banner72

Başkan Vahap Seçer, Bizim Yolumuz Çağdaşlık

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 2020-2024 Dönemi arasındaki Stratejik Planı oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘Kültür, Turizm ve Spor Çalıştayı’na katıldı.

MERSİN HABER 16.07.2019, 23:32 16.07.2019, 23:32
Başkan Vahap Seçer, Bizim Yolumuz Çağdaşlık

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 2020-2024 Dönemi arasındaki Stratejik Planı oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘Kültür, Turizm ve Spor Çalıştayı’na katıldı.

Kentin dinamiklerine seslenen Başkan Seçer, “Bugün turizm konuşulacak, dış ilişkiler konuşulacak, müze ve kütüphanecilik konuşulacak. Bunlardan elde edeceğimiz sonuç bizim gelecek 5 yılımızı şekillendirecek.

Bu alanlarda belediyemizin neler yapacağı ve hangi projelerin altına imza atacağı, buradan çıkan çalışmaların sonucu belli olacak” 
diye konuştu.

Mersin’in her köşesinden müzik sesleri duyulacağını, barışı ve kardeşliği tesis edecek en önemli unsurların başında sanatın geldiğini vurgulayan Başkan Seçer,  “Bizim yolumuz çağdaşlık. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen zihniyetin peşinden gidiyoruz.

Biz Mustafa Kemal’in peşinden gidiyoruz. Yönümüz geriye, hurafelere, palavralara, insanların maneviyatını sömüren anlayışlara değil, çağdaşlığa bakıyor. Barış olacaksa sanatla olur. Kardeşlik olacaksa sanatla olur.

Savaşlar duracaksa sanatla olur. Müzikle olur. Biz sanatı, sanatçıyı yücelterek bu ülkede toplumsal barışı sağlayabiliriz” 
dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde gelecek 5 yılı planlamak için düzenlediği çalıştaylarda kentin dinamikleri ile bir araya gelmeye devam ediyor.

Kültür, Turizm ve Spor Çalıştayı’na katılan Başkan Seçer, Mersin’in her köşesinden müzik sesleri duyulacağını belirterek, barışı ve kardeşliği tesis edecek en önemli unsurların başında sanatın geldiğini söyledi. Başkan Seçer,  “Bizim yolumuz çağdaşlık. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen zihniyetin peşinden gidiyoruz.

Biz Mustafa Kemal’in peşinden gidiyoruz. Yönümüz geriye, hurafelere, palavralara, insanların maneviyatını sömüren anlayışlara değil, çağdaşlığa bakıyor. Barış olacaksa sanatla olur. Kardeşlik olacaksa sanatla olur. Savaşlar duracaksa sanatla olur.

Müzikle olur. Siz hiçbir yazar, sanatçı, değerli bir kabiliyet gördünüz mü insan öldüren? Hep insan öldürmeye karşılar. Sanatçı budur. Dolayısıyla biz sanatı, sanatçıyı yücelterek bu ülkede toplumsal barışı sağlayabiliriz. Hoşgörülü olalım, birbirimizle kavga etmeyelim. Birbirimizle mücadele edelim ama toplumun huzura, sükûnete ihtiyacı var
” dedi.

KÜLTÜR, SANAT MEDENİYETTİR

Eşi Meral Seçer ile birlikte Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın 2020-2024 yılları arasındaki Stratejik Eylem Planı’nı hazırlamak amacıyla gerçekleştirdiği çalıştaya katılan Başkan Seçer,  “Kültür, sanat, tarih, bütün bunlar işte medeniyet, işte çağdaşlık.

Bizim yeni yönetim anlayışımızda, 5 yıllık belediyecilik anlayışımızda bence en önemli kavramlardan bir tanesi bu. Mersin medeniyet kenti, Mersin çağdaşlık kenti, Mersin insanlık kenti. Bunu öne çıkartacak hamleler yapmak, projeler geliştirmek, bunları hayata geçirebilmek önemli” 
dedi.

Mersin medeniyet ve çağdaşlık kenti

Başkan Seçer, katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde Büyükşehir’in yol haritasını çizdiklerini ifade ederek, “Katılımcı demokrasi adına ne yapabiliriz, nasıl bir başlangıç yapabiliriz diye düşündük ve 2019-2024 yılları arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeni belediye başkanı ve onun yönetim anlayışını hayata geçirecek olan belediye bürokratları ile beraber hazırlayacağımız stratejik plan ile işe başlayalım dedik.

İlk katılımcı demokrasi anlayışımızı burada fiili olarak hayata geçirelim istedik. Birçok alan var, görev ve çalışma alanımız var. Her alan, her daire kendi bünyesi içerisinde stratejik plan çalışmalarını çalıştaylar yaparak başlattı.

Bugün de Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımız’ın 3 etaplı çalıştayındayız. Bugün, turizm, dış ilişkiler, kütüphanecilik ve müze konusunun işleneceği ilk çalıştay çalışma günümüz” 
dedi.

