Başkan Seçer, ‘Mersin ESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen “Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Toplantısı”na katıldı.

MERSİN HABER 21.10.2019, 00:01 21.10.2019, 00:01
Başkan Seçer, ‘Mersin ESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen “Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Toplantısı”na katıldı. 

Seçer, toplantıda yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirecekleri, Mersin esnafına doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlayacak, Esnaf Masası, Parkomat uygulaması, Metro projesi, Halk Kart, Küçük Sanayi Siteleri gibi hizmetleri anlattı.

Başkan Seçer, Mersin’in merkezinin canlanması için birçok yatırıma ihtiyaç olduğunu, bu konuda hızlı adımlar atıp, pratik çözüm yolları üretmek amacıyla Akdeniz Belediyesi’yle işbirliği başlattıklarını söyledi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından her yıl düzenlenen ve birliğe bağlı, Mersin genelinde faaliyet gösteren 69 mesleki oda başkanının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, esnaf ve sanatkarların sorunları, beklenti ve talepleri konuşuldu. Toplantıda, Mersin’in ve Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacak olan görüş ve öneriler paylaşıldı. 

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ve 69 mesleki oda başkanı katıldı.

“Mersin’de uyumu sağlayamazsak, sorunların üstesinden gelemeyiz”

Toplantıda esnaf temsilcilerine seslenen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, uyum içerisinde çalışmalar yapmanın önemine dikkat çekerek, “Hareketin olduğu yerde sorunlar da olacaktır. Önemli olan bu sorunları çözecek iradenin, istikrarlı bir merkezi yönetimin, istikrarlı bir belediye başkanının, istikrarlı bir parlamentonun ve istikrarlı bürokrasinin olması ve tüm bunların uyum içinde çalışması.

İstediğiniz kadar sorunlara hakim olun, çözüm yollarını bilin. Mersin’de bu uyumu sağlayamazsak, biz sorunların üstesinden gelemeyiz. Ama şükür ki, birbirini tanıyan, birbirini anlayan, aynı duyguları besleyebilen, dünyaya aynı pencereden bakan, aynı hissiyatla bakan, tek derdi memleketine hizmet etmek olan, hangi siyasi görüşten olursa olsun, seçilmişlerin, atanmışların bugün Mersin’de görev yapmış olması bana göre tarihi bir şans” dedi.

 “Metro, sadece bir ulaşım projesi değil, Mersin’in gelişim projesi”

Seçer, Esnaf Masası, Parkomat uygulaması ve Metro gibi projelere kısaca değinerek, bu projelerin Mersin esnafına büyük katkılar sağlayacağını dile getirdi. Başkan Seçer, “Esnaf Masası konusunu Mersin ESOB’la beraber yürütüyoruz. Kendilerinin mihmandarlığında bürokrasimizin katkılarıyla, yasal çerçevede bu çalışmalar sürüyor ve son raddesine geldik.

Parkomat uygulaması, Meclis’ten geçti, çalışmalar bitti. En geç Ocak ayı içerisinde bu uygulamayı başlatıyoruz. Metro sadece bir ulaşım projesi değil, Mersin’in gelişim projesi. Çarşı esnafının hareketlenmesinde önemli bir katkı sağlayacak. Bu projeyi verilmiş bir söz ve prestij projesi olarak görüyorum. Bu konuda herkesin de desteğini bekliyorum” diye konuştu.

“Mümkünse kendi bölgemizde alışveriş edelim”

Esnafın ekonominin itici gücü olduğunu ve Mersin esnafının para kazanması gerektiğini vurgulayan Seçer, iç alışverişte değil, dışarıdan para girmesi ile kentin zenginleşeceğini anlattı. Dışarıdan girecek para ile Mersin halkının refah seviyesinin yükseleceğini ve esnafın da işlerini daha iyi noktalara getirebileceğini aktaran Seçer, “Bizim Mersin’e gelecek insan sayısını arttırma zorunluluğumuz var. Burada yerleşik yaşayan insanlarımızın da Mersinli esnaftan alışveriş yapma kültürünün olması lazım. 

Mümkünse kendi bölgemizde alışveriş edelim. Aynı uygulamayı yapıyoruz ama yasalar belirli sınırlamalar getirmiş. Bunu her satın alma şeklinde uygulayamıyoruz. Açık ihalelerde Türkiye’nin her tarafından firmalar teklif verebiliyor. Ama bizim doğrudan teminlerle ya da farklı alım yöntemleriyle yerli esnafımızı tercih edeceğimiz konularda, inisiyatif kullanıp, yerli esnafımızı tercih ediyoruz” diye konuştu.

“Halk Kart uygulaması, önümüzdeki hafta başlıyor”

Büyükşehir Belediyesi olarak başlattıkları Halk Kart uygulamasını anlatan Seçer, “Orada bazı aksaklıklar ve kaynak israfı olduğunu değerlendirdim. Bunu biz kart üzerinden yapalım istedik. Uygulama da başladı, kartlar dağıtıldı. Önümüzdeki hafta itibariyle alışveriş edebilecekler. Hesaba 1 milyon lira yatıracağız. Bütün bakkallardan, Anamur’dan Tarsus’a kadar Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı, Esnaf Odaları Birliği’nin ilgili odasına, Bakkallar Odası’na kayıtlı bütün esnaflardan.

