Büyükşehir’in Stratejik Planı Hazır

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kenti birlikte yönetip, önemli kararların altına imza attığı meclis üyeleri ile bir araya gelerek, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ Stratejik Plan Tanıtım Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

MERSİN HABER 10.10.2019, 14:16 10.10.2019, 14:16
Büyükşehir’in Stratejik Planı Hazır

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kenti hep beraber yönetip, birlikte kararlar aldığı meclis üyeleri ile bir araya gelerek, ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ Stratejik Plan Tanıtım Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Stratejik Plan’ın hazırlık sürecinde düzenlenen çalıştaylar ile katılımcı demokrasi adına güzel paylaşımlarda bulunulduğundan bahseden Başkan Seçer, 2020-2024 hizmet yıllarını kapsayacak olan Stratejik Plan’ın kente katacağı değerleri anlattı. Seçer, Mersin’i ileriye taşıyacak uygulamaları hayata geçireceklerini aktardı.

“Çalıştaylardan çıkan raporlar doğrultusunda Stratejik Planımızı hazırladık”

Seçer, sağlıktan tarıma, fen işlerinden yol çalışmalarına, dezavantajlı gruplardan spor, kültür ve sanata kadar pek çok alanı kapsayacak hizmetlerin yer aldığı yol haritasını anlattı.

2020-2024 Stratejik Plan çerçevesinde yapılan çalışmaları meclise sunmadan önce değerlendirmek için bir araya geldiklerini aktaran Başkan Seçer, “Bu önemli bir toplantı. Göreve geldiğimizden bu yana demokrasi tanımı yaparken, katılımcı demokrasinin önemli olduğunu ve bu kavramın da terminolojide, kitaplarda kalmaması ve uygulamada bizim yönetim anlayışımızda bunun hayata geçirilmesinin son derece önemli olduğunu söylemiştik.

Bu anlayış çerçevesinde Stratejik Plan hazırlık çalışmamıza başladık ve sağlık, tarım, fen işleri, yol işleri, kadın, dezavantajlı gruplar, spor, sanat, kültür gibi birçok alanda çalıştaylar düzenledik. Bu çalıştaylara her alanın, her konunun aktörlerini, sivil toplum örgütlerini, otoritelerini davet ederek, onların görüşleri doğrultusunda, o toplantılardan çıkan raporlar doğrultusunda Stratejik Planımızı hazırladık” 
dedi.

“Bundan sonra bir redaksiyona ihtiyaç duyulursa onları da yapabileceğiz”

Çalıştaylardan çıkan değerlendirmelerin kendileri için çok önemli olduğundan söz eden Başkan Seçer, “Stratejik Planımız eksiğiyle, tamamlanması gereken noktalarla, biraz sonra arkadaşlarımız tarafından sizlere sunulacak.

Bu konuda bundan sonra bir redaksiyona ihtiyaç duyulursa onları da yapabileceğiz. Meclisimiz bizim için önemli. Yani sizler önemlisiniz. Bu kenti beraber yönetiyoruz, kararları hep beraber alıyoruz, sizlerin onaylamadığı hiçbir kararı benim uygulamaya koyma şansım yok. Bu işin bir yanı. Burada bir anlamda şekil şartını yerine getiriyorsunuz.

Meclis kararı almamız gerekiyor. Burada matematiksel olarak kabul sayısının salt çoğunluğu oluşturulması gerekir. Bazı kararlar da üçte iki çoğunluğa gereksinim duyabilirsiniz ama esasa girdiğimiz zaman meclisin önemi, alınan kararların özellikle oybirliğiyle, mutabakatla alınan kararların çok daha gerçekçi, çok daha kentin yararına olabilecek kararlar olduğunu düşünüyorum” 
diye konuştu.

“Birden çok beynin aynı anda düşünceler üretmesi, spektrumu çok genişletir”

Farklı görüşlerden çıkan sonuçların kendi yollarını aydınlattığını dile getiren Seçer, şöyle devam etti:“Bir el ses çıkarmaz ama iki el ses çıkarır. Sadece bir beynin bir konu üzerinde düşünmesi, belli bir çerçevede sonucu ortaya çıkarır ama birden çok beynin aynı anda çalışması düşünceler üretmesi, fikirler öğretmesi spektrumu çok genişletir, çok farklı görüşler ortaya çıkar.

İşte bu farklı görüşlerin, o çatışmaların çıkaracağı kıvılcımlar, bizim yolumuzu aydınlatıyor. Bize doğru yolu gösteriyor. Burada amaç yasak savmak, kendi yönetiyormuş gibi yapmak, 5 yıl sonra seçimi nasıl kazanırız onun hesabını yapalım, kararları da siyasi olarak alalım, bizi gerisi ilgilendirmez değil. Bu anlayış kente bugüne kadar çok şeyler kaybettirmiş. Biz aynı anlayışla devam edersek bu kent kaybetmeye devam edecek. Biz kazanmak, sonuç almak, kente değer katmak istiyoruz.”

