banner52

Başkan Şevket Can’a Bir Haftada 3 Ödül

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, son bir hafta içinde 3 önemli ödül aldıklarını, bunun Tarsus için övünülecek bir olay olduğunu söyledi.

SİYASET 20.11.2015, 23:04 20.11.2015, 23:04
Başkan Şevket Can’a Bir Haftada 3 Ödül
banner46
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, son bir hafta içinde 3 önemli ödül aldıklarını, bunun Tarsus için övünülecek bir olay olduğunu söyledi.
 
Basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Şevket Can, alınan ödüller ve yaptığı ile yapacağı hizmetleri anlattı.
 
Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP ilçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Ali Rıza Genç ve belediye başkan yardımcılarının katıldığı toplantıda Başkan Can, “Bu hafta Tarsus’umuz açısından da belediyemiz açısından da çok önemli bir hafta oldu. Bu Tarsus Belediyesi’nin kurumsallaşmış bir belediye olduğunu ispatıdır” dedi.
 
ALMANYA’DAN, KALDER’DEN VE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN ÖDÜL
 
Kybele Ödülü’nün Almanya’nın en önemli ödülü olduğunu belirten Başkan Can, “Aldığımız ödülleri ve yapacağımız projeleri anlatmak için bugün sizlerleyiz. Almanya’da Kybele Ödülü’nü Tarsus Belediyesi olarak almaya hak kazandık. Bu ödül Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından şahsımıza teslim edildi.
 
Bu ödül Almanya’da çok önem arz eden bir ödüldür. Bu ödülü almamızda emeği geçen başta Türk Alman Dostluk Derneği Genel Başkanı Cihan Sendan beye, Medyad Başkanıma ki gerçekten bu ödülü almamızda büyük emekleri oldu, emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve Almanya’da bizleri misafir eden Tarsuslu hemşehrilerime teşekkür ediyorum. 2002 yılında Tarsus Belediyesi olarak Kalite yolculuğuna başlamıştık.
 
2013 yılında Tarsus Belediyesi olarak KalDer’in en yüksek ödülünü Mükemmellik Ödülü’nü aldık. Şuan KalDer’in kalite yolculuğunda Uluslararası ödül mücadelesini başlatmış bulunmaktayız ve bundan dolayı da Tarsus Belediyesi olarak Mükemmellik Elçisi ödülünü almaya hak kazandık. Bu ödülü de eski belediye başkanımız ve şuan ki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz beyle birlikte aldık.
 
Tarsus Belediyesi olarak yapmış olduğumuz restorasyon çalışmaları ve çevre düzenleme projeleri ile sahip çıktığımız değerlerimizden dolayı uygulama ödülleri alıyorduk. Makam-ı Daniyal Camii ve Taşkuyu Mağarası restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi projelerimizle Tarihi Kentler Birliği tarafından 7’nci ödülümüze de aldık. Bu 3 ödülümüz şehrimize hayırlı olsun. İnşallah Cenab-ı Allah daha nice ödüller almamızı nasip etsin” şeklinde konuştu.
 
BAŞARMAYA İNANDIK KARARLIYIZ
 
Göreve geldikleri günden bu yana 7 açılış yaparak Tarsusluların hizmetine sunduklarını ifade eden Başkan Can, “Hepinizin bildiği gibi 30 Mart seçimleriyle Büyükşehir Yasası’yla büyük bir uğraş verdik. Gerçekten Tarsuslu hemşehrilerimizin çoğu daha Büyükşehir Yasası’nı hangi görevlerin, ne şekilde neleri kapsadığını bilmiyor.
 
Ama biz bütün zorluklara rağmen çıraklığını yapamadığınız bir işin ustalığını yapamazsınız misali bu işin çıraklığından, mutfağından geldiğimiz için Cenab-ı Allah’ın izniyle, sizlerin duası ve desteğiyle biz bu işleri Büyükşehir Yasası’na alışmamızın zor olduğunu bildiğimiz halde giriştik ve alıştık. Netice itibarı ile bütçemizde %60 düştü.
 
