Başkan Seçer, Çeyrek Asırdan Fazla Süredir Hizmet Bekleyen Atgirmez Mahallesi’ne Müjdeyi Verdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’un kırsal mahallelerinden Günyurdu-Atgirmez Mahallesi’nin çeyrek asırdan fazla süredir devam eden kanalizasyon, yol ve yağmursuyu sorununu çözmek için düğmeye bastı.

SİYASET 27.06.2020, 22:18 27.06.2020, 22:18
Başkan Seçer, Çeyrek Asırdan Fazla Süredir Hizmet Bekleyen Atgirmez Mahallesi’ne Müjdeyi Verdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’un kırsal mahallelerinden Günyurdu-Atgirmez Mahallesi’nin çeyrek asırdan fazla süredir devam eden kanalizasyon, yol ve yağmursuyu sorununu çözmek için düğmeye bastı.

Mahallede yurttaşlarla bir araya gelen Başkan Seçer, hem kanalizasyon, hem yol sorununun bu yıl bitmeden ortadan kalkacağını söyledi.

Başkan Seçer, Yenice’de de 22 milyon liralık altyapı yatırımı yapacaklarını, 4 önemli caddeyi daha modern hale getireceklerini belirterek, Türkiye’nin ilk ücretsiz Liselere Geçiş  Sınavı (LGS) hazırlık kursunu Yenice’ye açacaklarını müjdeledi.

Başkan Seçer, sorunları yerinde görmek ve devam eden projeleri denetlemek için başlattığı ilçe gezilerini Tarsus’ta sürdürdü. Başkan Seçer’in Tarsus’taki ilk durağı Yenice Mahallesi oldu. Seçer, “Belediyecilik garibin sesini duymak, yoksulun ihtiyacını gidermek, çaresizin çaresi, kimsesizin kimsesi olmak. Belediyecilik bu. Biz onu da yapıyoruz” dedi.

Yurttaşlarla bir araya gelen Başkan Seçer,  “Siyaset uzun bir maraton. Hizmet maratonu. Siyaset demek hizmet demek. Siyaset cebine para biriktirme sanatı değil. Millete, memlekete hizmet etme, onlara yaptığın hizmetlerle onları sevindirerek sevinme sanatı. Onları onurlandırarak onurlanma sanatı” dedi.

“1 Haziran itibariyle startı verdik”

Görevde olduğu 1 yıllık süre içinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde mali ve idari disiplini sağladıklarını kaydeden Başkan Seçer, şöyle devam etti:“Mersin, zor bir kent ama aynı zamanda kolay bir kent.

Çünkü Mersin, güçlü bir kent, üreten bir kent, geliri iyi olan bir kent. Ama buna rağmen sorunları çok olan bir kent. Yukarıdakiler, aşağıdakiler. Asgari ücretle çalışanlar, yılda milyon dolarlar kazanan çok büyük firmalar, işadamları. Burası Mersin. Burası dünya kenti.

Burada her şey var. Şunu net olarak söyleyebilirim. Mersin, Türkiye’nin değil dünyanın yıldızı parlayan şehirleri arasında olacak. Bunu yakın tarihteki gelişmeler bize gösterecek. Biz de bu gelişmelere ayak uyduracak vizyonla belediyemizi yönetmeye çalışıyoruz. Biz bu gelişmelere ayak uyduracak mesaiyle, çalışkanlıkla, azimle, projelerle kentimizi yönetmeye çalışıyoruz ve başarılı olacağız.

Hiçbir endişemiz yok. Adaptasyon ve pandemi sürecinin yarattığı etkilerden arındırılmış olarak Belediyemiz 1 Haziran itibariyle start verdi. Artık geçmiş geçmişte kaldı. Herhangi bir bahanenin arkasına sığınmadan, seçim öncesi Mersin halkına hangi konuda söz verdiysek, hangi yatırımları, projeleri gerçekleştireceğimizi onlara bir vaat olarak verdiysek, artık bunları gerçekleştirme zamanı.”

