banner72

Tarsus Gıda İhtisas OSB İçin Beklenen Müjdeyi Başkan Seçer Verdi

MERSİN HABER 29.06.2019, 13:13 29.06.2019, 13:13
Tarsus Gıda İhtisas OSB İçin Beklenen Müjdeyi Başkan Seçer Verdi

Mersin’in ve Tarsus’un uzun yıllardır beklediği Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için büyük bir adım daha atıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’ta uzun süredir planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için bir toplantı yapıldığının ve önemli kararlar alındığının müjdesini vererek, “Bu projenin gerçekleşmesinde elimizi taşın altına koyduk ve süratle orada somut olarak başlamış olan kamulaştırma çalışmalarını hızlandırmak için kısa sürede oraya nakdi yardım sözü verdik” dedi.

Türkiye’nin en eski ticaret odalarından biri olan ve kuruluşunun 140’ıncı yılını kutlayan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni Mersin Agropark ile Tarsus Gıda İhtisas OSB’nin kurulmasına verdiği destek dolayısıyla ödüllendirdi.

Ödülü Başkan Vahap Seçer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’dan aldı. Başkan Seçer, yatırımcıları Mersin’e yatırım yapmaya çağırdı.

Yoğun katılımlı kutlama programı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın 140’ıncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla Tarsus Amerikan Koleji’nde düzenlenen toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Kılıç, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Koçak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, meclis üyeleri, kent protokolü ve çok sayıda iş insanı katıldı.

“Bu kentte daha iyisini aramak için gayret ediyoruz”

Tarsus’un ticaretine ve sanayisine şekil vermiş, istikamet çizmiş bir oda olan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluş yıldönümünde, programa katılanlar ile birlikte olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer“Tarsus müstesna bir kent.

Burada doğmak, burada olmak, burada yaşamak, buranın havasını teneffüs etmek benim için son derece muazzam bir duygu. Tarsus’u hep kutsal bir yer olarak idrak etmişimdir. Tarihte de öyledir. Birçok semavi dine ev sahipliği yapmıştır.

Çok iyi sembollerin burada mekanları vardır. Birçok sembol dinin, isimlerin, önemli düşünürlerin ev sahipliği yaptığı bu kentte daha iyisini aramak için gayret ediyoruz” 
diye konuştu.

“Herkes için hizmet”

 31 Mart yerel seçimlerinden sonra göreve gelen yeni seçilmiş belediye başkanları ile birlikte yurttaşları arasında hiçbir ayrım yapmadan hizmet üreteceklerini belirten Başkan Seçer, “31 Mart seçimlerinde sevgili hemşehrilerimizin takdiri ile onların iradesinin sandığa yansıması ile önemli bir tercih oranı ile seçildik.

 Bu bize hem büyük bir görev yüklüyor, hem büyük bir misyon yüklüyor. Diğer taraftan da omuzlarımıza önemli sorumluluklar yüklüyor. Türk halkı bize ‘Sizler seçilmiş siyasetçiler olarak ayrım yapmadan, gayrım yapmadan, insanları siyasi görüşüne, mezhebine, bölgesine, yaşam biçimine göre kategorize etmeden onlar için hizmet yapın.

Herkes için hizmet yapın. Bir zümre, bir topluluk, bir siyasi kurum, kuruluş için değil, tüm hemşehrilerim için görev yapın, hizmet yapın’ talimatı veriyor. Hepimiz bunun bilincindeyiz” 
ifadelerini kullandı.

“Ortak bir paydada, yani Mersin paydasında, Mersinimize hizmet etmek istiyoruz”

Seçimin sona erdiğini ve artık Mersin’e hizmet zamanının geldiğini sözlerine ekleyen Seçer, “Biz Mersinimiz’e hizmet etmek istiyoruz. Seçim bitti, oradaki tartışmalar orada kaldı. Kafamız orada kalırsa yarınlara bakamayız. Bir yol da alamayız.

Ayrı siyasi görüşlerden ayı görevlerde olabiliriz ama bize güvenen bu insanlara sıkıntı yaratamayız, onlara zulmedemeyiz, onlara işkence edemeyiz. Birlik, beraberlik içerisinde hizmet etme yükümlülüğümüz var. Bunu da hep beraber yerine getireceğiz.

Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Mersinimiz’in 13 ilçesinde seçilmiş hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm belediye başkanlarımızla ortak bir paydada, yani Mersin paydasında görev yapacağımı buradan siz değerli misafirlerimizin huzurunda söylemek isterim.