Türkiye’de konuşulması ve tartışılması gereken en önemli başlıkların demokrasi, hukuk devleti  olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Birincisi demokrasi, ikincisi hukuk devleti ve bütün bunların sağladığı adalet. İşte bunların konuşulması, tartışılması gerekiyor.

Bugün tabi biz bunu konuşup, tartışmayacağız. Mersin’in turizmini, öne çıkan özelliklerini, bu konuda neler yapabiliriz, müzelerimizi daha zengin hale nasıl getirebiliriz, nasıl tarihi mirasımızı koruyabiliriz, onları insanlığın hizmetine nasıl açabiliriz, dış ilişkileri nasıl tahkim edip, iyi noktalara getirebiliriz, bunlar tartışılacak.

Yarın kültür ve sanat konusunda çalışmalar olacak ve daha sonraki gün spor. Şimdi başlıklara bakıyorsunuz, bu başlıkları bir kenara yazın eşittir deyin, medeniyet. Kültür, sanat, tarih, bütün bunlar işte medeniyet, işte çağdaşlık.

Bizim yeni yönetim anlayışımızda 5 yıllık belediyecilik anlayışımızda bence en önemli kavramlardan bir tanesi bu. Mersin medeniyet kendi. Mersin çağdaşlık kenti. Mersin insanlık kenti. Bunu öne çıkartacak hamleler yapmak, projeler geliştirmek, bunları hayata geçirebilmek önemli” 
diye konuştu.

Turizm bacasız fabrika niteliğinde bir alan

Başkan Seçer, Mersin’in son derece önemli bir turizm hinterlandında yer aldığından bahsederek, “Mersin’de turizm sadece doğamızdan, tarihsel, kültürel mirasımızdan ibaret değil. Birçok disiplini var.

Biz bu disiplinlerin hangisini Mersin’de uygulayabilirsek hem Mersin’in az önce söylediğim gibi medeni hüviyetine bir katkı sağlarız, hem de nasıl bunları ekonomik değere dönüştürebiliriz? Bir tarafta turizm, sosyal dokunuzu düzene koyuyor.

Muazzam bir kent yaratıyor size. Daha çağdaş, daha eğitimli, tertemiz, müziğin, sanatın konuşulduğu bir kent yaratıyor. Kültürleri alıyor, barındırıyor, bir potada eritiyor. Dünyanın her tarafından farklı amaçlarla insanları kentinizde misafir ediyorsunuz.

Ama bir bakıyorsunuz ki kentinizin de dokusu zamanla değişiyor. Bu derece önemli. Sağladığı önemli ekonomik katkılar var. Hele de bizim gibi en büyük sorunu işsizlik olan ülkeler için de bacasız fabrika niteliğinde bir alan” 
dedi.

Her taraftan müzik seslerinin, melodilerinin geldiği bir Mersin yaratmak zorundayız

Çalıştay boyunca kültürü, sanatı ve turizmi konuşacaklarını, bunların kente sağlayacağı ekonomik değerleri de konuşacaklarını ifade eden Seçer, şunları söyledi: Ben Sayın Daire Başkanımıza ve o daireden sorumlu Sayın Genel Sekreter Yardımcımıza ve Genel Sekreterimize bu konudaki düşüncemi bir cümle ile izah etmiştim. Bu daire ne yapmalı?

Mersin’de kültür, sanat, spor, turizm konusunda ne olmalı? ‘Işıl ışıl her taraftan müzik seslerinin, melodilerinin geldiği, havada notaların dans ettiği, gülücüklerin, kahkahaların olduğu bir Mersin yaratmak zorundayız’ dedim.  

'Bu konuda belki de en bonkör davranacağımız alan bu alan olacak’ dedim. Eksiğimiz var, tamamlayalım. Sanatçı eksiğimiz var. Bu konuda rüştünü ispat etmiş insanlarla belediyenin hizmetinde topluma çok önemli katkılar yapabiliriz.

Enstrüman eksiğimiz var. Daha zengin bir orkestra yaratabiliriz. Bu konuda her türlü yatırımı yapalım. Bunlar çok küçük işler olabilir ama yansımalarının çok büyük olduğunu zamanla göreceksiniz. Çok güzel orkestramız var, folklor ekibimiz var, her şeyimiz var ama bunlar sokaklarda olmalı, salonlardan dışarı çıkmalı.

Bizim yolumuz çağdaşlık


Toplumlarda barışı ve kardeşliği tesis etmenin en önemli unsurlarının başında sanatın geldiğini dile getiren Seçer, “Sokağın bir köşesinde müzik çalsın. Sokaklarda müzik sesleri çıksın. Kırsal mahallelere gitsinler.

Bizim yolumuz çağdaşlık. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen zihniyetin peşinden gidiyoruz. Biz Mustafa Kemal’in peşinden gidiyoruz. Yönümüz geriye, hurafelere, palavralara, insanların maneviyatını sömüren anlayışlara değil, çağdaşlığa bakıyor.

