UCLG-MEWA’nın Sosyal İçerme Komitesi Başkanlık Divanı Mersin’de Yapıldı

UCLG-MEWA’da Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığını yaptığı Sosyal İçerme Komitesi Başkanlık Divanı toplantısı, Başkan Seçer’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

MERSİN HABER 13.10.2019, 01:00 13.10.2019, 01:00
UCLG-MEWA’nın Sosyal İçerme Komitesi Başkanlık Divanı Mersin’de Yapıldı

Yerel yönetimler arasında işbirliği oluşturarak, dünya genelindeki yerel yönetimleri bir şemsiye altında toplayan UCLG’nin 9 bölge teşkilatından biri olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Sosyal İçerme Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığını yaptığı Sosyal İçerme Komitesi’nin Başkanlık Divanı Toplantısı’nda konuşan Seçer, Sosyal İçerme Komitesi’nde dezavantajlı gruplar için önemli çalışmalar yapacaklarını, yeni kararlar alarak yeni politikalar oluşturacaklarını ifade ederek, “Temel amacımız sosyal içerme kavramının da içeriği olan bu kitleleri topluma entegre etmek, etkin yurttaş haline getirmek.

Kentlerimizi yöneten başkanlar, siyasetçiler olarak onların yaşamlarını kolaylaştıracak yeni yasalar yapmak, yeni kararlar almak ve yeni politikalar üretmek bizim görevimiz olacak.  Umut ediyorum bunu hep beraber başaracağız” 
dedi.

Başkan Seçer, Sosyal İçerme Komitesi’nin odak noktası olan kadın, çocuk, engelli ve mülteciler gibi dezavantajlı gruplar için önemli çalışmalar yapacaklarını vurgulayarak, Büyükşehir Belediyesi olarak da dezavantajlı grupları çalışmalarının merkezine koyduklarını kaydetti.

Mersin’in önemli sorunlarının başında gelen Suriyeli misafirler konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Seçer, komitede sosyal entegrasyonu sağlayacak faaliyetlere de yer vereceklerini söyledi

Başkan Seçer’in başkanlığında yapılan Divan Toplantısı’na, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Lübnan Saida Belediyesi Meclis Üyesi Mohamed El Baba, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı  Fatma Hoşgöz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Haşim İnan, Türkiye Belediyeler Birliği Proje ve Finansman Birimi Uzmanı Tuğba Ereken, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür-Sosyal İşler Daire Başkanı Fatma Yanık, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serdal Gökayaz, UCLG-MEWA proje sorumluları ve asistanları katıldı.

“Sosyal içerme günümüzde son derece önemli bir konu”

Sosyal İçerme Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı’nın açılışında konuşan Başkan Seçer, Mersin gibi bir kentin başkanı olmaktan ve UCLG-MEWA üyelerini Mersin’de ağırlamaktan onur duyduğunu ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığını yaptığı Sosyal İçerme Komitesi’nde önemli faaliyetler yürüterek, hem Mersin’e hem de UCLG-MEWA oluşumuna önemli katkılar sağlayacaklarını belirten Seçer, “Sosyal içerme günümüzde son derece önemli bir konu.

Bu konunun komitesi de son derece önemli bir komite. Bu masa etrafında bulunan özellikle Türkiye, Ortadoğu, Arap yarımadası gibi gelişmekte olan toplumların devlet yapılarının, sistemlerinin yerli yerine oturmadığını düşünürsek, başlıca sorun sosyal içerme konusu. Tüm bunları göz önünde bulundurursak, dezavantajlı grupların yaşadığı olumsuzlukları daha net anlayabiliriz” 
dedi.

“Büyükşehir olarak dezavantajlı gruplara odaklanıyoruz”

Sosyal içerme konusunu Türkiye ve Mersin özelinde değerlendirmek istediklerini sözlerine ekleyen Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’de bulunan dezavantajlı gruplar üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Başkan Seçer, “Biz iç savaştan kaçarak Türkiye’de yaşama tutunmaya çalışan ve sayıları 400 bine ulaşan Suriyeliler’le birlikte yaşıyoruz.

Bunun yanı sıra dezavantajlı gruplar içerisinde önemli bir yere sahip olan engelliler, Mersin nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. Bunun yanı sıra dezavantajlı gruplar içerisinde bizim belediye olarak odaklandığımız, özel olarak onlar adına Daire Başkanlığı kurduğumuz kadın, çocuk, aile gibi yapıların da önemli sorunlar yaşadığını söyleyebilirim” 
diye konuştu.