“Bölgede 25 milyon liralık altyapı yatırımı yapılacak”
 
1 Haziran’dan sonra Belediye Başkanı olarak her yere gitmeye başladığını anlatan Başkan Seçer, sorunları yerinde görmenin, yurttaşlarla beraber çözmenin belediyeciliğin esası olduğunu vurguladı.

Başkan Seçer, Yenice’de tespit ettikleri sorunlar ve yatırım programına alınan çalışmalar olduğunu ifade ederek, Yenice’nin altyapı ve kanalizasyon sorununu çözmek için 2022’de başlayıp 2023’te bitecek çalışmalar planlandığını söyledi.

Bu yatırımların 22 milyon lira değerinde olacağını kaydeden Seçer, Atgirmez Mahallesi’nde yapılacak 3 milyon liralık proje de dikkate alındığında, Yenice bölgesinde altyapıya 25 milyon lira harcanacağını ve sıkıntıların giderileceğini ifade etti.

Yenice ve civar mahallelerde yaşayan öğrencilere müjde
 
Şu anda atıl durumda olan Yaşar Bayboğan Kültür Merkezi’ni hem kreş hem kadınlar için meslek edindirme kursu olarak düşündüklerini anlatan Başkan Seçer,  şu an ortaokulda olan ve önümüzdeki yıl liselere geçiş sınavına girecek olan öğrencilere de müjde verdi.

Başkan Seçer, “Türkiye’de ilk, Mersin’de ilk, Yenice’de Kasım ayında açacağız, liseye geçecek, ortaokulda okuyan öğrencilerimiz kırsaldan gelsinler, bizim çağdaş, yönü ileriye dönük, aklı, fikri ilimde olan, düsturunu, ülküsünü Atatürk’ten almış öğretmenlerimizle LGS’ye hazırlansınlar.

İlk kursu burada, Yenice’de başlatıyoruz. Eğitime ayırdığımız pay her geçen yıl artacak. Bu ülkeyi eğitim kurtaracak. Daha çok kırsala yatırım yapıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için, kırsalda yaşayan çocuklarımızın da görece olarak geliri iyi olan ailelerin çocuklarıyla aynı eşit koşullarda okuyabilmeleri için, eğitim almaları için, Belediyemiz elini uzatıyor ve uzatmaya da devam edecek” dedi.

“10 bin eleman var ama eleman eksikliği sorunumuz var”

Yenice’deki Sıdkı Baba Caddesi, Atatürk Caddesi, Çiçekli Caddesi ve Uğur Mumcu Caddesi’nin düzenleme işini yatırım programına aldıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Sıdkı Baba Caddesi’ni 2020 yılında yapacağız, diğerlerini 2021 yılında tamamlayacağız” dedi.

Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi’nde yeni bir sayfa açtıklarını da vurgulayan Başkan Seçer, Belediye’nin personel sıkıntısı konusunda ise “10 bin elaman çalışıyor. Önüne gelen alınmış. Çok büyük sıkıntı çekiyoruz. Eleman fazlalığımız var, ama eleman eksiğimiz var.

Bu da yaman çelişki. Çünkü çalışacak adam yok. Usta yok. Eli anahtar tutan yok. Bunları düzeltiyoruz. Bunların da sancılarını yaşıyoruz. Meclis’teki tartışmaları görüyorsunuz ama bunları düzeltiyoruz” dedi.

“Bizim sizlere hizmet borcumuz var”
 
Başkan Seçer, Yenice’deki halk buluşmasının ardından Günyurdu Mahallesi’ne geçerek, yurttaşlarla çay içip sohbet etti.

Seçer, daha sonra, yaklaşık 30 yıl önce tarım emekçileri tarafından kurulan, o günden bu yana hizmet alamayan, başta kanalizasyon olmak üzere birçok sorun yaşayan Atgirmez Mahallesi’nde yurttaşlarla bir araya geldi.

Seçimlerde “Vahap Seçer ayrımcılık yapmaz” diyen her kesimden insanın kendisine oy verdiğini kaydeden Başkan Seçer,  “Bizim sizlere hizmet borcumuz var. Bizim sizlere sahip çıkma borcumuz var. Ayırmadan, kayırmadan. Bunu da yapacağız. Yapıyoruz da. Allah bilsin yapıyoruz”  dedi. 