Ama her ne olursa olsun, biz sizlerle beraber bu işi başaracağız, başarmaya inandık kararlıyız ve Allah’ın izniyle şehrimize Büyükşehir yasasına rağmen en güzel hizmetleri yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.
 
Hepinizin bildiği gibi göreve geldikten sonra Canlı Hayvan Ticaret Merkezi, Ahmet Yıldırım Taziye Evi, Taşkuyu Mağarası, Yaşlılar Erinç Evi, Kent Otel ve Haydar Aliyev Parkı ve Anıtı dahil 7 hizmetin açılışlarını yaptık. Şuan 4 yeni hizmetimiz açılışa hazır bekliyor. Gazipaşa Mahallesi’ndeki Taziye Evi bu ayın sonunda hizmete açılacak.
 
Kırklarsırtı mahallemizde engelli kardeşlerimize yönelik Engelsiz Park hizmete açılacak. Güney Mezarlığındaki Güney Mezarlığı Taziye Evi hizmete açılacak. Ergenekon Mahallesi’ndeki Yaşam Boyu Spor Merkezi hizmete açılacak.
 
Bunun yanında devam eden hizmetlerimiz var. Hükümet Konağı’nın karşısında bulunan Tarihi Ticaret Merkezi’nin 1’ci etap ihalesi başladı. 2016 yılının sonuna doğru bu çarşının 3/1 ihalesi bitecek ve her yıl devam ederek 2019 yılına kadar tamamen restore edilerek bitirilmiş olacak. Şehitishak Mahallesi’nde bulunan Turkuaz Çarşısı’nı Semt Pazarı olarak düzenleme çalışması başladı, hedefimiz Ocak ayı sonunda bu pazarı vatandaşlarımızın hizmetine sunmak” dedi.
 
TARSUS’A MEYDAN KAZANDIRACAĞIZ
 
Başkan Can, “Bunların yanında çok önemsediğimiz 3 tane takas projemiz var. Kaymakamlık, yeni hükümet konağı arsasını biz verip yerine arsa olarak şimdiki yerini alıp meydan olarak halkımızın kullanımına sunacağız. Tarihi Ticaret Merkezi’yle Hükümet Konağı’nı meydan olarak düşünürsek Ulu Cami’den bu yana baktığımızda gerçekten şehrimiz hem nefes alma yönünden hem de görsel olarak çok güzel bir hizmet olacak.
 
Ülküköy AVM ve Burhanoğulları(Sungurlar) Konağı Zorbaz Vakfı ile takas yapılacak, yazışmalar ve fiyat araştırmaları devam ediyor. İnşallah bunu da gerçekleştirdiğimiz zaman Ülküköy AVM ve Burhanoğulları (Sungurlar) Konağı Zorbaz Vakfı’na verilecek Zorbaz Vakfından da Berdan Nehri’nin kenarında bulunan yaklaşık 100 dönüm alan Tarsus Belediyesi’ne kazandırılmış olacak” ifadesini kullandı.
 
BERDAN NEHRİ BİZİM İDDİALI PROJEMİZ
 
Berdan Nehri ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Can, “Berdan Nehri kenarı bizim iddialı bir projemizdi. Adana’da baraj, Mersin’de deniz var, bizim neden nehir kenarında mesire yerlerimiz, lokantalarımız, yürüyüş yollarımız olmasın demiştik.
 
Bu bizim zenginliğimiz, bu zenginliği de ortaya çıkarmak için alttan alttan altyapı çalışması yapar gibi orada bulunan imarla ilgili arsalarla ilgili çalışmayı yapıyoruz. İnşallah burayı yaptığımız zaman D-400’den Devlet Bahçeli Bulvarı’na kadar Berdan Nehri nezih bir ortama kavuşacak ve Adanalı, Mersinli vatandaşlarımızı burada misafir edeceğiz. Bu projeyi de gerçekten önemsiyoruz ki, en iddialı projelerimizden birisi bu.
 
