Mersin’deki Hayvanseverler Pati Fest’te Buluştu

Başkan Seçer, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Mersin Pati Fest’i gezerek, ‘Şila’ adında bir köpeği sahiplendi.

MERSİN HABER 11.10.2021, 10:28 Tarsus Haber
Mersin’deki Hayvanseverler Pati Fest’te Buluştu

Başkan Seçer, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Mersin Pati Fest’i gezerek, ‘Şila’ adında bir köpeği sahiplendi.

Seçimden önce verdiği bir söze atıfta bulunan Seçer, “‘Biz börtünün, böceğin, kurdun, kuşun, Allah’ın yarattığı herkesin belediye başkanı olacağız’ demiştim. Şimdi o söylediklerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

Teksin’e en fazla gelen çağrıların evcil hayvanlar ve sokak hayvanlarıyla ilgili olduğunu vurgulayan Seçer, “Geçen 15 aylık süre içerisinde bu konuyla ilgili 35 bin çağrı gelmiş. Bunlar anında yanıtlanıyor” diye konuştu. Seçer, Mut’ta da  bir Hayvan Bakım Merkezi kuracaklarını müjdeleyerek, vatandaşların Büyükşehir’in internet sayfasından ya da Alo 185 Teksin hattından hayvan sahiplenebileceklerini duyurdu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte yaşayan patili dostlar için 2019 yılının ardından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Mersin Pati Fest, renkli görüntülere sahne oldu. Pati Fest’e katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hayvanseverlerle bir araya geldi. Mersinlilere hayvan sahiplenmeleri konusunda çağrıda bulunan Başkan Seçer, Pati Fest’te “Şila” isimli sahipsiz bir köpeği sahiplendi.

Fenerbahçe Meydanı’nda yapılan Pati Fest’e Başkan Seçer’in Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile çok sayıda hayvansever katıldı.

Başkan Seçer, Şila’nın kimliğini teslim aldı

Festivalde, Büyükşehir Belediyesi’nin padoklarının olduğu bölümü ziyaret eden Başkan Seçer, Pati Fest’te bir köpek sahiplendi. İhbar üzerine yaralı olarak Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilerek, orada veterinerler tarafından tedavi edilen ve veterinerlerin “Şila” ismini verdiği köpek, Başkan Seçer tarafından sahiplenildi. 8 aylık köpeğin kimliği ve aşı kartını teslim alan Başkan Seçer, Şila ile alanda küçük bir gezinti yaptı. Seçer, alandaki gezisi sırasında Tarsus Doğa Parkı’nda dünyaya gelen midilliye “Garip” adını verdi.

Pati Fest, eğlenceli ve bilgilendirici ortamlara sahne oldu. Alanda DJ performansı ve zumba gösterisiyle başlayan etkinlikte Veteriner Hekim Mehmet Tabur, Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Bilgehan Taha Solak, Uzman Psikolog İzzet Zülküf Çelik ve Veteriner Hekim Mustafa Ersen Bebek’in de farklı birçok alanda söyleşileri gerçekleşti. Sahipsiz hayvanların gün boyu sahiplendirildiği festivalde, FOX Ana Haber Sunucusu Gülbin Tosun ile dağcı, yazar ve fotoğrafçı Ali Nasuh Mahruki’nin görüntülü mesajları alandaki led ekrandan izleyicilerle paylaşıldı.

Seçer: “Seçimlerden önce ‘börtünün, böceğin, kurdun, kuşun, Allah’ın yarattığı herkesin belediye başkanı olacağım’ demiştim”

Başkan Seçer, Pati Fest’te yaptığı konuşmada, seçim öncesindeki açıklamalarını anımsatarak, “Seçimlerden önce: ‘Börtünün, böceğin, kurdun, kuşun, Allah’ın yarattığı herkesin belediye başkanı olacağım’ demiştim. Şimdi o söylediklerimizi hayata geçiriyoruz. Aslında insanlar söyler ama hayata geçirmek daha başka bir olay. Özellikle bir siyasetçi için verilen vaatlerin, sözlerin hayata geçirilmesi değerli ve önemli. Allah’ın yarattığı bütün canlı varlıkları birbirine dost olarak kabul ediyorum. Bu daha insani bir bakış açısı olarak görülmeli, değerlendirilmeli diyorum” dedi.

Teksin’e evcil hayvanlar ve sokak hayvanları ile ilgili 35 bin çağrı

Festivalde önemli ve değerli mesajların verildiğini vurgulayan Başkan Seçer, festivale katılanlara Teksin uygulamasını kullanmalarını önerdi. Teksin uygulamasına evcil ve sahipsiz sokak hayvanları için çok fazla çağrı geldiğini belirten Seçer, “Özellikle hayvanseverler çok yoğun kullanıyor. Bize gelen çağrıların, MESKİ çalışma alanı dışında kalan birinci arama nedenleri hayvan dostlarımızla ilgili. Ya yaralamalı bir trafik kazası ya sokak hayvanları ile ilgili bir talep oluyor. Buna benzer talepler yoğun bir şekilde bizlere geliyor. 16 Temmuz 2020’de Teksin uygulaması başlatıldı. Geçen 15 aylık süre içerisinde 35 bin çağrı gelmiş bu konuyla ilgili. Evcil hayvanlar, sokak hayvanları ile ilgili bize çağrı gelmiş ve bunlar anında yanıtlanıyor, müdahale edilecek konulara müdahale ediliyor” diye konuştu.