“Belediyecilik sadece yol, bina yapmak değildir”
 
Pandemi sürecinde yapılan sosyal yardımlardan Atgirmez Mahallesi’ndeki yurttaşların da faydalandığını belirten Başkan Seçer, “Yaşlı, engelli ya da kronik rahatsızlığı olan yurttaşlarımıza evlere kadar 500 bin kişilik yemek gönderdik.

Sosyal devlet, sosyal belediyecilik, vatandaşına sahip çıkmak bu. Sadece yol yapmak, bina yapmak değil. Belediyecilik garibin sesini duymak, yoksulun ihtiyacını gidermek, çaresizin çaresi olmak, kimsesizin kimsesi olmak. Belediyecilik bu.

Biz onu da yapıyoruz. Ama eğer bir bölgemiz kanalizasyon sorunu yaşıyorsa, yol sorunu yaşıyorsa, en temel hakkı temiz içmesuyu sorunu yaşıyorsa, biz o yatırımları da yapmak zorundayız” diye konuştu.

Yıllardır süren kanalizasyon sorunu bitiyor
 
Başkan Vahap Seçer, Atgirmez Mahallesi sakinlerine, kanalizasyon sorununun çözüleceği müjdesini de vererek, şöyle devam etti:“Sizin bir kanalizasyon sorununuz var. Şu anda yüklenici firma bizimle tüm anlaşmalarını yaptı. Ayın 4’ünde çalışmalar başlıyor.

Kanalizasyon miktarı yaklaşık 6 kilometre civarında. Bir de paket arıtma yapacağız. Nüfusunuz 4 bin. Bizim planladığımız bunun çok üzerinde bir kapasiteye sahip. Bizim yapacağımız işler günü kurtarma adına yapılmıyor. Gerçekten kalıcı olsun, gerçekten ihtiyaca cevap versin.

Altyapıyı yaptık, yolu yaptık, bir sene sonra çökmesin. Kanalizasyon patlamasın. Bugüne kadar yapılanları görüyorum. İyi yapanların eline sağlık. Aldığı para helali hoş olsun. Ama birileri halkın parasını israf etmişse, yanlış iş yapmışsa ben aldığı para helal olsun diyemiyorum. ‘Harcayacağımız her kuruşun karşılığını alıyor muyuz, almıyor muyuz?’ diye gözetlememiz lazım.

Bunu da sizin adınıza yapacağız. Burada dört başı mamur, gayet güzel bir kanalizasyon sistemimiz olacak. Kanalizasyonu döşedikten sonra yollarınızı da yapacağız. Yağmursularını DSİ drenajlarına bağlayacağız.

Atgirmez’in içinde 1300 metrelik yol çalışmamız olacak. Günyurdu ile Atgirmez arasındaki yol bozuk. O da yaklaşık 4 kilometrelik bir yol. Sathi kaplama yapacağız. Bu yıl içinde tamamlayacağız. Kanalizasyon sistemi de bu yıl içinde tamamlanacak.”

Mahalleli kurban kesmek istedi, Seçer engelledi
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Atgirmez Mahallesi’nde yurttaşların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Mahalle sakinleri, Seçer için kurban kesmek istedi ancak Seçer, kurbanı bağışladığını belirterek, kesilmesini engelledi. Mahallede yaşayan yurttaşlara hitabından sonra sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, özellikle kadınların okul talebiyle karşılaştı.

Başkan Seçer, okulun Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tasarrufunda olduğunu belirterek, Yenice’de kuracakları kreşten ve kurs merkezinden Atgirmez sakinlerinin çocuklarının da faydalanabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 20 39
5. Adana Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Gaziantep FK 21 25
10. Alanyaspor 21 25
11. Karagümrük 20 23
12. Ankaragücü 20 22
13. Kasımpaşa 21 22
14. Sivasspor 21 21
15. Antalyaspor 20 21
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 19 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 19 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6