Başkan Şevket Can’a Bir Haftada 3 Ödül

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, son bir hafta içinde 3 önemli ödül aldıklarını, bunun Tarsus için övünülecek bir olay olduğunu söyledi.

SİYASET 20.11.2015, 23:04 20.11.2015, 23:04
Başkan Şevket Can’a Bir Haftada 3 Ödül
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, son bir hafta içinde 3 önemli ödül aldıklarını, bunun Tarsus için övünülecek bir olay olduğunu söyledi.
 
Basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Şevket Can, alınan ödüller ve yaptığı ile yapacağı hizmetleri anlattı.
 
Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP ilçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Ali Rıza Genç ve belediye başkan yardımcılarının katıldığı toplantıda Başkan Can, “Bu hafta Tarsus’umuz açısından da belediyemiz açısından da çok önemli bir hafta oldu. Bu Tarsus Belediyesi’nin kurumsallaşmış bir belediye olduğunu ispatıdır” dedi.
 
ALMANYA’DAN, KALDER’DEN VE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN ÖDÜL
 
Kybele Ödülü’nün Almanya’nın en önemli ödülü olduğunu belirten Başkan Can, “Aldığımız ödülleri ve yapacağımız projeleri anlatmak için bugün sizlerleyiz. Almanya’da Kybele Ödülü’nü Tarsus Belediyesi olarak almaya hak kazandık. Bu ödül Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından şahsımıza teslim edildi.
 
Bu ödül Almanya’da çok önem arz eden bir ödüldür. Bu ödülü almamızda emeği geçen başta Türk Alman Dostluk Derneği Genel Başkanı Cihan Sendan beye, Medyad Başkanıma ki gerçekten bu ödülü almamızda büyük emekleri oldu, emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve Almanya’da bizleri misafir eden Tarsuslu hemşehrilerime teşekkür ediyorum. 2002 yılında Tarsus Belediyesi olarak Kalite yolculuğuna başlamıştık.
 
2013 yılında Tarsus Belediyesi olarak KalDer’in en yüksek ödülünü Mükemmellik Ödülü’nü aldık. Şuan KalDer’in kalite yolculuğunda Uluslararası ödül mücadelesini başlatmış bulunmaktayız ve bundan dolayı da Tarsus Belediyesi olarak Mükemmellik Elçisi ödülünü almaya hak kazandık. Bu ödülü de eski belediye başkanımız ve şuan ki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz beyle birlikte aldık.
 
Tarsus Belediyesi olarak yapmış olduğumuz restorasyon çalışmaları ve çevre düzenleme projeleri ile sahip çıktığımız değerlerimizden dolayı uygulama ödülleri alıyorduk. Makam-ı Daniyal Camii ve Taşkuyu Mağarası restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi projelerimizle Tarihi Kentler Birliği tarafından 7’nci ödülümüze de aldık. Bu 3 ödülümüz şehrimize hayırlı olsun. İnşallah Cenab-ı Allah daha nice ödüller almamızı nasip etsin” şeklinde konuştu.
 
BAŞARMAYA İNANDIK KARARLIYIZ
 
Göreve geldikleri günden bu yana 7 açılış yaparak Tarsusluların hizmetine sunduklarını ifade eden Başkan Can, “Hepinizin bildiği gibi 30 Mart seçimleriyle Büyükşehir Yasası’yla büyük bir uğraş verdik. Gerçekten Tarsuslu hemşehrilerimizin çoğu daha Büyükşehir Yasası’nı hangi görevlerin, ne şekilde neleri kapsadığını bilmiyor.
 
Ama biz bütün zorluklara rağmen çıraklığını yapamadığınız bir işin ustalığını yapamazsınız misali bu işin çıraklığından, mutfağından geldiğimiz için Cenab-ı Allah’ın izniyle, sizlerin duası ve desteğiyle biz bu işleri Büyükşehir Yasası’na alışmamızın zor olduğunu bildiğimiz halde giriştik ve alıştık. Netice itibarı ile bütçemizde %60 düştü.
 