“Sosyal İçerme Komitesi’nde temel amacımız dezavantajlı gruplar için yeni politikalar üretmek”

Bu kitlelerin yaşadığı sorunların Mersin’in sosyo-ekonomik yapısından kaynaklı olduğunu ifade eden Seçer, “Sosyo-ekonomik dengesizlikler bize önemli sorunlar olarak geri dönüyor. Bu sebeple bu dönem başkanlığını yapacağım Sosyal İçerme Komitesi’nin kentim adına da önemli yararlar sağlayacağını düşünüyorum.

Temel amacımız sosyal içerme kavramının da içeriği olan bu kitleleri topluma entegre etmek, etkin yurttaş haline getirmek. Kentlerimizi yöneten başkanlar, siyasetçiler olarak onların yaşamlarını kolaylaştıracak yeni yasalar yapmak, yeni kararlar almak ve yeni politikalar üretmek bizim görevimiz olacak”  
dedi.

“Personel rejiminde kadın ağırlıklı bir kadro kurmak istiyorum”

Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde toplam 24 daire başkanlığından 10’unda kadın daire başkanı bulunduğuna değinerek, personel rejiminde kadın ağırlıklı bir kadro kurmak istediğinden söz etti. Seçer, “Yüzde 50’yi yakalamak üzereyiz.

Bundan sonra da özellikle uygulayacağım personel rejiminde kadın ağırlıklı bir kadro kurmak istiyorum. Geçtiğimiz hafta Park ve Bahçeler ve Çevre Koruma Daire Başkanlığı’na aldığımız personellerin tamamı kadınlardan oluşuyor. Otobüs filomuza kazandıracağımız 100 yeni otobüs için şoför alımı yaparken de ağırlıklı olarak kadınları tercih edeceğiz” 
dedi. 

“Kadınların aldıkları görevi erkeklere göre daha iyi yaptıklarını düşünüyorum”

Bundan sonraki süreçte de, karar alma mekanizmalarında, kadınlara daha fazla öncelik tanıyacağını dile getiren Seçer, “Yine bundan sonraki süreçte belediyemizde karar alma mekanizmalarında, eşitler arasında tercih yaparken kadınlara daha avantaj sağlayacağım, inisiyatif kullanacağım.

Kadınlar aldıkları görev ve sorumluluğu erkeklere göre daha iyi yapıyorlar. Bu düşüncelerim, bir anlamda farkında olmadan dezavantajlı grup olarak kabul edilen kadınlara da bir pozitif ayrımcılık olmuş oluyor” 
diye konuştu.  

“Bu toplulukların kısa bir süre sonra kendi ülkelerine dönme ihtimallerinin olmadığını bilmemiz lazım”

Konuşmasında kentin önemli bir sorunu haline gelen Suriyeli misafirler konusuna da değinen Seçer,  “Suriye'ye komşu olan ülkeler içerisinde Lübnan’dan sonra en fazla yükü çeken ülke Türkiye diye biliyorum.

Türkiye'de de başta Şanlıurfa, Kilis, Adana, Mersin, yani bu güney hinterlandında, Suriye’ye sınırı olan tüm şehirler son derece önemli yük altında. Önemli sorunlar yaşıyoruz ve bu toplulukların kısa bir süre sonra kendi ülkelerine dönme ihtimallerinin olmadığını bilmemiz lazım.

Onun için bu sorunu çok daha farklı bir bakış açısıyla görmemiz gerekiyor. Birçok konuyu ekonomik desteklerle çözebiliriz” 
ifadelerini kullandı.  

“Göçlerden kaynaklı sürpriz nüfus artışları, kentlere önemli yükler getiriyor”

Türkiye’nin çok zengin bir ülke olmadığını anlatarak, belediyelerin merkezi bütçeden gelen paylar ve kendi öz gelirleriyle, kendi öz nüfuslarına zor hizmet verebildiğinin altını çizen Seçer, “Göçlerden kaynaklı sürpriz nüfus artışları, kentlere önemli yükler getiriyor.

Bu yüklerle baş edilemeyişi de önemli toplumsal sorunları yaratıyor. Örneğin Mersin çevre sorunları ile karşı karşıya. Belediye kendi öz gerçek nüfusuna göre birçok yatırım yapmış ama birdenbire sürpriz bir nüfus artışı ile karşılaşınca kapasite yetersiz kalmış.

Bu konuda özellikle Ortadoğu'daki sorunların kaynağı olan Batılı ülkelerin himmeti ya da yardımı değil, zorunlu olarak buralara fon aktarmaları gerektiğini düşünüyorum” 
diye konuştu.

“Suriye’de silahı ben satmadım, onlar sattı”

Belediye Başkalığı görevine geldiği ilk zamanlarda The Economist Dergisi’ne verdiği röportajda söylemlerinin nasıl farklı bir biçimde çevrildiğinden söz eden Seçer, “Belediye Başkanı olduğum ilk zamanlarda The Economist Dergisi benimle röportaj yaptı.

