İkinci Bir Limanın Yapılması Rekabet Açısından Uygundur

Başkan Seçer, Belediye Meclis Toplantısı’nda polipropilen tesisi ve mevcut limanın genişlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

MERSİN HABER 17.02.2021, 16:30 Tarsus Haber
İkinci Bir Limanın Yapılması Rekabet Açısından Uygundur

Başkan Seçer, Belediye Meclis Toplantısı’nda polipropilen tesisi ve mevcut limanın genişlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Mevcut limanın genişlemesine karşı olduğunu ve dava açtıklarını ifade eden Seçer, polipropilen tesisi yatırımına ise karşı olmadığını ancak seçilen yerin yanlış olduğunu söyledi. Mersin İkinci İdare Mahkemesi’nin ÇED raporu hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldığını aktaran Seçer, “Her alanda Büyükşehir Belediyesi olarak ve Belediye Başkanı olarak hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Şiddete maruz kalan kadınların başvurabilecekleri sığınma evleriyle ilgili bir çalışma yürüttüklerini vurgulayan Başkan Seçer, müstakil villa niteliğinde 2 yerin yapıldığını, şiddet mağduru kadınları buralarda misafir edeceklerini aktardı.

Seçer, Erdemli Hali’nde yarım kalan inşaata ilişkin sorunların da aşıldığını belirterek, “Şu anda ihale aşamasına geldi. Bizim etüt projemizde son dokunuşlar yapılıyor ve tamamlayacağız. Erdemli Sebze Halimiz kısa sürede inşallah hizmete girecek” dedi. 

Büyükşehir Belediye Meclisi 2021 Yılı Şubat Ayı 2. Birleşimi’nin Dilek ve Temenniler Bölümü’nde önemli kararlar üzerinde konuşuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Meclis Toplantısı’nda polipropilen tesisi ve mevcut limanın genişlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut limanın genişlemesine karşı olduğunu ve dava açtıklarını ifade eden Seçer, polipropilen tesisi yatırımına ise karşı olmadığını ancak seçilen yerin yanlış olduğunu söyledi. Mersin İkinci İdare Mahkemesi’nin ÇED raporu hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldığını aktaran Seçer, “Her alanda Büyükşehir Belediyesi olarak ve Belediye Başkanı olarak hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Mevcut limanın genişlemesine karşıyım ve dava açtık”

Mevcut limanın genişlemesi yerine ikinci limanın yapılmasını uygun bulduğunu ifade eden Seçer, şunları söyledi:

“Şu anki mevcut limanın, bunu bağırarak söylüyorum, hem vatandaşlarımız duysun, hem meclisimiz duysun. Mevcut limanın genişlemesine karşıyım ve belediye olarak dava açtık. İkinci bir limanın yapılmasını uygun görüyorum. Daha önce bu konuda çalışılmış, yeri de belli. Bir kartel oluşturmayalım bu bölgede. Bu limanı genişletmek yer olarak yanlış olur. Sonuna kadar da mücadele edeceğim bununla. Hukuki mücadelemi yapacağım. İki; ikinci bir limanın yapılması rekabet açısından uygundur.

Çünkü tek işletmeciye bıraktığınız zaman istediği gibi rakamlarla oynuyor. Burada ben biliyorum ki dökme yüklerin birçoğu İskenderun Limanı’na gidiyor. Niye buradan giriş yapması gereken ürünler oraya gidiyor? Benim vergi kaybım oluyor. Ben belediye olarak da etkileniyorum. Ama iki ayrı işletmecide liman olduğu zaman rekabet ortamı da olur. Bunu da altını çizerek söylüyorum. Şimdi bu mevcut alan, 143 hektarlık alan, 2. liman alanına da denk gelen, serbest bölge bizim için önemli. Genişleme alanına denk gelen, özellikle lojistik çalışmalarının, yatırımlarının olmasına uygunluk veren bir alan.”

“Polipropilen tesisi ile orayı heba etmemek lazım”

Birçok kişinin polipropilen tesisinin yapılmasına değil, tesisin yapılacağı alana karşı olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Polipropilen tesisi ile orayı heba etmemek lazım. Yer kesinlikle yanlış. Polipropilen tesisi yapılsın. Yeri o değil. Yatırım yapalım, istihdam diyoruz, işsizlik diyoruz, ihracat diyoruz. Biliyorsunuz polipropilen plastik hammaddesinde kullanılıyor. Türkiye'ye önemli bir döviz götürüsü var, çünkü ithal ediyor. Burada hiç bir itirazım yok. Benim derdim kentimi korumak.