Seçer’den müjde: “Mut’ta da bir Hayvan Bakım Merkezi kuracağız”

Başkan Seçer, Silifke’deki Hayvan Bakım Merkezi’nin inşatının yeni bittiğini söylerken, Mut’ta da Hayvan Bakım Merkezi kuracaklarının müjdesini verdi. Mut ziyareti sırasında hayvanseverlerin kendisinden talepte bulunduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Önceki gün Mut ziyaretim sırasında bir grup hayvansever beni ziyarete geldi bulunduğum yere. Orada bir talep oldu, haklı bir talepti. Hemen oracıkta bu haklı talebi yerine getirmek üzere arkadaşlarımızla değerlendirme yaptık ve kısa süre içerisinde Mut’ta da bir Hayvan Bakım Merkezi kuracağız. Hayvanseverlerin önemsediği konuların başında bu hayvan bakım merkezleri geliyor biliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, sahipsiz hayvanlar için yılda 250 ton kuru mama kullandıklarını, bunun da 120 tonunu 270 gönüllü hayvanseverle birlikte sokakta bulunan patili dostlara dağıttıklarını söyledi. Bazı vatandaşların sokak hayvanlarını gerekçe göstererek evcil hayvanları için mama talep ettiklerini ancak bunları karşılayamadıklarını sözlerine ekledi.

“Sahipsiz hayvanlarımızı, dostlarımızı sahiplenelim. Onlara hayatlarında katkı sunalım”

Büyükşehir Belediyesi’nin internet sayfasından ya da Alo 185 Teksin hattından da vatandaşların hayvan sahiplenebileceklerini duyuran Seçer, “Özellikle yalnız yaşayan kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın bir hayvanla; kedi, köpek; beraber hayatını sürdürmesi, onun başta psikolojisi açısından muazzam bir durum. Huzuru, mutluluğu, manevi duygularının açığa çıkması. Kısacası hayatı daha bir keyifli yaşaması açısından çok önemli. Siz de bu keyifli, bu değerli, bu anlamlı yaşamı sürün. Sahipsiz hayvanlarımızı, sahipsiz dostlarımızı sahiplenelim. Onlara hayatlarında katkı sunalım. Onların hayatlarını rahatlatalım” dedi.

“Mersin, Allah’ın yarattığı bütün dostlarla güzel”

Mersin’in coğrafyası ve içinde barındırdıklarıyla bir bütün olarak güzelliğine dikkat çeken Başkan Seçer, bu güzellikler için gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını söyledi. Seçer, “Mersin Allah’ın yarattığı bütün dostlarla güzel. Bizim görevimiz Mersin’i daha da güzelleştirmek, Mersin’i güzelleştirirken önce insanlarımızın maneviyatını güçlendirmemiz lazım, sevgiyi, hoş görüyü, yardımı, aidiyeti… Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan, bu ülkenin yurttaşlarıyız. Önce barış, kardeşlik, huzur, birlik, beraberlik. Bizim önceleyeceğimiz bu olacak. Gerisini inanın çözeriz. Yolları da yaparız. Daha yeşil bir Mersin yaratırız. İmar kirliliğini ortadan kaldırırız. Ama önce Mersin’in huzurunu sağlayacağız” diye konuştu.

“270 gönüllümüzle beraber çalışıyoruz”

Pati Fest sabahı Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ve hayvansever derneklerinin gönüllüleri tarafından Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde bir temizlik çalışması gerçekleştirildi. Padokları temizleyen gönüllüler, bakımevindeki canların kaplarına mamalar bıraktı. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, iş birliği içerisinde yapılan çalışmayla ilgili “Gönüllü olarak böyle bir talepte bulundular. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak onlarla sürekli iyi bir diyalog içerisindeyiz. 270 gönüllümüzle beraber çalışıyoruz. İş birliği içerisinde çalışmanın daha verimli olacağını düşünerek can dostlarımıza bakan Yerel Hayvan Koruma Görevlileri’ne mama takviyelerinde bulunuyoruz. Buna benzer etkinlikleri sürekli yapıyoruz. Bundan sonra da devam edecek” ifadelerine kullandı.

2,5 yıldır Ahbap’ta gönüllü olarak çalışma yürüttüğünü belirten Ece Sıla Şener, padokları temizlediklerini belirterek, “Burada diğer gruplarla beraberiz. Biz 7 kişilik bir grup olarak buraya geldik. Her gün temizleniyor zaten, temiz bir ortam var. Biz yine de onların ortamlarını temizlemeye yardım etmek için geldik. Sahiplenilmeyi bekliyorlar burada” dedi.

“Sahiplenme taraftarıyım, hiçbir zaman satın alma taraftarı olmadım”

Sahipsiz bir hayvanı festivalde sahiplenen Merve Taşçı, “Görünce dayanamadım. Zaten çok istiyordum. Bir ismi yokmuş, henüz karar vermedim.  Birazcık heyecanlı. Muhtemelen eğitimi çok uzun sürecek. Büyük ihtimalle destek alırım. Benim için de güzel oldu. Evde yalnızdım, bir arkadaşım oldu” diye konuştu.

Köpeği Şila’yla birlikte festivale katılan Funda Bakırcı, “Bu sene daha çok katılım var ve daha eğlenceli geçiyor. Her sene daha da geliştirilmiş bir şekilde tekrarlanmasını isterim” derken, kedisi Kuzey’le birlikte festivale gelen Oktay Koca ise “Daha önce de bir kedimizi sokaktan sahiplenmiştik. Bu da Ramazan Bayramı’nda sabah kapımızda doğdu. Bunu da sahiplendik. 2 kedimiz, 2 çocuğumuz oldu. Bizi çok mutlu ettiler. Az önce burada da bir arkadaşımıza sahiplendirdik” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
26
açık
banner64
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:44
Güneş 05:22
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:54
Yatsı 21:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31