Mersin’deki Hayvanseverler Pati Fest’te Buluştu

Başkan Seçer, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Mersin Pati Fest’i gezerek, ‘Şila’ adında bir köpeği sahiplendi.

MERSİN HABER 11.10.2021, 10:28 Tarsus Haber
Mersin’deki Hayvanseverler Pati Fest’te Buluştu

Başkan Seçer, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Mersin Pati Fest’i gezerek, ‘Şila’ adında bir köpeği sahiplendi.

Seçimden önce verdiği bir söze atıfta bulunan Seçer, “‘Biz börtünün, böceğin, kurdun, kuşun, Allah’ın yarattığı herkesin belediye başkanı olacağız’ demiştim. Şimdi o söylediklerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

Teksin’e en fazla gelen çağrıların evcil hayvanlar ve sokak hayvanlarıyla ilgili olduğunu vurgulayan Seçer, “Geçen 15 aylık süre içerisinde bu konuyla ilgili 35 bin çağrı gelmiş. Bunlar anında yanıtlanıyor” diye konuştu. Seçer, Mut’ta da  bir Hayvan Bakım Merkezi kuracaklarını müjdeleyerek, vatandaşların Büyükşehir’in internet sayfasından ya da Alo 185 Teksin hattından hayvan sahiplenebileceklerini duyurdu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte yaşayan patili dostlar için 2019 yılının ardından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Mersin Pati Fest, renkli görüntülere sahne oldu. Pati Fest’e katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hayvanseverlerle bir araya geldi. Mersinlilere hayvan sahiplenmeleri konusunda çağrıda bulunan Başkan Seçer, Pati Fest’te “Şila” isimli sahipsiz bir köpeği sahiplendi.

Fenerbahçe Meydanı’nda yapılan Pati Fest’e Başkan Seçer’in Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile çok sayıda hayvansever katıldı.

Başkan Seçer, Şila’nın kimliğini teslim aldı

Festivalde, Büyükşehir Belediyesi’nin padoklarının olduğu bölümü ziyaret eden Başkan Seçer, Pati Fest’te bir köpek sahiplendi. İhbar üzerine yaralı olarak Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilerek, orada veterinerler tarafından tedavi edilen ve veterinerlerin “Şila” ismini verdiği köpek, Başkan Seçer tarafından sahiplenildi. 8 aylık köpeğin kimliği ve aşı kartını teslim alan Başkan Seçer, Şila ile alanda küçük bir gezinti yaptı. Seçer, alandaki gezisi sırasında Tarsus Doğa Parkı’nda dünyaya gelen midilliye “Garip” adını verdi.

Pati Fest, eğlenceli ve bilgilendirici ortamlara sahne oldu. Alanda DJ performansı ve zumba gösterisiyle başlayan etkinlikte Veteriner Hekim Mehmet Tabur, Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Bilgehan Taha Solak, Uzman Psikolog İzzet Zülküf Çelik ve Veteriner Hekim Mustafa Ersen Bebek’in de farklı birçok alanda söyleşileri gerçekleşti. Sahipsiz hayvanların gün boyu sahiplendirildiği festivalde, FOX Ana Haber Sunucusu Gülbin Tosun ile dağcı, yazar ve fotoğrafçı Ali Nasuh Mahruki’nin görüntülü mesajları alandaki led ekrandan izleyicilerle paylaşıldı.

Seçer: “Seçimlerden önce ‘börtünün, böceğin, kurdun, kuşun, Allah’ın yarattığı herkesin belediye başkanı olacağım’ demiştim”

Başkan Seçer, Pati Fest’te yaptığı konuşmada, seçim öncesindeki açıklamalarını anımsatarak, “Seçimlerden önce: ‘Börtünün, böceğin, kurdun, kuşun, Allah’ın yarattığı herkesin belediye başkanı olacağım’ demiştim. Şimdi o söylediklerimizi hayata geçiriyoruz. Aslında insanlar söyler ama hayata geçirmek daha başka bir olay. Özellikle bir siyasetçi için verilen vaatlerin, sözlerin hayata geçirilmesi değerli ve önemli. Allah’ın yarattığı bütün canlı varlıkları birbirine dost olarak kabul ediyorum. Bu daha insani bir bakış açısı olarak görülmeli, değerlendirilmeli diyorum” dedi.