Elbette ki yatırım da yapacağız. Mümkün olduğunca ithalatı azaltacağız, döviz çıkışlarını engelleyeceğiz ki zaten bizim belimizi büken petrol ve petrokimya ürünlerine verdiğimiz para. Son rakamları tam olarak net bilemem ama ortalama Türkiye'nin 50 milyar dolar civarında enerjiye, dışarıya, petrole, petrol ürünlerine para verdiğini biliyorum. Bizim dış ticaret açığımızın, yani bütçemizdeki açığın ana kaynağının bunlar olduğunu biliyorum, dolayısıyla yatırıma karşı değilim. Bunun da altını çizmek istiyorum” dedi.

“Mahkeme ÇED raporu hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı”

Polipropilen tesisiyle ilgili Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nde de yer seçiminin yanlış olduğu hakkında bir meclis kararı alındığını aktaran Seçer, şunları söyledi:

“Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, burada bu tesisin yanlış olduğunu söyledik ve 10 Mart 2020 tarihinde ÇED olumlu kararının iptali için dava açtık Belediye olarak. Burada elbette ki Çevre Mühendisleri Odası, Kent Konseyi, Mersin Barosu, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası; ki yer seçiminin yanlış olduğunu meclis kararı aldı. Benim savımı onlar da ortaya koydu. Yer seçimi yanlış dedi. Yoksa yatırıma karşı değiliz dedi. Ticaret ve Sanayi Odaları yatırıma karşı olur mu? Yani eşyanın tabiatına aykırı.

O kurumun olması, o odanın olması burada sanayiyi, ticareti geliştirmek için. Onlar da yer seçimi yanlış diyorsa bunu durup düşünmek lazım. Elbette ki bu sesimizi mahkemeler duydu. Bir karar çıktı. 15 Şubat 2021 tarihinde Mersin İkinci İdare Mahkemesi itiraz yolu kapalı olmak üzere ÇED raporu hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu çok önemli bir karardır. Tabii ki yargıya güveniyoruz. Hukuk devleti bizim için olmazsa olmaz, elzem. Hukuk bizim için çok önemli. Aslında alınan sonuç da bunu ortaya koyuyor. Çaresiz kaldık dediğimiz noktada, tutunacağınız bir daldır hukuk. Bağımsız mahkemeler, tarafsız mahkemeler, siyasetin vesayeti altında olmayan mahkemeler, güçlünün değil, mağdurun yanında olan mahkemeler işte bu kararları verecek olan. Çevre açısından da önemli bir karar olduğunu düşünüyorum.”

“Mücadelemizi sürdüreceğiz”

Her alanda Büyükşehir Belediyesi olarak ve Belediye Başkanı olarak hukuk çerçevesinde mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Seçer, “Burası biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı tarafından 27 Mart 2020’de özel endüstri bölgesi ilan edildi. Bu konuda da bizim Danıştay 10. Dairesi’nde davamız sürüyor iptaline ilişkin. Gerekçelerimizi sunduk. Neden burası özel endüstri alanı olmaz gerekçelerimizi tabii ki yerel yönetim olarak, Büyükşehir Belediyesi olarak ilgili mahkemeye sunduk. Endüstri bölgesi yapılması amaçlı Mersin-Adana Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı revizyonu iptali istemiyle bir davamız var. Bu da Danıştay 6. Daire’de devam ediyor. Her alanda Büyükşehir Belediyesi olarak ve Belediye Başkanı olarak hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradan da kamuoyuna duyurmak istiyorum” dedi.

“Kadın ve çocuk en hassas olduğumuz alanların başında geliyor”

Meclis Üyesi Bedriye Kuş, gündemin dilek ve temenniler bölümünde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yaklaştığını hatırlattı. Mersin’de şiddete maruz kalan kadınların başvurabilecekleri mekanizmaların yetersiz olduğunu vurgulayan Kuş, Başkan Seçer’e bu kapsamda bir çalışmaları olup olmadığını sordu. Kuş, kentteki parklarda kadınlar için bebek emzirme odaları yapılması önerisinde de bulundu.

