Başkan Kocamaz: “Bu Ayıbı Biz Temizleyeceğiz”

MERSİN HABER 28.02.2019, 16:53 28.02.2019, 16:53
Başkan Kocamaz: “Bu Ayıbı Biz Temizleyeceğiz”
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararıyla İYİ Parti ve Demokrat Parti'den (DP) Mersin adayı olamayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kendisinin yerine gelecek yeni adayı açıkladı.

Kocamaz, "Bizim adaylığımız artık bitmiş, önümüz kesilmiş durumda. Bugün bu konuyla ilgili, herkesin tanıdığı, eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz, bu işi sahiplenmiştir" dedi.

AYFER YILMAZ DP'DEN ADAY OLACAK

19 Şubat'tan bu yana Türkiye'nin gündemine oturan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, YSK'nın dün açıkladığı 'aday olamaz' kararının ardından, bugün basın toplantısı düzenledi. Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıya, İYİ Parti ve DP il başkanları, her iki partinin ilçe belediye başkan adayları, meclis üyeleri ile çok sayıda partili ve Kocamaz taraftarları katıldı.

"Mersin halkının seçme hakkı elinden alınıyor, Burhanettin Kocamaz'ın da seçilme hakkı gasp ediliyor"

Toplantıda sözlerine "Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir demokrasi katliamının yaşandığı Mersin'imizin geleceğiyle ilgili yapılan infaz sonrası derdimizi anlatma toplantısına hoş geldiniz" diyerek başlayan Kocamaz, Mersin'de yaşananların Türkiye'yi aştığını, tüm dünyanın gündemine oturduğunu belirten Kocamaz, "Bir yerel seçim yaşıyoruz.

Mersin Halkı, Mersin'in geleceğiyle ilgili karar verecek. Ama düşünün ki, bu halkın seçme hakkı elinden alınıyor, Burhanettin Kocamaz'ın da seçilme hakkı gasp ediliyor" diye konuştu.

"Burhanettin Kocamaz, sadece hizmet için siyaset yaptı"

Doğumundan itibaren yaşam öyküsünü, Milliyetçi Hareket Partisi'ne ve belediye başkanlığına geçişini uzun uzun anlatan Kocamaz, 'çok yüzlü adam' anlamına gelen politikacılığı hiçbir şekilde benimsemediğini dile getirerek, "Burhanettin Kocamaz, sadece hizmet için siyaset yaptı. Biz siyaseti sadece halkımıza hizmet aracı olarak gördük.

Entrikalara kapılmadık, kitabımızda yok. Üçkağıtçılarla ilgilenmedik, çünkü fihristimizde onların isimleri yok. Biz sadece bu ülkeye olan borcumuzu ödemek için siyaset yaptık. Halkımızla bütünleşmemizden rahatsızlık duyanlar fitne üstüne fitne çıkardılar, fitneyle, fesatla, yalanla, dolanla, dedikoduyla, iftirayla bir yerle gelmeye çalıştılar ve maalesef birilerini de inandırdılar ve Mersin, bu noktaya böyle geldi" ifadelerini kullandı.

Kendisine fırsat verilmiş olsaydı önümüzdeki dönem Mersin'in bütün büyük projelerini tamamlamış olacaklarını vurgulayan Kocamaz, "Zaten o projeleri tamamladıktan sonra Tarsus'ta olduğu gibi bizim halen gelip belediyecilik yapmak için bir gayret içerisine girmemiz de mümkün olmayacaktı.

Ama buna tahammül edemediler. Baronlarla mücadele ettik. Balık çiftliklerine karşı çıktık. Nükleerle ilgili duruşumuzu ortaya koyduk. Bizim ortaya koyduğumuz her net duruş, birileri tarafından üstümüze bir çarpı konulmasına sebebiyet verdi" şeklinde konuştu.

MHP'den aday gösterilmediği süreci de anlatan Kocamaz, belediye bütçesini çıkarmak için tekliflere karşı beklediğini, sessiz kaldığı 3 aylık süreçte akıl almaz iftiralar, küfürler ve tehditlerle karşılaştığını söyledi.

Sosyal medyadan yapılan hakaretlere karşı yaklaşık 150 dava açtığını da bildiren Kocamaz, tüm bu baskı ve yıldırma politikaları sonucunda ömrünün geçtiği siyasi partiyle yollarını ayırmak durumunda kaldığını ifade etti. Kocamaz, "Benim şahsımda Mersin'in önü kesildi. İYİ Parti'ye geçtik ve oradan aday olmaya karar verdik ama kumpaslar orada da peşimizi bırakmadı.