Teksin’e evcil hayvanlar ve sokak hayvanları ile ilgili 35 bin çağrı

Festivalde önemli ve değerli mesajların verildiğini vurgulayan Başkan Seçer, festivale katılanlara Teksin uygulamasını kullanmalarını önerdi. Teksin uygulamasına evcil ve sahipsiz sokak hayvanları için çok fazla çağrı geldiğini belirten Seçer, “Özellikle hayvanseverler çok yoğun kullanıyor. Bize gelen çağrıların, MESKİ çalışma alanı dışında kalan birinci arama nedenleri hayvan dostlarımızla ilgili. Ya yaralamalı bir trafik kazası ya sokak hayvanları ile ilgili bir talep oluyor. Buna benzer talepler yoğun bir şekilde bizlere geliyor. 16 Temmuz 2020’de Teksin uygulaması başlatıldı. Geçen 15 aylık süre içerisinde 35 bin çağrı gelmiş bu konuyla ilgili. Evcil hayvanlar, sokak hayvanları ile ilgili bize çağrı gelmiş ve bunlar anında yanıtlanıyor, müdahale edilecek konulara müdahale ediliyor” diye konuştu.

Seçer’den müjde: “Mut’ta da bir Hayvan Bakım Merkezi kuracağız”

Başkan Seçer, Silifke’deki Hayvan Bakım Merkezi’nin inşatının yeni bittiğini söylerken, Mut’ta da Hayvan Bakım Merkezi kuracaklarının müjdesini verdi. Mut ziyareti sırasında hayvanseverlerin kendisinden talepte bulunduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Önceki gün Mut ziyaretim sırasında bir grup hayvansever beni ziyarete geldi bulunduğum yere. Orada bir talep oldu, haklı bir talepti. Hemen oracıkta bu haklı talebi yerine getirmek üzere arkadaşlarımızla değerlendirme yaptık ve kısa süre içerisinde Mut’ta da bir Hayvan Bakım Merkezi kuracağız. Hayvanseverlerin önemsediği konuların başında bu hayvan bakım merkezleri geliyor biliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, sahipsiz hayvanlar için yılda 250 ton kuru mama kullandıklarını, bunun da 120 tonunu 270 gönüllü hayvanseverle birlikte sokakta bulunan patili dostlara dağıttıklarını söyledi. Bazı vatandaşların sokak hayvanlarını gerekçe göstererek evcil hayvanları için mama talep ettiklerini ancak bunları karşılayamadıklarını sözlerine ekledi.

“Sahipsiz hayvanlarımızı, dostlarımızı sahiplenelim. Onlara hayatlarında katkı sunalım”

Büyükşehir Belediyesi’nin internet sayfasından ya da Alo 185 Teksin hattından da vatandaşların hayvan sahiplenebileceklerini duyuran Seçer, “Özellikle yalnız yaşayan kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın bir hayvanla; kedi, köpek; beraber hayatını sürdürmesi, onun başta psikolojisi açısından muazzam bir durum. Huzuru, mutluluğu, manevi duygularının açığa çıkması. Kısacası hayatı daha bir keyifli yaşaması açısından çok önemli. Siz de bu keyifli, bu değerli, bu anlamlı yaşamı sürün. Sahipsiz hayvanlarımızı, sahipsiz dostlarımızı sahiplenelim. Onlara hayatlarında katkı sunalım. Onların hayatlarını rahatlatalım” dedi.