Başkan Seçer, şiddete maruz kalan kadınların başvurabilecekleri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı sığınma evinin yetersiz kalması nedeniyle bir çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, “Bir müstakil villa niteliğinde, yani villa mı diyelim, müstakil ev mi diyelim, muntazam, müstakil, güvenliğini sağlayabileceğimiz ama adresini vermeyeceğimiz 2 yer yapıldı. Şu anda bitmek üzere. Mevcudun koşulları kötüydü. Onu bırakıyoruz olduğu şekliyle; orada misafir ettiğimiz kadınlarımızı artık yeni yerde misafir edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Seçer, 8 Mart’la ilgili pandemi koşullarını da göz önünde bulundurarak bir dizi etkinlik hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi. Kadına şiddet konusunda büyük bir hassasiyet içerisinde olduklarını sözlerine ekleyen Seçer, şunları söyledi:

“Kadına şiddet, hepimizin mücadele etmesi gereken Türkiye’de sorunlu bir alan. Bunun tabii ki çok farklı nedenleri var. Bununla ilgili çok farklı mücadele alanları var. Bunun hukuki düzenlemelerden yani parlamentodaki yasal düzenlemelerden eğitime kadar, sosyo-ekonomik yapının düzeltilmesine kadar birçok konu aslında kadına yönelik şiddeti önleyecek çalışmalar. Bir bütün halinde bakmak lazım. Sadece belediye değil, merkezi yönetimden sivil toplum örgütlerine kadar, bireysel olarak bu konuda duyarlı olan yurttaşlarımıza kadar yapılacak mücadele belli bir süre sonra Türkiye’de bir netice verecektir. Akşamdan sabaha çözülecek bir sorun değil. Ne kadar kınasak ne kadar lanetlesek, dilek ve temennilerle bu iş olmuyor. Bugün sabah haberlerde izledim, Türkiye’de 3 ayrı yerde kadın cinayetleri, şiddet haberleriyle uyandık. Ama emin olun ki en hassas olduğumuz alanların başında geliyor kadın ve çocuk.”

“Parklarda emzirme odaları düşünmeye değer”

Meclis Üyesi Bedriye Kuş’un emzirme odası önerisini de değerlendiren Başkan Seçer, göreve başladıkları günden bu yana Kültür Park’ta 9, Atatürk Parkı’nda da 2 adet WC yaptıklarını hatırlatarak, “Parklarda emzirme odaları açıkçası bugüne kadar düşünmemişiz ama düşünmeye değer” dedi. Başkan Seçer, belediyeye ait kafelerde de aynı hassasiyeti göstereceklerini vurgulayarak, “Yeni yapacağımız birkaç kafe var, onların içinde mutlaka, sıfırdan planlayacağız ama mevcutlar içerisinde sizin uyarınızdan sonra da arkadaşlarıma söyleyeceğim, mini bir alan yaratılabilir” ifadelerine yer verdi.

“Amacımız küçük dediğimiz birtakım dokunuşlarla büyük farkındalık yaratmak”

Kuş’un, 8 Mart’ta toplu taşıma araçlarının kadınlar için ücretsiz olması önerisine de yanıt veren Başkan Seçer, “Zaten kadınlarımızın toplu taşıma araçlarına ücretsiz binmesi onlara çok aşırı bir ekonomik katkı değil ama bir farkındalık yaratma. Meselemiz bu. Yani küçük dediğimiz birtakım dokunuşlarla büyük farkındalık yaratmak, amacımız bu. Bu konuda çalışırız. Arkadaşlarım da duydular” diye konuştu.

Pandemide her kesime destek devam etti

Meclis Üyesi Zafer Şahin Özturan’ın, antrenörler başta olmak üzere pandemi döneminde sıkıntı yaşayan kesimlerle ilgili değerlendirmeleri üzerine konuşan Başkan Seçer, bu dönemde vatandaşların yaşadığı sıkıntıları en aza indirmek için gerekli önlemleri almaya çalıştıklarını söyledi. Seçer, “Gıda yardımlarından annelerimizin bebeklerine yedireceği mamaya kadar, çocuk bezine kadar, yemek yapma imkanı olmayan yaşlı vatandaşlarımıza kadar bütün toplum kesimlerine dokunduk” dedi.

Gıda yardımları yaparken sadece beyana tabi tuttuklarını ve herkesin kendi vicdanına bıraktıklarını belirten Seçer, “Geliri nedir, ihtiyacı var mıdır, yok mudur hiç onu dinlemedik. İstiyorsa kendi vicdanı çerçevesinde ‘Demek ki ihtiyacı vardır’ dedik gönderdik. Ancak bazı alanlara da yardımcı olduk. Olmadık değil. Yani sanatçılar da örneğin çok mağdur oldu. Bu insanlar da gün kazanıp, gün yiyen insanlardı. Onlara farklı projeler yarattık. Antrenörlere de aslında bizim genel anlamda desteğimiz oldu. Bize başvuran amatör kulüplerin tamamına nakdi yardım yaptık. Bazı yardımlar yapıldı, gıda yardımı, onlara özel bazı çalışmalar yapıldı” diye konuştu.