“Güçlü olandan yana olma anlayışının Türkiye’de yerelden başlayarak değişmesi gerekiyor; biz bunu Mersin’de başlattık”


Konuşmasında Mersin’in önemine değinen ve bu dönemde hep birlikte çok önemli hizmetlerin altına imza atabileceklerinden bahseden Seçer, “Bunu hep beraber yapabiliriz. Bunu zaten benim tek başıma gerçekleştirme şansım yok. Meclis çoğunluğu partimde de olsa bir başına ben yaptım, oldu bitti mantığıyla bunları yapma şansına sahip değilim.

Kararlar alıyorsunuz, herkesi memnun edemezsiniz. Benimle beraber aldığımız kararlarda memnun edemediğimiz kitlelerin tepkilerini absorbe edecek bir güç birikimi etrafımda olmazsa, Belediye Başkanı olarak sıkıntı yaşarım. Bu sebeple kararları beraber alalım. Toplumdan bir geri tepkime gelecekse beraber göğüsleyelim. Toplumdan olumlu bir hava, bir alkış, bir takdir gelecekse bu hepimizin olsun.

Artık medeni dünyada siyaset kavga ederek değil, uzlaşılarak yapılıyor. Çoğulcu parlamenter sistem içerisinde yaşadığı buhranın sonucu. Koalisyon olacağına, güçlü olandan yana olma anlayışının Türkiye’de yerelden başlayarak değişmesi gerekiyor. Biz bunu Mersin’de başlattık. Bunu da yapıyoruz” 
diye konuştu.

“Mecliste bütün partilerin desteğiyle birçok kararı çıkardık”

Gergin ortamlarda faydalı fikirlerin üretilemeyeceğine ve kentte yararlı hizmetler yapılamayacağına değinen Seçer, “Kavgayla, dövüşle bunu yapamayız. Herkesin siyasi görüşü, etnik yapısı, inanç grubu, meşrebi, bir yaşam biçimi vardır. Onlar o bireyin onurudur, şerefidir.

Siyasi görüşü de öyledir. Biz kimseyi bir başka siyasi kurumda siyaset yapıyor diye, bizden farklı düşünüyor diye incitemeyiz. Herkesi kucaklamak zorundayız. İşte demokrasi bu. Bunu 6 aydır yaptığımıza inanıyorum. Mecliste sizlerin desteğiyle, bütün partilerin desteğiyle birçok kararı çıkardık. Bunları bir bir uygulamaya koyuyoruz.

Bunlar hizmet olarak yurttaşlarımıza dönecek. Hiçbir mecliste birbirimizi rencide edecek bir hitaba ben rastlamadım. Hiçbir arkadaşımız bunu yapmadı. Bundan sonra da böyle devam etmesini arzu ediyorum. Bir başkan olarak bunu da ben sağlamak zorundayım. Başta Mersin’in huzuru için, sonra Türkiye'de şu anda herkesin arzu ettiği huzurun tesis edilmesi için, hiç olmazsa bir belediye başkanı olarak, Mersin'den başlatma adına ben bunu sağlamak zorundayım” 
sözlerine yer verdi.

“Bizi vatandaşımız hizmet yapmak için seçti”

Toplantıya katılım sağlayan tüm meclis üyelerine teşekkür eden Seçer, “Bugün buraya gelen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu talep hatırlayacağınız gibi sizlerden geldi. ‘Stratejik Planı meclise sunacaksınız ama önce bir oturalım konuşalım’ demiştiniz. Çok haklı bir talepti. Ben Belediye Başkanı olarak bu talebi yerine getirdim.

Çünkü doğru ve haklı bir talepti. Olması gereken buydu. Buraya bu davetimize icabet eden tüm meclis üyelerine müteşekkirim ama herhangi bir geçerli mazereti olmadan da böyle önemli bir toplantıya katılmayan arkadaşlarıma da buradan dikkat çekmek isterim. Bizi vatandaşımız hizmet yapmak için seçti. Meclis üyelerimiz ile meclisin en önemli kararları alınıyor. Kalan 4.5 yıldaki hizmetlerimizin yol haritasını konuşacağız”  
dedi.

“Bu planda önemli emek var”

Stratejik Plan’ın önemli olduğunu ve bu işi yapma zorunlulukları bulunduğunu ifade eden Seçer,  “Ama diğer taraftan da bunu reel anlamda ortaya koyarak, belediyemizin mevcut kaynaklarını en rasyonel, en etkin şekilde kullanarak bir Stratejik Planı hazırlarsak, çok önemli hizmetler, çok başarılı işler yapabiliriz.

Biz bu bilinçle stratejik planı hazırladık. Hayal ürünü ve göz boyama amaçlı yapılmadı. Kes yapıştır yöntemi ile yapılmadı. Bu planda önemli emek var. Günler verildi, çalıştaylar yapıldı. Bu planda, belli bir bütçemiz var, seçilirken yurttaşlarımıza vaat ettiğimiz hizmetler var.

u çalışmaları hangi program çerçevesinde, hangi zaman dilimi çerçevesinde, ne kadar bir kaynak ayırarak,  kaynağın noktasını göstererek, titizlikle yaptık.  6 ay içerisinde de tüm samimiyetimle söylüyorum, zaman mesai mefhumu tanımadan, elimizden geleni değil, gereğini yaparak sürekli iyileştirmeye yapmaya gayret ettik ve bu noktalara geldik.