Tespit ettiğimiz şu anda 6800 civarında yurttaşa gönderildi bu kartlar. Tespitler devam ediyor. 10 bine tamamlayacağız. Yoksulluk derecesine göre yerli esnaftan bu yoksullarımıza yardım yapacağız. Hem esnafa 1 milyon TL ciro katkı yapacağız, hem de yoksul yurttaşlarımızın mutfağına katkı sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı. Seçer’in bu konuşması büyük alkış aldı.

“Merkezin canlanması için bir değil birçok yatırıma ihtiyaç var”

Millet Bahçesi Projesi’nin de önemli bir proje olduğundan söz eden Seçer, “Kim gerçekleştirirse gerçekleştirsin, hiç fark etmiyor. Mersin çarşısına, eski çarşıya canlılık getirecek bir proje. Bunun süratle bitmesini isterim. Biz de belediye olarak elimizden gelen katkıyı yaparız.  

Merkezin canlanması için bir değil birçok yatırıma ihtiyaç var. Birçok faktörün işlevsel hale gelmesi lazım. Geçtiğimiz günlerde şöyle bir karar aldık. Akdeniz ilçe belediyesi sınırları içerisindeki bölgelerle, yani merkez Mersin’le, Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliği yapsın.

Parti gözetmeyen, öyle bir derdimiz yok. Bir komisyon oluşturalım. Akdeniz Kent Konseyi de bu komisyonun içerisinde olsun. Diğer yapılar da olsun. Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Ulusoy’u da bu konuda görevlendirdim. Bu konuda çalışmaları tamamlamışlar. Akdeniz Belediyemiz ile görüşme halindeyiz. Burada amacımız pratik çözüm yolları üretmek ve seri işlemler yapmak. Ne yapacağımızı, ne zaman ve nasıl yapacağımızı bilmemiz açısından iş birliğini önemsiyoruz ve bu işbirliğini başlattık” dedi.

Küçük Sanayi Siteleri’nin, 1/5.000’lik nazım planını ilgilendiren önemli bir konu olduğundan bahseden Seçer, “Sadece Mersin merkez ikinci etap değil, tüm ilçelerde, Küçük Sanayi Siteleri, İhtisas Sanayi alanlarının oluşabilmesi için mutlaka Mersin’in sanayi, lojistik, ticaret yatırımlarının olduğu, 1/5.000’lik ikinci etap planının artık yürürlüğe girmesi lazım ki, uygulamayı yapabilelim. Yetkililere rica ediyorum. Benim de hizmetlerimi aksatıyor. Sizlerin de yatırımlarını aksatıyor. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde, planlar çerçevesinde bazı yeni alanlar yaratmamız lazım” dedi.

“Kuralsızlığı kural haline getirmekten çıkalım”

Başkan Seçer, kaldırımlar konusunda bir disipline girilmesi gerektiğini vurgulayarak,  “Bazıları oy kaygısı ile bunu abartır. Ortalığı pislik götürür, aman oy kaybetmeyeyim diye ses çıkarmaz. Benim böyle bir kaygım yok. Bir disipline girmemiz lazım. Kaldırımların bakılacak tarafı yok. Tabela kirliliği almış başını gitmiş. Bunu sadece benden beklemeyin. Cezalarla olmaz. Bu bir anlayış, kent estetiği. Bunları standarda oturtalım. Bizler de yardımcı olalım. Kuralsızlığı kural halinde getirmekten çıkalım” diye konuştu.

“Mersin’de huzuru hakim kılmak için gecemi gündüzüme katıyorum”

Belediye harçları konusuna da değinen Seçer, “Ben isterim ki bütçem nispetinde vatandaşıma en az yükü yükleyeyim. Ama dürüst konuşmam lazım. Benim hizmet edebilmem için Belediyemin gelire ihtiyacı var. Popülist davranamam. Vergi gelirlerinden gelen bütçeden kesilen para var, İller Bankası’ndan var, öz gelirlerim var. Gelirim çerçevesinde dezavantajlı gruplara, desteğe ihtiyaç duyan gruplara en az yükü yüklerim ama bazı gelirlere de ihtiyacım olduğunu unutmayınız” dedi. Hal sorunu hakkında da açıklamalarda bulunan Seçer, şunları söyledi:

“Hal sorunu benim sorunum değil. Hepimiz devreye girdik bu sorunu çözemiyoruz. Sizler de yardımcı olun. Ya 7 gün açsınlar ya da kendi aralarında anlaşıp bir gün kapatacaklarsa en makulü Cumartesi mi Pazar mı karar versinler. Hal esnafı, pazarcı esnafı, manav esnafı aralarında anlaşsınlar, biz onaylayalım. Bizim kararımız uygulanabilir ama onları sıkıntıya sokmak istemem.

Kendi aralarında bir çözüm üretsinler.  Hal ücretleri benim kararım değil. Kanun ne diyorsa ben onu yapmak zorundayım. Seçim öncesi hal ücretleri de Meclis kararına rağmen uygulanmamış. Burası Muz Cumhuriyeti değil. Ben Belediyeyi yasalarla yönetiyorum.

​​​​​​​Yeni bir uygulama olacaksa, yeni dönemde Meclis’e getiririm, otururuz, makul bir ücret yaparız. Haller zaten diz boyu sorun. Onları da çözeceğiz. Hep beraber çalışıyoruz. Hiçbir ayrım yapmıyoruz. Ben Mersin’de huzuru hakim kılmak için gecemi gündüzüme katıyorum. Herkesin de yardımına ihtiyacım var. Bunu tek başıma başarmam mümkün değil.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
23
açık
banner64
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak 03:33
Güneş 05:18
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:12
Yatsı 21:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31