Ama her ne olursa olsun, biz sizlerle beraber bu işi başaracağız, başarmaya inandık kararlıyız ve Allah’ın izniyle şehrimize Büyükşehir yasasına rağmen en güzel hizmetleri yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.
 
Hepinizin bildiği gibi göreve geldikten sonra Canlı Hayvan Ticaret Merkezi, Ahmet Yıldırım Taziye Evi, Taşkuyu Mağarası, Yaşlılar Erinç Evi, Kent Otel ve Haydar Aliyev Parkı ve Anıtı dahil 7 hizmetin açılışlarını yaptık. Şuan 4 yeni hizmetimiz açılışa hazır bekliyor. Gazipaşa Mahallesi’ndeki Taziye Evi bu ayın sonunda hizmete açılacak.
 
Kırklarsırtı mahallemizde engelli kardeşlerimize yönelik Engelsiz Park hizmete açılacak. Güney Mezarlığındaki Güney Mezarlığı Taziye Evi hizmete açılacak. Ergenekon Mahallesi’ndeki Yaşam Boyu Spor Merkezi hizmete açılacak.
 
Bunun yanında devam eden hizmetlerimiz var. Hükümet Konağı’nın karşısında bulunan Tarihi Ticaret Merkezi’nin 1’ci etap ihalesi başladı. 2016 yılının sonuna doğru bu çarşının 3/1 ihalesi bitecek ve her yıl devam ederek 2019 yılına kadar tamamen restore edilerek bitirilmiş olacak. Şehitishak Mahallesi’nde bulunan Turkuaz Çarşısı’nı Semt Pazarı olarak düzenleme çalışması başladı, hedefimiz Ocak ayı sonunda bu pazarı vatandaşlarımızın hizmetine sunmak” dedi.
 
TARSUS’A MEYDAN KAZANDIRACAĞIZ
 
Başkan Can, “Bunların yanında çok önemsediğimiz 3 tane takas projemiz var. Kaymakamlık, yeni hükümet konağı arsasını biz verip yerine arsa olarak şimdiki yerini alıp meydan olarak halkımızın kullanımına sunacağız. Tarihi Ticaret Merkezi’yle Hükümet Konağı’nı meydan olarak düşünürsek Ulu Cami’den bu yana baktığımızda gerçekten şehrimiz hem nefes alma yönünden hem de görsel olarak çok güzel bir hizmet olacak.
 
Ülküköy AVM ve Burhanoğulları(Sungurlar) Konağı Zorbaz Vakfı ile takas yapılacak, yazışmalar ve fiyat araştırmaları devam ediyor. İnşallah bunu da gerçekleştirdiğimiz zaman Ülküköy AVM ve Burhanoğulları (Sungurlar) Konağı Zorbaz Vakfı’na verilecek Zorbaz Vakfından da Berdan Nehri’nin kenarında bulunan yaklaşık 100 dönüm alan Tarsus Belediyesi’ne kazandırılmış olacak” ifadesini kullandı.
 
BERDAN NEHRİ BİZİM İDDİALI PROJEMİZ
 
Berdan Nehri ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Can, “Berdan Nehri kenarı bizim iddialı bir projemizdi. Adana’da baraj, Mersin’de deniz var, bizim neden nehir kenarında mesire yerlerimiz, lokantalarımız, yürüyüş yollarımız olmasın demiştik.
 
Bu bizim zenginliğimiz, bu zenginliği de ortaya çıkarmak için alttan alttan altyapı çalışması yapar gibi orada bulunan imarla ilgili arsalarla ilgili çalışmayı yapıyoruz. İnşallah burayı yaptığımız zaman D-400’den Devlet Bahçeli Bulvarı’na kadar Berdan Nehri nezih bir ortama kavuşacak ve Adanalı, Mersinli vatandaşlarımızı burada misafir edeceğiz. Bu projeyi de gerçekten önemsiyoruz ki, en iddialı projelerimizden birisi bu.
 
