Az bütçeyle çok iş yapacağız

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, 2016 yılında önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

SİYASET 11.01.2016, 08:57 11.01.2016, 08:57
Az bütçeyle çok iş yapacağız
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, 2016 yılında önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Basın mensuplarıyla biraraya gelen Başkan Can, 2016 yılındaki projelerini tek tek anlatarak, az bütçeyle çok iş yapacaklarını belirtti.
 
Tarsus ve Tarsusluların hizmetlerin en iyisine layık olduğunu kaydeden Başkan Can: “2015 yılında 11 tane hizmetimizi hemşerilerimizin hizmetine sunduk. 2016 yılında yapacağımız hizmetlerin; yerini,  projesini ve adını koymanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.
 
Şu anda Güney Mezarlığı Taziye Evi ve Şehitishak Mahallesi’ndeki Turkuaz Çarşısı da bitti, İnşallah bu ay içinde açılışlarını gerçekleştireceğiz. Tarihi Ticaret Merkezi çalışmamız devam ediyor.
 
Berdan Nehri birinci etaptaki proje keşif aşamasında inşallah bu ay içerisinde keşif ekibi geldikten sonra Şubat ayı içerisinde ihaleye çıkıp bu yılın sonunda birinci etap Berdan Projesini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz” dedi.
 
ERGENEKON MAHALLESİ’NE MODERN TESİS
 
Ergenekon Mahallesi’ne modern bir tesis kazandıracaklarını altını çizen Başkan Can: “Ergenekon Mahallesi’nde pazar yeri, kapalı yüzme havuzu, hamam-sauna ve üstü de düğün salonu olacak projemizin keşfi çıktı.
 
Yaklaşık 11 Milyon TL civarında bir proje, ilerleyen günlerde pazar yerinin geliri bize kalması kaydıyla, burayı da ihaleye çıkaracağız. 30 yıla kadar ‘Yap-İşlet-Devret’ modelimiz var.
 
Bunu da yatırımcılarımıza duyurup ilerleyen günlerde ihaleye çıkarmayı planlıyoruz. Bu projemizde tahmini olarak 1,5 yıl içerisinde vatandaşlarımıza hizmete açılır” şeklinde konuştu.
 
TARSUS’A YAKIŞIR MEYDAN
 
Tarsus’ta meydan sıkıntısı olduğunu belirten Başkan Can: “Vuslat Düğün Salonuyla ilgili projemiz de hazır. O da keşif aşamasında, İnşallah onu da Şubat ayı içerisinde ihaleye çıkıp Mart ayı içerisinde Meydan Projesini başlatıp, bu yılın sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Berdan Nehriyle Vuslat Meydanı projesi Belediyemizin kendi öz kaynaklarıyla yapılacaktır” dedi.
 
MUHTARLIK BİNASI OLMAYAN MAHALLEMİZ KALMAYACAK
 
Başkan Can, muhtarlık binası bulunmayan mahallelerimize muhtarlık binası yapacaklarını belirterek, “45 tane mahallemiz var, geçen hafta binası olmayan muhtarlık binalarıyla ilgili, arkadaşlarımızın yaptığı görüşme neticesinde, bu yılda 8 tane muhtarlık binası yapıp muhtarlık binası olmayan mahallelerimizi muhtarlık binasına kavuşturmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.
 
İSMETPAŞA MAHALLESİ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM
 
İsmetpaşa Mahallesi ile ilgili kentsel dönüşüm proje çalışmasının devam ettiğini vurgulayan Başkan Can: “Gösteri merkezi, otel projesiyle ilgili proje aşamasına geçtik. Tabi bu otelle ilgili 3-4 defa bize proje takdim ettiler ama AVM oluşturdukları için biz bu projeleri kabul etmedik.
 
İsmetpaşa Mahallesi’nde kentsel dönüşüme giren müteahhitlere gösteri merkezinin oradaki oteli yapmak kaydıyla çalışmalarımızı yapıyoruz. Hedefimiz hem İsmetpaşa’ya hemde gösteri merkezi yerinde olacak olan otele 2016 yılında temel atmayı hedefliyoruz.
 
Ayrıca gösteri merkezi otel olduğu zaman bize yeni bir gösteri merkezi gerekiyor, şu anda Aydoğanlar Camisinin orayla ilgili bir spor kompleksi projemiz var. Belki biz o projeyi değiştirerek gösteri merkezini Aydoğanlar Camisinin oraya taşımayı, belediyemizin bütçesinde hedefleyebiliriz” cümlesini kullandı.
 
ATIL OKULLARI HAYATA KAZANDIRACAĞIZ
 
Başkan Can, kapanan ve atıl durumda olan okullar için projelerinin hazır olduğunu, kapanan bütün okullara talip olduklarını ifade etti. Başkan Can, “Bununla birlikte daha önceden anlatmış olduğum köy okulları projemizi hepiniz yakınen biliyorsunuz.
 
Kapanan köy okullarını yaptığımız araştırmalar sonucunda bir tanesi İbrişim Mahallesi’ndeki Tarsus Belediyesine geçmiş, Bizde hemen startı verdik. Bu okulumuzu Muhtarlık binası, doktor odası, kütüphane, meslek edindirme merkezi, park, spor aletleri ve kamelya gibi düzenleyip ve hizmete açacağız ve örnek olarak göstereceğiz.
 
Diğer bütün mahalle (köy) okullarını da almaya talibiz. Tabii bu konuyla ilgili birazda ön bilgi vermek istiyorum; Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir yazı yazdık, maalesef yazımızın cevabı gelmedi. Gerçekten bu proje Türkiye’de kullanılacak bir proje yani sadece şehrimizde değil, Türkiye’de uygulanması gereken bir proje.
 
