Başkan Seçer: “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılında Daha Nice Yatırım Ve Proje Hayata Geçireceğiz”

2022 yılında hep birlikte çok başarılı çalışmalara imza atıldığının altını çizen Başkan Seçer, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz” dedi.

SİYASET 10.01.2023, 22:23 Tarsus Haber
Başkan Seçer: “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılında Daha Nice Yatırım Ve Proje Hayata Geçireceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 yılının ilk Meclis toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu. 2022 yılında hep birlikte çok başarılı çalışmalara imza atıldığının altını çizen Başkan Seçer, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz” dedi.

Komisyonlardan havale edilen “Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi 1/5 bin Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı” maddesinin görüşülmesi esnasında yaşanan tartışmaların ardından Seçer, bir Meclis üyesinin “Halkın malı halkta kalacak” sözü üzerine, “Halkın malı, bizim gayretlerimizle 4 yıldır halkta kalıyor” ifadesini kullandı.

Mahalle Mutfaklarında öğrenciler için herhangi bir kapasite sınırı belirlemediklerini söyleyen Başkan Seçer, “Sıra bekleyen son öğrencimiz bitene kadar herkes yemeğini alıyor” vurgusu yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 Yılı Ocak ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Oturum; Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Meclis Toplantısı’nda; birimlerden gelen 27 ve komisyonlara havale edilen 17 olmak üzere toplam 44 madde görüşülerek oylandı. Başkan Seçer; Karamancılar Konağı, Mahalle Mutfakları, İstiklal Caddesi’ndeki çalışmalar ve Mezitli’de gündemde olan çok katlı binanın yapımı konularında açıklamalar yaptı. 

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz”

2022 yılında hep birlikte gerçekleştirdikleri başarılı çalışmaları artırarak sürdüreceklerini ifade eden Başkan Seçer, 2023 yılının ülkemize, kentimize ve tüm vatandaşlara sağlık, huzur ve refah getirmesi dileğini yineledi. Cumhuriyet’in 100’üncü yılına büyük bir heyecan ve motivasyonla girdiklerini söyleyen Başkan Seçer, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz. Çalışmalarımıza, Önderimiz Atatürk'ün bize gösterdiği ‘Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız’ hedefiyle devam edeceğiz” dedi.

Seçer, 10 Ocak ‘Ziraat Mühendisleri Günü’ ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

10 Ocak ‘Ziraat Mühendisler Günü’ ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin de konuşan Seçer, hem ziraat mühendisleri hem de gazetecilerin gününü kutladı. Tarımsal üretimin ve gıdanın hayatımızdaki öneminin her geçen gün arttığını söyleyen Seçer, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de bu bilinçle tarıma, üreticilerimize ve özellikle küçük aile işletmelerine destekler veriyoruz. Bu desteklerimizi her yıl artırarak sürdürüyoruz. Bilimle tecrübelerini harmanlayan ziraat mühendisi arkadaşlarım da sahada üreticilerimize, yetiştiricilerimize destek oluyorlar. Topraklarımıza bereket katan çiftçilerimizin ve üreticimizin her zaman yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. Tüm gazetecilerin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Seçer, “Mesleğinin ve kaleminin onuruyla, özveriyle çalışıp, doğrunun peşinde koşan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“Karar mercii olsaydım, o kadar kat iznine müsaade etmezdim”

Başkan Seçer, Mezitli ilçesinde yapımı gündemde olan zemin katı üzerine yapılacak 32 katlı bina konusunda değerlendirme yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın ardından kısa bir açıklama yaptı. Başkan Seçer, “Bizim mevcut görevdeki belediyelerle ilgili bir spekülasyon konusu olduğu için Sayın Başkan da açıklama gereği duydu. Şu anda bu konuyla ilgili karar mercii olsaydım, o kadar kat iznine müsaade etmezdim. Hatta hatırlayacağınız gibi Yenişehir bölgesinde 21 kat konusunda uygun görüş bildirmemiştim. Sizlere orada 15 katla sınırlandırmanın daha doğru olacağını söylemiştim. 18 kata mutabakat sağlanmıştı. Tekrar söylüyorum; ne mevcut Büyükşehir yönetimi ne Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi ne ilçe Mezitli Belediyesi ve ne ilçe Meclisinin bu konuda dahili yoktur. 1980'li yıllardan gelen bizim de arzu etmediğimiz bir durumdur. Yargı yolu açıktır” dedi.