Şehrimizin tanıtımında görsel olarak katkı sağlayacak ve vatandaşlarımızın rahat nefes alabileceği nezih bir ortam olacak.  Şelale köprüsünü geçmeden orada bir vakıf arazisi var. Burasıyla ilgili de görüşmelerimiz var ve prensipte anlaştık.
 
Mevcut kıl çadırın karşısı bahçenin olduğu yer Fevziçakmak girişine kadar olan yer. İnşallah burayı da aldığımız zaman bir hayal ediyorum Fuar Alanı 260 dönüm, karşı tarafa Tozkoparan’a köprü yaptık orası 100 dönüm, kıl çadırın yan tarafı park onun yanı Lunapark olan yer Tarsus Belediyesi’ne ait ve Berdan Nehri yavaş yavaş proje aşamasına geliyor” şeklinde konuştu.
 
TARSUS’UN HUZURU İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ
 
Hizmetlerin er geç yapılacağını ifade eden Başkan Can, önemli olanın ülkenin ve kentin huzurunun olduğunun altını çizerek, “Bu hizmetlerimizin, yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın yanı sıra gerçekten Tarsus’umuzda hepimizin birlikte, beraberce, rahat ve huzurlu bir ortamda yaşama zorunluluğu var.
 
Şahsım adına Tarsus’umuzda en çok önemsediğim ve hepimizin dikkat etmesi gereken şeydir huzurlu yaşamak. Buradan bütün Tarsuslu hemşerilerimize bütün vatandaşlarımıza, kamuda, resmi kurumda görev alan idarecilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, oda ve dernek başkanlarımıza, siyasetçilerimize yani hepimize iş düşüyor.
 
Bizler Tarsus’ta yaşayan insanlar olarak nereli olduğu önemli değil, hangi millet, memleket veya partiden olduğu önemli değil. Tarsus’un havasını teneffüs etmesi, Tarsus’umuzun suyunu içmesi, ikametgâhının Tarsus olması bizler için yeterlidir. Bizlerin kardeşçe yaşayabilmesi için, dostça ortak noktamız Tarsus çatısı altında bir araya gelip Tarsus’umuzda dostça, kardeşçe, el birliğiyle, gönül birliğiyle yaşamak ve hizmet etmektir.
 
Tarsus’umuzda huzurlu bir ortam yaratmayı şahsen ben birinci görev olarak görüyorum, düşünüyorum ve buna göre hizmet ediyorum. Yeni belediyecilik yasasının uygulandığı ilk dönemde belediye başkanı olmam. Bunun yanında Cumhurbaşkanı iki defa milletvekili seçimi gerçekten ülkemiz olarak insanlarımız bayağı bir yordu.
 
Belediyecilikte siyaset olmaz. Neticede biz Tarsus’ta yaşayan bütün vatandaşlarımızın belediye başkanıyız. İnşallah sizlerle beraber bütün sivil toplum kuruluşlarımızla beraber, oda ve dernek başkanlarımızla beraber şehrimizi birlikte yönetelim, birlikte güzel kararlar alalım, birlik ve beraberlik, rahat bir yaşam ortamı hep birlikte sağlarız diyorum” dedi.
Başkan Can, konuşmasının sonunda yapacağı projeleri de açıkladı.
 
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK’TEN TEBRİK
 
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise yaptığı kısa konuşmasında “Sayın belediye başkanımızı almış olduğu, Tarsus’a kazandırdığı 3 ödül için ayrıca tebrik ediyorum.
 
İnşallah Tarsus Belediyemiz insan odaklı hizmetlere devam edecektir ve çalışmalarının devamını getirecektir. Vatandaşlarımızı belediye hizmetlerinden daha kolay faydalanması, daha kaliteli hizmet alması için gösterdiği gayretlere ve Tarsus Belediyesi’ni Türkiye’nin en kaliteli belediyesi haline getirdiği için teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 24 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13