Bundan sonra da çok daha süratle yol alacağımızı görüyorum ve inanıyorum. Şimdi bu zor şartlar altında, mevcut bütçe ile yapabileceğimiz hizmetler, rutin hizmetler. Herkesin beklediği,  temizlik, yol asfaltlanması, asfaltların tamiri, bazı sosyal faaliyetler, sosyal yardımlar. Ama son derece önemli olan sıra dışı bir yatırımı, vatandaşlarımızın bizden beklediği sıra dışı işleri bu bütçelerle yapmamız mümkün değil”  
diye konuştu.

“Bulmaya uğraştığımız finans kaynakları, beceri, araştırma ve proje istiyor”

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden söz ederek, büyük yatırımları hayata geçirebilmeleri için mutlaka kaynak yaratma zorunlulukları bulunduğunun altını çizdi. Başkan Seçer, şunları söyledi:“Geçen yılın bütçesi 2 milyar 255 milyon TL.  Bizim bu yıl yaptığımız bütçe 2 milyar 254 milyon TL. 

Daha gerçekçi bir bütçe. Biz bunu 2.5 da yapabilirdik, 3 de yapabilirdik. Kimse niçin yapıyorsun demezdi. Ama performansın düşük çıkar, gerçekleştiremezsin. Bütçe gerçekleştirme oranı arzu edilen noktalara erişemez. Bizim büyük yatırımların altına imza atabilmemiz için mutlaka kaynak yaratmamız gerekiyor. Bu kaynaklar da var.

Özellikle altyapı yatırımlarında Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin yaptığı yatırımlarda bu finansmana çok daha rahat erişebiliyorsunuz. Kanalizasyon yaparsınız, arıtma yaparsınız, su isale hattı yaparsınız, içme suyu şebeke projesini gerçekleştirirsiniz.  Dünyada çok farklı referanslarla, farklı finansmanlara ulaşabiliyorsunuz.

Bu birincisi. İkincisi, gelir getiren yatırımlardır. Bir tanesi şu anda Mersin'in gündeminde olan Metro Projesi. Bunlara da ulaşabiliyoruz. Bizim için önemli olan, bu uğraştığımız finans kaynaklarının bizlere maliyetinin makul olması. Bulmaya uğraştığımız finans kaynakları, beceri, proje ve araştırma istiyor.”


Hep beraber çok önemli yatırımların altına imza atacağımızı düşünüyorum”

Geçtiğimiz günlerde Fransız Kalkınma Ajansı ile gerçekleştirmiş oldukları toplantıdan söz eden Seçer, konuşmasını şu şekilde tamamladı:“Bu bizden daha önce başlatılmış bir çalışma ama neticelenmemiş. Görüşmeleri süratlendirdik, süratle de yol aldık. Mezitli'de gerçekleştireceğimiz içme suyu projesi için 24 milyon Euro hibe kredisi konusunda görüşmelerimizi noktaladık sayabilirim.

Önümüzdeki günlerde son aşaması olan protokol neticelenecek ve hibe kredisine kavuşacağız. Üzerinde rakamsal olarak artı eksi oynamalar olabilir. Bu projeleri bizim kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirme şansımız yok. İşte böyle hibe kredilerine göndermemiz lazım. Mersin'de çok sayıda Suriyeli misafirimiz var. 200 bin kayıtlı.

Bir o kadar da kayıt dışı. Bu da önemli bir idari zafiyet, hizmet zafiyeti ortaya çıkarıyor. Bizim kaynaklarımız 1 milyon 800 bin nüfuslu Mersin'e göre geliyor. Biz bu gelirleri 1 milyon 800 bin nüfusa göre kullanıyoruz, ancak nüfus minimum 2 milyon 100 bin, 2 milyon 200 bin. Buna göre de bu kaynağı kullanmamız lazım.

Diğer taraftan çevreye yapacağımız yatırımlar çok önemli. Küresel ısınma, iklim değişikliği dünyanın sorunu. Bunları minimize edecek, yeni nesil yatırımların altına imza atabilirsek, bu konuda önemli yatırımları bölgemize çekebiliriz.

Bu konularda önemli bir yapı ve ekip oluşturabiliyorsak, bu hibe kredileri ne bölgemizde çekebiliriz ve bunları da yapacağız, yapıyoruz, önemsiyoruz. Hep beraber çok önemli yatırımların altına imza atacağımızı düşünüyorum.”


Başkan Seçer’in konuşmasının ardından ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Gelişme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş ile MESKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Sibel Toprak Yalçın, taslak sunumu meclis üyelerine anlattı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 26 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 33
2. Pendikspor 13 24
3. Keçiörengücü 13 24
4. Samsunspor 13 23
5. Rizespor 13 22
6. Bodrumspor 14 22
7. Boluspor 13 22
8. Manisa FK 13 20
9. Sakaryaspor 14 19
10. Altay 14 18
11. Bandırmaspor 13 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 13 15
15. Erzurumspor 13 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 14 10
18. Gençlerbirliği 13 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4