“Mersin, Allah’ın yarattığı bütün dostlarla güzel”

Mersin’in coğrafyası ve içinde barındırdıklarıyla bir bütün olarak güzelliğine dikkat çeken Başkan Seçer, bu güzellikler için gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını söyledi. Seçer, “Mersin Allah’ın yarattığı bütün dostlarla güzel. Bizim görevimiz Mersin’i daha da güzelleştirmek, Mersin’i güzelleştirirken önce insanlarımızın maneviyatını güçlendirmemiz lazım, sevgiyi, hoş görüyü, yardımı, aidiyeti… Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan, bu ülkenin yurttaşlarıyız. Önce barış, kardeşlik, huzur, birlik, beraberlik. Bizim önceleyeceğimiz bu olacak. Gerisini inanın çözeriz. Yolları da yaparız. Daha yeşil bir Mersin yaratırız. İmar kirliliğini ortadan kaldırırız. Ama önce Mersin’in huzurunu sağlayacağız” diye konuştu.

“270 gönüllümüzle beraber çalışıyoruz”

Pati Fest sabahı Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ve hayvansever derneklerinin gönüllüleri tarafından Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde bir temizlik çalışması gerçekleştirildi. Padokları temizleyen gönüllüler, bakımevindeki canların kaplarına mamalar bıraktı. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, iş birliği içerisinde yapılan çalışmayla ilgili “Gönüllü olarak böyle bir talepte bulundular. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak onlarla sürekli iyi bir diyalog içerisindeyiz. 270 gönüllümüzle beraber çalışıyoruz. İş birliği içerisinde çalışmanın daha verimli olacağını düşünerek can dostlarımıza bakan Yerel Hayvan Koruma Görevlileri’ne mama takviyelerinde bulunuyoruz. Buna benzer etkinlikleri sürekli yapıyoruz. Bundan sonra da devam edecek” ifadelerine kullandı.

2,5 yıldır Ahbap’ta gönüllü olarak çalışma yürüttüğünü belirten Ece Sıla Şener, padokları temizlediklerini belirterek, “Burada diğer gruplarla beraberiz. Biz 7 kişilik bir grup olarak buraya geldik. Her gün temizleniyor zaten, temiz bir ortam var. Biz yine de onların ortamlarını temizlemeye yardım etmek için geldik. Sahiplenilmeyi bekliyorlar burada” dedi.

“Sahiplenme taraftarıyım, hiçbir zaman satın alma taraftarı olmadım”

Sahipsiz bir hayvanı festivalde sahiplenen Merve Taşçı, “Görünce dayanamadım. Zaten çok istiyordum. Bir ismi yokmuş, henüz karar vermedim.  Birazcık heyecanlı. Muhtemelen eğitimi çok uzun sürecek. Büyük ihtimalle destek alırım. Benim için de güzel oldu. Evde yalnızdım, bir arkadaşım oldu” diye konuştu.

Köpeği Şila’yla birlikte festivale katılan Funda Bakırcı, “Bu sene daha çok katılım var ve daha eğlenceli geçiyor. Her sene daha da geliştirilmiş bir şekilde tekrarlanmasını isterim” derken, kedisi Kuzey’le birlikte festivale gelen Oktay Koca ise “Daha önce de bir kedimizi sokaktan sahiplenmiştik. Bu da Ramazan Bayramı’nda sabah kapımızda doğdu. Bunu da sahiplendik. 2 kedimiz, 2 çocuğumuz oldu. Bizi çok mutlu ettiler. Az önce burada da bir arkadaşımıza sahiplendirdik” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 04 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 21 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Ankaragücü 21 22
15. Kasımpaşa 21 22
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 21 37
7. Sakaryaspor 21 34
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Denizlispor 22 16
18. Yeni Malatyaspor 22 17
19. Gençlerbirliği 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 20 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Leicester City 21 21
14. Nottingham Forest 20 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 19 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 19 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Espanyol 20 21
15. Valencia 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9