İnsanları vicdanıyla ve inancıyla baş başa bırakalım. Bunlar günah değil, ayıp değil. Bunlar sanat, bunlar medeniyet. Bunlar kardeşlik, bunlar barış. Barış olacaksa, sanatla olur. Kardeşlik olacaksa, sanatla olur. Savaşlar duracaksa, sanatla olur, müzikle olur.

Dolayısıyla biz sanatı, sanatçıyı yücelterek bu ülkede toplumsal barışı sağlayabiliriz. Birbirimizle mücadele edelim ama toplumun huzura, sükûnete ihtiyacı var. Bunlar biz destek olalım ama bir taraftan uygulayacağımız bu politikalarla toplumları rahatlatsın istiyoruz” 
dedi.

Spor toplumdaki çürümenin antibiyotiği

Konuşmasının sonunda spor konusuna da değinen Başkan Seçer, sporun kültür ve sanat kadar önemli olduğunu söyledi.

Gençleri madde bağımlığından uzak tutup, topluma kazandıracak işlerin başında sporun geldiğini, sporun toplumsal çürümenin antibiyotiği olduğunu belirten Seçer, “Spor bir kent için önemli. Müzik kadar, kültür kadar, sanat kadar önemli.

Evrensel bir anlayış, evrensel bir alan. Barışa, huzura, birliğe, dış ilişkilere, toplumsal ilişkilere önemli katkı sağlayan bir alan olduğu için konuşuyorum. Genç bir nüfusa sahibiz. Genç bir nüfusa sahibiz ama son derece sorunlu bir genç nüfusa sahibiz.

Gençler birçok referansla, gerekçeyle, nedenle önemli tehlikelerle bir aradalar. Madde bağımlılığı had safhada. Nedeni ne olursa olsun. Aile, yoksulluk, kötü çevre, kötü mahalle. Ama ortaya çıkan sonuç bir felaket. Genç yavrularımız madde bağımlısı.

Bu toplumsal bir çürümenin işareti. Bunu durdurmamız kazım. Bunu nasıl durduracağız? Bunun antibiyotiklerinden bir tanesi spor.  Biz amatör spora katkı sunmak zorundayız.

Bizim en önemli konularımızdan bir tanesi, özellikler gençliğimizin ideolojik kamplaşması, mezhepsel kamplaşması, etnik kamplaşması. Bunun önüne geçecek en önemli antibiyotik spordur. Spor insanları bir araya getiriyor” 
diye konuştu.

Düğmeye bastım

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak geleceği ve gençleri kurtarmak için önemli katkılar yapacaklarını ifade ederek, şunları söyledi: Hep bana sordular ‘Ne olacak Mersin İdman Yurdu’nun hali?’ diye. Başım üzerine.

Profesyonel bir spor kulübünün Mersin’i temsil etmesini, marka olmasını, değil ülkemde, uluslararası arenada beni tanıtmasını isterim ama benim birinci görevim amatör sporu desteklemek. Şimdi ben belediye başkanı olarak onu yapacağım. Bu konuda düğmeye bastım.

Bizim spor kulüplerimiz var. Belediyemizin ismini taşıyor. Şu kadar milyon borçları var. Ben ödeyemem. Para benim değil. Para benim olsa öderdim belki ama para sizin. Ödeyemem, elim titrer. Ben amatör sporlara destek vermek istiyorum.

Sıfırdan bir yapı oluşturuyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Derneği’ni oluşturduk. Şu anda kulüpleşiyoruz. Buradan tekrar yurttaşlarımıza sesleniyorum. Yaz kurslarımız da devam ediyor. 15 disiplinde hizmet vereceğiz.

Kapılarımız açık. Çocuklarını bize emanet etsinler. Bu alanda belediyemizin hocaları eşliğinde, belediyemizin şefkatli kolları eşliğinde bu disiplinlere çocuklarını yazdırsınlar ve kulübe de üye etsinler. Sıfırdan, alt yapıya önem veren bir spor kulübü oluşturacağız.

Pırıl pırıl, tertemiz, ne yaptığı bilinen, çağdaş zihniyetlerle, sporu bilen insanlarla, yeni nesil sporcularla, yeni nesil spor antrenörleri ile ve yöneticilerle. Spora önemli ve sürdürülebilir destekler vereceğiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
33
parçalı bulutlu
banner64
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 1 3
2. Trabzonspor 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Beşiktaş 1 3
5. Galatasaray 1 3
6. Gaziantep FK 1 1
7. Sivasspor 1 1
8. Ankaragücü 0 0
9. Fenerbahçe 0 0
10. Hatayspor 0 0
11. Başakşehir 0 0
12. Kasımpaşa 0 0
13. Konyaspor 0 0
14. Ümraniye 0 0
15. Giresunspor 1 0
16. Antalyaspor 1 0
17. Kayserispor 1 0
18. Karagümrük 1 0
19. İstanbulspor 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0