“Öğrenciler için Mahalle Mutfaklarında yemek kapasite sınırlaması yok”

Mahalle Mutfaklarında öğrenciler için yemek kapasitesi konusunun Meclis gündemine taşınması üzerine Seçer, “Herhangi bir yemek kapasitesi yok. Açık olduğu saatler içerisinde gelen bütün öğrenciler yemek almadan gitmiyorlar. Yemek bitiyorsa hemen orada zaten irtibat kuruyorlar ve onların yemekleri de geliyor. Hiçbir sorun olmuyor. Sıra bekleyen son öğrencimiz bitene kadar herkes yemeğini alıyor” açıklamasını yaptı.

“İstiklal Caddesi’nde anlayışımıza uygun olmayan hiçbir imalatı kabul etmiyoruz”

İstiklal Caddesi’ndeki 1’nci Etap çalışmaları hakkında da tekrardan bilgilendirme yapan Başkan Seçer, çalışmada büyük hassasiyet gösterdiklerini belirtti. Çalışma sahasında tüm alt yapı çalışmalarını titizlikle yaptıklarını ifade eden Seçer, “Muazzam bir çalışma yapıyoruz. Anlayışımıza ve teknik verilere uygun olmayan hiçbir imalatı kabul etmiyoruz. Çalışmaları en ince ayrıntısına kadar takip ediyorum” diye konuştu. 

 “Atatürk'ün yaptığı toplantıyı daha iyi şekilde mizansen edecek bir proje değişikliği yapabiliriz”

Karamancılar Konağı ile ilgili yapılan eleştirileri de yanıtlayan Seçer, yapının 2017 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oylanarak “Gastronomi Müzesi” olarak karar alındığını anımsattı. Herhangi bir fon almadan kendi öz kaynaklarıyla Karamancılar Konağı’nı restore ettiklerini söyleyen Seçer, “Arkadaşlarım gitti, çalıştı, konuştu. Kent Konseyi Başkanı’nın size bunu da söylemesi lazım. Bizden sonuç almak isteyenler, bunu kamuoyunda sürekli siyasi bir malzeme haline getirerek değil gerçekten bizimle konuşarak yapabilirler. Arkadaşlarım Sayın Başkan’la gidip konuştu. Benimle bir toplantı yapılmasının iyi olacağını söyledi. Ben de kabul ettim. ‘Kent Konseyi Başkanımızı da davet edelim’ dedim. Orası iki bloklu çok büyük bir bina. Gerekirse bizim mevcut ayırdığımız alanı genişletebiliriz. Yani Atatürk'ün 5 Kasım 1918'de yaptığı toplantıyı daha iyi bir şekilde mizansen edecek bir proje değişikliği yapabiliriz. Geldiğimiz nokta odur. Gecikmiş bir şey yok. Önemli bir kısmını bu işe ayırırız, bir kısmını da yine ‘Gastronomi Müzesi’ olarak da planlayabiliriz. Hiçbir sıkıntı olmaz” diye konuştu.

“Halkın malı bizim gayretlerimizle 4 yıldır halkta kalıyor”

Komisyonlardan havale edilen, “Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı” maddesi de görüşüldü. Komisyonlarda oy çokluğuyla kabul edilen madde, Meclis’te görüşülürken Cumhur İttifakı Meclis üyeleri yapılan eleştirilere yanıt veren Başkan Seçer, “ ‘Halkın malı halkta kalacak’ diyorsunuz. Biz halkın malını peşkeş mi çekiyoruz? Halk bunu tersten okur. Ne demek? Ben, planlarda halkın malını peşkeş mi çekiyorum, koruyor muyum? Siz daha önce halkın malını yüzde 22 ile vermişsiniz, biz yüzde 45 ile geri almışız” dedi.