Şehrimizin tanıtımında görsel olarak katkı sağlayacak ve vatandaşlarımızın rahat nefes alabileceği nezih bir ortam olacak.  Şelale köprüsünü geçmeden orada bir vakıf arazisi var. Burasıyla ilgili de görüşmelerimiz var ve prensipte anlaştık.
 
Mevcut kıl çadırın karşısı bahçenin olduğu yer Fevziçakmak girişine kadar olan yer. İnşallah burayı da aldığımız zaman bir hayal ediyorum Fuar Alanı 260 dönüm, karşı tarafa Tozkoparan’a köprü yaptık orası 100 dönüm, kıl çadırın yan tarafı park onun yanı Lunapark olan yer Tarsus Belediyesi’ne ait ve Berdan Nehri yavaş yavaş proje aşamasına geliyor” şeklinde konuştu.
 
TARSUS’UN HUZURU İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ
 
Hizmetlerin er geç yapılacağını ifade eden Başkan Can, önemli olanın ülkenin ve kentin huzurunun olduğunun altını çizerek, “Bu hizmetlerimizin, yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın yanı sıra gerçekten Tarsus’umuzda hepimizin birlikte, beraberce, rahat ve huzurlu bir ortamda yaşama zorunluluğu var.
 
Şahsım adına Tarsus’umuzda en çok önemsediğim ve hepimizin dikkat etmesi gereken şeydir huzurlu yaşamak. Buradan bütün Tarsuslu hemşerilerimize bütün vatandaşlarımıza, kamuda, resmi kurumda görev alan idarecilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, oda ve dernek başkanlarımıza, siyasetçilerimize yani hepimize iş düşüyor.
 
Bizler Tarsus’ta yaşayan insanlar olarak nereli olduğu önemli değil, hangi millet, memleket veya partiden olduğu önemli değil. Tarsus’un havasını teneffüs etmesi, Tarsus’umuzun suyunu içmesi, ikametgâhının Tarsus olması bizler için yeterlidir. Bizlerin kardeşçe yaşayabilmesi için, dostça ortak noktamız Tarsus çatısı altında bir araya gelip Tarsus’umuzda dostça, kardeşçe, el birliğiyle, gönül birliğiyle yaşamak ve hizmet etmektir.
 
Tarsus’umuzda huzurlu bir ortam yaratmayı şahsen ben birinci görev olarak görüyorum, düşünüyorum ve buna göre hizmet ediyorum. Yeni belediyecilik yasasının uygulandığı ilk dönemde belediye başkanı olmam. Bunun yanında Cumhurbaşkanı iki defa milletvekili seçimi gerçekten ülkemiz olarak insanlarımız bayağı bir yordu.
 
Belediyecilikte siyaset olmaz. Neticede biz Tarsus’ta yaşayan bütün vatandaşlarımızın belediye başkanıyız. İnşallah sizlerle beraber bütün sivil toplum kuruluşlarımızla beraber, oda ve dernek başkanlarımızla beraber şehrimizi birlikte yönetelim, birlikte güzel kararlar alalım, birlik ve beraberlik, rahat bir yaşam ortamı hep birlikte sağlarız diyorum” dedi.
Başkan Can, konuşmasının sonunda yapacağı projeleri de açıkladı.
 
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK’TEN TEBRİK
 
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise yaptığı kısa konuşmasında “Sayın belediye başkanımızı almış olduğu, Tarsus’a kazandırdığı 3 ödül için ayrıca tebrik ediyorum.
 
İnşallah Tarsus Belediyemiz insan odaklı hizmetlere devam edecektir ve çalışmalarının devamını getirecektir. Vatandaşlarımızı belediye hizmetlerinden daha kolay faydalanması, daha kaliteli hizmet alması için gösterdiği gayretlere ve Tarsus Belediyesi’ni Türkiye’nin en kaliteli belediyesi haline getirdiği için teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
16°
açık
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:42
Öğle 12:59
İkindi 15:43
Akşam 18:06
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13