Milletvekillerimiz ve bürokraside de el birliği içerisinde çalışırsak Mersinimiz’i çok daha iyi noktalara getireceğimizi umut ediyorum” 
dedi.

“Bu projenin gerçekleşmesinde elimizi taşın altına koyduk”

Kutlamaya gelmeden önce Tarsus’ta uzun süredir planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve bu toplantıda önemli kararlar aldıklarını ifade eden Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak ellerini taşın altına koyduklarını dile getirdi.

Somut olarak başlamış olan kamulaştırma çalışmalarını hızlandırmak için nakdi yardım sözü verdiklerini dile getiren Seçer, şöyle devam etti:“Burada bazı kararlar alındı. Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi olarak burada en büyük hisselere sahibiz.

Mevcut mütevellide 15’te 4 temsiliyet Büyükşehir Belediyesi’ne ait, diğer taraftan 15’te 3 temsiliyet de Tarsus Belediyesi’ne ait. Bu sorumluluğumuzu görerek, bu projenin gerçekleşmesinde elimizi taşın altına koyduk ve süratle orada somut olarak başlamış olan kamulaştırma çalışmalarını hızlandırmak için kısa sürede oraya nakdi yardım sözü verdik.

Bunun yanında Sayın Bakanımız altyapı çalışmalarında kullanılmak üzere Bakanlık seviyesinde bazı imkanların bu bölgeye aktarılması için gerekli çalışmaları yapacağının sözünü verdi. Umut ediyorum bu yılın sonuna kadar orada önemli çalışmaları bitireceğiz ve yatırımcılara önemli bir yatırım sahası açma imkânı bulacağız.

Ama burada bir belediye başkanı olarak bazı taleplerim olacak. Burada yatırım yapmak isteyen iş insanlarımızı, yatırımcılarımızı bu bölgelere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Süratle buradan arsa edinmelerini istiyoruz.

Geleceğe dair bürokratik engeller ya da yapılacak yatırımların yaşanacağı muhtemel sıkıntıların ortadan kaldırılmasında bizatihi yatırımcılarımız ile işbirliği yapma sözü vererek bu talebi yerine getiriyoruz. Bölgemizin yatırıma ihtiyacı var” 
dedi.

“Bölgemize, ekonomimize katkı sunacak yatırımlar yapılsın”

Başkan Seçer, programa Mersin dışından katılan misafirlere seslendi ve yatırımcıları Mersin’e yatırım yapmaya davet etti. Seçer, “Türkiye’nin neresinden olursa olsun, paranın rengi ne olursa olsun yeter ki yasalarımıza uygun, üretim odaklı, insan odaklı, ekonomimize katkı sunan yatırımları bölgemize yapmalarını istiyoruz.

Bizler de önlerinde oluşabilecek her türlü bürokratik engelleri ortadan kaldırma sözü veriyoruz. Bugün burada Tarsusumuz’da faaliyet gösteren firmalarımıza ödedikleri gelir vergisi, kurumsal kurumlar vergisinden dolayı bazı ödüller verilecek.

Elbette arzu edilen, istenen bütün kurumlar, bütün kuruluşlar çok paralar kazansınlar. Bundan dolayı da devlete önemli vergiler ödesinler. Bu vergiler bizlere yatırım olarak dönsün. Türkiye daha çabuk kalkınsın.

Daha süratle kalkınsın ama mevcut yapı içerisinde, ekonomik konjonktürde biraz sonra burada ödül alacak iş adamlarını da, müteşebbisleri de, ödüle hak kazanmayan diğer iş adamlarını da, yatırımcıları da kutluyorum” 
diye konuştu.

“Önümüzdeki süreçte ekonomik kriz aşılacak, Türkiye’nin önü açılacak”

Konuşmasını sonlandırırken, iş adamı kimliği olan bir siyasetçi olduğunu da sözlerine ekleyen Seçer, “Ekonomik krizlerin olduğu dönemlerde işletmelerin kendilerini koruması ya da faaliyetlerini sürdürecek kazançları elde etmesi bile onlar için yeterlidir.

Umut ediyorum önümüzdeki süreçte ekonomik kriz aşılacak. Türkiye’nin önü açılacak. Daha güzel günler bizleri bekleyecek. Bunu hep beraber başaracağız” 
dedi.

Programda son olarak, Tarsus Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni’nde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin Agropark ile Tarsus Gıda İhtisas OSB’nin kurulmasına verdiği destek dolayısıyla Başkan Seçer’e plaket takdim edildi.

Başkan Seçer de ayrıca protokol üyeleri ile birlikte, ödüle layık görülen kurum ve kuruluşlara plaketlerini verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
26
açık
banner64
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31