Çünkü bütün bu okullar atıl vaziyette, kullanılmaz halde. Devletimizin zor imkanlarla yapmış olduğu binalar ve arsalar çürümeye terk ediliyor” dedi.
 
SEMT PAZARI, CAMİ VE YAŞAM BOYU SPOR MERKEZLERİ YAPILACAK
 
Başkan Can, 2016 yılında bazı projelerinde semt pazarı, yaşam boyu spor merkezleri ve camilerin yer aldığını ifade eden Başkan Can, “Bununla birlikte 4 tane camii projemiz var. Ergenekon Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Barbaros Mahallesi ve yeni adliye binası yanı.
 
Bu camii projelerimizle ilgili de proje aşamasına geçtik. İkisini hayırsever vatandaşımız yapacak, ikisini de belediyemiz bütçesiyle keşif aşamasına dönüştü. 2016 yılında bu camiilerin de temeli atılacak. Tabi hepinizin bildiği gibi Natonun (D-400 karayolu) alt tarafı yedi mahalleden oluşuyor. Şahin, Yeşil, Girne, Barbaros, Bahçe, Yunus Emre ve Yeşilevler mahallesi olmak üzere.
 
O mahallelere bir pazar yeri gerekli, çünkü vatandaşlarımız D-400 karayolunda araç trafiği çok yoğun olduğu için karşı tarafa gelip, pazar ihtiyacını karşılıyor. Bu yıl içinde 3-4 mahalledeki vatandaşlarımızın kullanabileceği ortak bir Pazar yeri inşaa etmeyi planlıyoruz. Ayrıyetten Ferahim Şalvuz ve Yarbay Şemsettin Mahallesi’nde bir pazar yeri ve spor kompleksi düşünüyoruz, tabi ufak tefek yer problemlerimiz var, bu yılın sonunda oraya temel atmayı hedefliyoruz.
 
Yaşam Boyu Spor Merkezleriyle ilgili çalışmalarımız yine devam edecek. İlk başta Özgecan Spor Kompleksi dışında Ergenekon Mahallesi’ne de bir tane Yaşam Boyu Spor Merkezi yaptık. Şu anda Hilal Konutlarının yan tarafında Belediyemize ait bir dükkanımız var.
 
Orayı Yaşam Boyu Spor Merkezi olarak düzenleyip vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Ayrıca hepinizin bildiği gibi Yeşilyurt Mahallesinde Fethi Çevikaslan spor kompleksini bir yaşam boyu spor merkezine dönüştürmeyi, bunun yanında Kavaklı Mahallesinde basketbol sahamız var, orayı bir yaşam boyu spor merkezine dönüştürmeyi, Fatih Mahallemizde bir basket sahamız var burayla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor.
 
Yani bu daha önceden yapılan tesisleri genel bir düzenlemeyle yaşam boyu spor merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Başkan Can, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vakıflarla takas işimizi prensipte anlaştık, Zorbaz Vakfıyla yazışmalar yaptık, sonucunu bekliyoruz. Bugünkü alışveriş merkezi ve Burhanoğulları konağını verip, yerine Tozkoparan Zahit Mahallesi’nde arsa ve yeşil alan alacağız.
 
Kaymakamlıkla ilgili işimizde trampa aşamasında, gerçekleşirse inşallah şehrimiz hem yeni bir kaymakamlık binasına hemde eski kaymakamlık binası yerine de güzel bir meydan yapacağız. Takbaş yoluyla ilgili Karayolları müdürlüğüyle olan görüşmelerimiz devam ediyor. Karayolları Bölge Müdürlüğüne ‘bize izin verin Tarsus Belediyesi olarak bu yolu biz Tarsus Belediyesi’nin bütçesi ile yapalım’ dedik.
 
Çünkü gerçekten bu yolun ilerisini düşündüğüm zaman şehrimize büyük bir katma değer katacak, hem çevre yolu hem de Mersin-Çamlıyayla arası müteahhitlerimiz için iş imkanı oradaki arsaların, tarlaların değerlenmesi birden fazla artısı olacak. Bu yolu da Tarsus Belediyesi olarak isteyeceğiz, verirlerse yaklaşık 7-8 trilyonluk bir proje Tarsus Belediyesi kendi bütçesi ile bu yolu yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacak.
 
İki tane köprü projesi demiştim Fahrettinpaşa’yı Kavaklıya, Tozkoparan Zahit Mahallesi’ni Fevziçakmak Mahallesine bağlayan bu proje ile ilgili kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Her mahalleye biz hizmet yapmak istiyoruz. Buna göre de projelerimizi, buna göre de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yeni yasa ile beraber 30 Mart’tan önce 100 liramız varken, 1 Nisan’dan itibaren 100 liranın 60 lirası yok, yani 40 lira ile biz mücadele ediyoruz ama biz bu 40 liramızı yerinde harcayarak, yerinde kullanarak elektrik faturalarımızı, akaryakıt giderlerimizi dahi inceleyerek tamamen yerinde kullanıp, israf etmeden ve gereksiz bir lira dahi harcama yapmaksızın bu hizmetlerimizi yapacağız.
 
40 lira ile ki, bununda bir güzel örneği 2015 yılında biz tahmini bütçenin %95.6’sını tutturduk. Bu benim gözümde %100’dür. İnşallah her yıl bütçemizi bu şekilde Cenab-ı Allah bize tutturmayı nasip etsin. Bazı hizmetlerimizi yap işlet devret, takas veya trampa veyahut ta öz kaynaklarımızı yaparak ikili ilişkilerimizle, diyaloğumuzla şehrimize sizlerle beraber birlikte hizmet edeceğiz. Biz her türlü diyaloğa, her türlü projeye açığız” dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4