Suriyeli misafirlerin kentim için önemli bir sorun yarattığını söyledim. Seçim kampanyası boyunca hemşerilerimin bu konuda önemli şikayetlerini dinlediğimi dile getirdim. Bunun dergideki haber karşılığı ‘Sosyal Demokrat Bir Belediye Başkanından Faşizan Söylemler’ başlığı oldu.

Çok manidar. Avrupa basınında bu sözlerimiz faşizan söylemler olarak değerlendiriliyor. Avrupalılar, Batılılar ilginç insanlar. Suriye'de savaşı ben çıkarmadım, onlar çıkardı. Silahı ben satmadım onlar sattı. Çocukların katledilişini onlar izledi, onlar tezgahladı. Ama onlar demokrat oldu, bizler faşist olduk. Yükü biz çekiyoruz. Şimdi böyle bir tablo ile karşı karşıyayız, gerçekten önemli bir yük çekiyoruz” 
diye konuştu. 

“Komitemizde yapılan toplantılar bize kılavuz olacak”

Geçtiğimiz günlerde de Fransız Kalkınma Ajansı’nın kendilerini ziyaret ettiğini belirten ve Suriyeli misafirler konusundaki düşüncelerini onlara da aktardığını dile getiren Seçer,  “Bu konuda da müzakerelerimiz devam ediyor. Onların bu konuda hassas olmalarını talep ettim kendilerinden.

Bir çok konu ile belli ki boğuşmamız devam edecek. Bunları çözmek için de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Tabii bizim komitemizde de yapılan toplantılar, değerlendirmeler bize de önemli bir kılavuz ve gösterge olacak” 
ifadelerini kullandı.

Mehmet Duman: “Mersin Büyükşehir’in liderliğinde bölgemize yönelik önemli faaliyetler gerçekleştireceğiz”

UCLG-MEWA’nın Genel Sekreterliği görevini sürdüren Mehmet Duman ise UCLG-MEWA’nın komiteleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sosyal İçerme Komitesi’nin genişleme ve faaliyetlerini yaygınlaştırma aşamasında olduklarını ifade ederek, bu aşamada Mersin Büyükşehir Belediyesi ile önemli yol kat edeceklerini belirten Duman, şöyle devam etti:“Mersin Büyükşehir’in liderliğinde bölgemize yönelik önemli faaliyetler gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Vahap Başkanımız belediyenin değişik departmanlarından arkadaşlarımızı davet etmiş. Sadece Başkan düzeyinde değil personel düzeyinde sosyal içerme komitesine liderlik etme arzunuzun bir göstergesidir. Bizim teşkilatımız zor bir bölgede iş üretmeye çalışıyor.

Zaten bu zor bölgelerde başarıyı elde edersek dünyanın bütün sorunları çözülmüş olur. Biz dertlerin paylaştıkça azalacağına, sevgimizin de paylaştıkça çoğalacağına inanıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer liderliğinde sadece Türkiye’ye yönelik değil, bölgemize yönelik sosyal içerme alanında hayırlı, verimli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Büyükşehir Belediyesi’ne nazik ev sahipliği için en kalbi şükranlarımı sunuyorum” 
ifadelerine yer verdi.

Sosyal İçerme Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı’nda önemli kararlar alındı

Toplumun tüm katmanlarının talep ve ihtiyaçlarını önceleyen, insan merkezli, katılımcı ve çoğulcu bir yönetim anlayışıyla insan haklarını temin edecek yenilikçi yerel politikalar oluşturmak için politika tartışmalarını, deneyim paylaşımını ve müşterek bilgi üretimini teşvik etmek amacıyla kurulan Sosyal İçerme Komitesi, insan, kent, konut, göç ve toplumsal çeşitlilik ve katılımcı demokrasi alanlarına odaklanıyor.

Sosyal içerme, katılımcı demokrasi ve insan hakları konusunda Dünya Teşkilatı’nın ortak sesi olmayı amaçlayan komitenin Başkanlık Divanı Toplantısında komitenin 2019-2022 yılları arası faaliyet programı ve stratejik yol haritası belirlendi. Komite bünyesinde göç konusunda etkin faaliyetler yürütmek adına ‘Göç Görev Gücü’ kurulması kararlaştırıldı.

Engelli dostu kentler kurmanın gerekliliği hakkında farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmaların yapılması gerektiği konusunda da kararların alındığı toplantıda, komitenin çalışmalarına farkındalık oluşturmak adına yapılması gerekenler konuşuldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 09 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 22 43
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. Leeds United 21 19
17. West Ham United 21 19
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9