 “Halkın malı, 4 yıldır bizim gayretimizle halkta kalıyor” ifadesi ile konuşmasını sürdüren Seçer, “Bu planları böyle olması doğrultusunda ısrarla savunmuyorum. Yapılan çalışmalar sonucu gelen teknik bilgiler doğrultusunda, benim de kamu yararını gözeterek karar verip uygun gördüğüm bir çalışmadır. Bu komisyon raporu buraya gelirken, sizin de bizim de grubumuzun kabulüyle gelmiş. Muhtemelen ilçe belediyesi ile de görüşülmüş. Benim söylemek istediğim, ‘Bu komisyondan bu rapor gelmiş, oy çokluğu ile kabul edilmiş’. Burada Meclis üyeleri komisyon raporuna ret de verebilir. Tekrar üzerine çalışma olur. Ben idarenin taleplerini burada savunabilirim. Belediye hizmet alanını turizm, ticaret ve konuta çevirdik. Buradan ilan ediyorum, oraya toplu konut yapacağım. Bana belediye hizmet alanı, yekpare bir belediye hizmet binası gerekli değil. Makine ikmalin olduğu eski otogar, oradaki çalışmalar neyi gerektiriyorsa arkadaşlar onu yapmıştır” diye konuştu.

“38 aydır bekliyor diye itiraz eden sizlersiniz, bir daha göndermemi isteyen yine sizlersiniz”

Komisyondan gelen rapor üzerine Cumhur İttifakı Meclis üyelerinin yaptığı eleştirileri de yanıtlayan Başkan Seçer, “ ‘Gecikti’ diye eleştiri yapan sizlersiniz ama sizin görevlendirdiğiniz komisyon üyeleriniz, bu konuda sizlere bilgi vermeden bu düzenlemeye nasıl ‘evet’ oyu kullandılar. Ben de onu anlamıyorum. Beni idare olarak bilgilendirerek ilerlediler, sizlerle sağlanan görüşmeler sonucunda bana da anlatılarak ‘Böyle olması doğrudur, uygun olur ‘diyerek geldik buraya. Bütün planlar da aynı şekilde. Şimdi geri göndereyim. Benim için hiçbir sorun yok ama nereye kadar? 38 aydır bekliyor diye itiraz eden sizlersiniz, bir daha göndermemi isteyen yine sizlersiniz. Bu bir çelişki. MHP ve AK Parti'nin komisyon üyeleri var, onların konuşmaları lazım, ‘Siz niye evet oyu kullandınız?’ diye sormamız lazım onlara ki soruyoruz da. Ben de anlamıyorum, sizin kendi üyenizden haberiniz yok” dedi.

“Kendi yazdıkları raporu reddettiler”

Başkan Seçer, “Garip olan ne biliyor musunuz? Komisyonda çoğunluk Cumhur İttifakında, kabul edilerek gelmiş, biz şimdi o ‘kabul’ oyunu savunur olduk. İşin garibine bak.  Bu kadar çelişki olamaz. Kendi aldıkları kararı ‘Nasıl oluyor da siz böyle karar alırsınız’ diyor. Hakikaten garip bir durum. Kamuoyu yaşananları duysun. Anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Oy çokluğuyla komisyonlardan gelen rapor, Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri tarafından oy çokluğuyla reddedildi. Seçer, bunun üzerine “Kendi yazdıkları raporu reddettiler” dedi.

Meclis’te ayrıca Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi. Yapılan oylama sonucunda komisyona; Fahrettin Kılınç, Haluk Mutluay, Haşim Tuluk, Zafer Şahin Özturan ve Abdurrahman Yıldız seçildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Başakşehir 19 37
4. Beşiktaş 18 35
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 19 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 19 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Manisa FK 19 28
11. Göztepe 20 27
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Girona 18 21
12. Valencia 17 20
13. Espanyol 18 20
14. Almeria 18 19
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6