“Erdemli Hali kısa sürede hizmete girecek”

Erdemli Hali’nde yarım kalan inşaata ilişkin sorunların Erdemli Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin katkılarıyla aşıldığını söyleyen Başkan Seçer, “Şu anda ihale aşamasına geldi. Bizim etüt projemizde son dokunuşlar yapılıyor ve tamamlayacağız. Erdemli Sebze Halimiz kısa sürede inşallah hizmete girecek” dedi. Anamur ve Bozyazı ilçelerinin tarımsal açıdan değerli olduğunu ve bu iki ilçede katma değeri yüksek ürünler üretildiğini vurgulayan Seçer, şöyle devam etti: “İşte bunlar bize döviz getiriyor. Haller çok önemli.

Üretimin pazarlanacağı yani o ürünün değerini bulacağı pazar alanları önemli. Bunlar da modern haller. Orada soğuk hava depolarıyla, mezat salonlarıyla, ambalaj tesisleriyle önemli. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Anamur’da iki yıl ön tahsis süresinin kesin tahsise dönüştürülmesi yönünde müracaatımızı yaptık. Müracaat tarihimiz Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne 16. 11. 2020 tarihinde iletildi. Burası 2 yıllık ön tahsis, ‘Bize kesin tahsisini verin.

Proje hazır, çalışmalarımız bitti, ihalesine çıkalım.’ Bozyazı’da da aynı durum var. 15 Eylül 2020 tarihli yazımızı, yine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne Milli Emlak Müdürlüğü'ne iletilmek üzere verdik. Proje hazır. Oranın da çalışmalarını bitirdik. Bu iki yerin 2 yıllık ön tahsisinin kesin tahsise dönüşünden sonra biz bunların yapım ihalesine çıkabileceğiz. Tabii ki zaman değerli, önemli. Biz de çok çabuk yatırımlar yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmek istiyoruz. Bunu parti ayrımı yapmadan bütün meclis üyelerimizin bu konuda idareye yardımcı olmalarını istiyoruz.”

“Sevgi Kavşağı olarak anıyorum”

Yenişehir İlçesi’nde 87 günde yapımı tamamlanan ve geçtiğimiz hafta hizmete açılan Katlı Kavşak hakkında konuşan Seçer, “Sevgi Kavşağı hizmete girdi. Şimdi şöyle bir şey var, ben ‘Sevgi Kavşağı’ olarak anabilirim, Sayın Topkara sen ‘Saygı Kavşağı’ olarak anabilirsin. Bunda herhalde bir beis yok. Bu gayet doğal, benim içimden bu döneme uygun isim olarak ‘Sevgi’ geçmişti. Şu anda da ‘Sevgi’ olarak anıyorum. Herhalde bir sakıncası yok” dedi.

Başkan Seçer, Mezarlık Kavşağı’nın da önemli olduğunu vurgulayarak, “Vatandaşlarımız bu konuda bize taleplerde bulunuyor. Bunu hep beraber takip edelim ve Karayollarımızın bu yatırımı yapması ve hızlanması konusunda sizlerin de desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Çevre dostu CNG’li otobüsler için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (IBRD) 7 milyonu hibe olmak üzere toplam 22 milyon avroluk kredi alacaklarını, bu krediye Meclis üyelerinin de destek olduğunu anımsatan Seçer, “Bu çok önemli, avantajlı bir kredi. Ben önceki hafta Sayın Elvan'ı ziyaret ettim. Bu konuyu da gündemine aldı. Bu önce Cumhurbaşkanlığı’nca yatırım programına alınmalı. Daha sonra da Hazine ve Maliye Bakanlığımız’ın onayı gerekiyor.

Bu konuyu da gündemine aldı ve bu konunun hızlanması için kendisine rica ettim. Çünkü bu tip kredilerin belirli süre içerisinde, kendi ülkenizdeki prosedürleri tamamlamadığınız takdirde gitme ihtimali var. Verdim diyor ama şu süre içerisinde prosedürü tamamlamanız gerekiyor. Gerekli izinleri, kendi iç mevzuatınızda gerekli olan meclis kabulünden, meclisin onamasından Cumhurbaşkanlığı’nın yatırım programına alınmasına, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onamasına kadar biz bu evraklarla bu krediyi serbest hale getirebiliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Erzurumspor 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13