'i metropol kent yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Mersin’i layık olduğu yere getireceğiz”

CHP iktidarında, Mersin’e yapılan hizmetin en az 4-5 katını hayata geçireceklerinin sözünü veren Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız olduğunda partimiz, Millet İttifakıyla birlikte iktidar olduğunda bugüne kadar Mersin'e yaptığımız hizmetlerin en az 4-5 katını yapacağız. O zaman Türkiye'ye adalet gelecek, ayrımcılık ortadan kalkacak. Metro süratle yapılacak. Bu sözü veriyorum. Metronun temelini attık. 200 milyon TL’lik inşaat giderimiz oldu. Öz kaynaklarımızdan karşıladık. Neden? Çünkü kredi kullanmamız engellendi. 17 aydan fazla bir süredir imza bekliyor. Bunları aşacağız. Hiç merak etmeyin. Mersin güçlüdür. Mersin önemli bir kenttir. Mersin huzur kentidir. Mersin'i layık olduğu yere getireceğiz.” 4 ay sonraki seçimde Mersin’in demokrasi tarihine altın harflerle yazılacağını söyleyen Başkan Seçer, “Millet İttifakının ve Millet İttifakının desteklediği adayın en yüksek oy aldığı yerlerin başında Mersin gelecek” ifadesini kullandı.

KARSAN CEO’su Okan Baş ise, “Mersin'in 2 yıldan daha az bir süre içerisinde Türkiye'nin, bugün en genç, en yüksek teknolojili filosuna kavuşmasından ve bunun bir parçası olmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Mersinlilere hayırlı olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu beraberinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve protokolün diğer üyeleri ile birlikte Ana Koordinasyon Merkezi’ni gezdi. Kılıçdaroğlu’na burada Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tarık İrde tarafından Ana Koordinasyon Merkezi hakkında bilgi verildi.

Toplu Taşıma Yerleşkesi hakkında

Büyükşehir Belediyesi tarafından, MEŞOT yanında yer alan ve önceden vahşi depolama alanı olarak kullanılan arazi rehabilite edilip, yerine tam donanımlı, çevreci bir yerleşke inşa edildi. Toplam 67 bin 837 metrekare alan üzerinde 8 bin 416 metrekaresi kapalı, 47 bin metrekaresi açık alan olan Toplu Taşıma Yerleşkesi içerisinde; Mekanik Atölye, Araç Yıkama, Sundurma Yapısı ve Pompa Odası, Güvenlik Binası ve 1183 metrekarelik alanı ile Ana Koordinasyon Merkezi bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 30 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 27 53
3. Rizespor 27 52
4. Pendikspor 27 50
5. Sakaryaspor 27 49
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Tuzlaspor 27 28
13. Erzurumspor 26 25
14. Altay 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13