Görevi sadece başvuru belgelerini seçim kuruluna vermek olan şahıslar ya bir tehdit aldılar ya dünyalıklarla başları döndürüldü, o dosyaları oraya vermediler. Yapılan bütün anketlerde son 3 aydır açık ara önde çıkıyorduk, en yakın rakibimizden 8 puan öndeydik" şeklinde konuştu.

"17.26'da geçerli olmayacak o evrakı seçim kurulu acaba neden aldı?"

Belgelerinin 17.26'da seçim kuruluna verildiğini anımsatan Kocamaz, dosyaların verilmediğini öğrenmesinin ardından aynı gün saat 17.10'da İYİ Parti'den istifa ettiğini aktaran Kocamaz, Ankara'ya Genel Merkeze incelenmesi için gönderdikleri dosyadan kendi belgelerinin çıkarılarak yok edildiğini kaydetti. Başvurunun da fotokopilerle yapıldığına işaret eden Kocamaz, Mersin İl Seçim Kurulu ve YSK'yı da eleştirerek, şunları söyledi:

"O fotokopilerin hiçbir geçerliği yok. Onaylanması lazım. Parti onaylamadan alelacele onları oraya gönderiyor. Seçim Kurulu'nun 5'ten sonra o evrakı alması zaten yasal değil. Almaması lazım. 17.26'da geçerli olmayacak o evrakı seçim kurulu acaba neden aldı?"

"Hukuki değil, siyasi bir karardır"

Daha sonra DP'den aday olarak başvuru yaptığını ve seçim kurulunun da bunu geçici listeye aldığını belirten Kocamaz, adaylığına itiraz edenlerin Cumhur İttifakı Adayı ile boy boy fotoğrafları olduğunu söyleyerek, bu fotoğrafları gösterdi. İl Seçim Kurulu'nun, itirazlar nedeniyle aday olamayacağına karar verdiğini anımsatan Kocamaz, ancak alınan kararın kendi içinde çelişkili olduğunu öne sürdü.

Bu karar üzerine YSK'ya itiraz ettiklerini kaydeden Kocamaz, "Bizim dosyamızı veren şahıs görevden alınmış, yetkisiz durumda. Dosya imzasız. Dosyadaki evrakın tamamı fotokopi. Bu nasıl başvuru sayılır da, kaldı ki ben o evraklar verilmeden 16 dakika önce partiden istifa etmişim, nasıl olur da bunları geçerli sayarsınız?

Bizim seçilme hakkımızı, Mersin halkının da seçme hakkını elinden nasıl alırsınız diye itirazda bulunuyoruz. YSK, bir telefon geldi, toplantıya giriyorlar ama çok kısa bir süre içerisinde toplantı bitti, itiraz reddedildi diye cevap geldi. O kısa sürede şu evrakları okuyup incelemeye fırsatınız bile olmaz. Bunun hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz" dedi

"Ayfer Yılmaz, bu işi sahiplenmiştir"

"Maalesef Mersin'de bu seçime gölge düşmüştür. Bu seçim ve bu seçimde yaşananlar Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir" diyen Kocamaz, şöyle devam etti:

"Tek başına Burhanettin Kocamaz belki bir ülke, bir camia için çok önemli olmayabilir ama bu bir demokrasi mücadelesi. Demokrasiye bugün sahip çıkmazsak ne zaman sahip çıkacağız? Bu seçim, sadece Mersin'in seçimi olmaktan çıkmıştır, sadece bir yerel seçim olmaktan çıkmıştır.

Bu seçim, Türk demokrasisini yeniden ayağa kaldırma, sahiplenme seçimi olarak artık gündemdedir. Bizim adaylığımız artık bitmiş durumda, önümüz kesilmiş durumda. Ama bu memlekette demokrasiye sahip çıkacak, ülkeyi bugün yaşanan Mersin odağındaki bu kumpasların önüne geçerek bu badireyi atlatacak elbette yiğit, cesur memleket, demokrasi sevdalıları vardır.

Bugün bu konuyla ilgili hepinizin ve Türkiye'nin çok yakından tanıdığı değerli bir devlet adamı, bu ülkeye hizmeti geçmiş, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış Sayın Ayfer Yılmaz, bu işi sahiplenmiştir".

“NE MEYDANI, NE DEMOKRASİYİ KRİPTOLARIN ELİNE BIRAKMAYACAĞIZ"

31 Mart 2019 seçimlerinde Mersin’i ve demokrasiyi katletmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerini de belirten Başkan Kocamaz, Demokrat Parti’den eski bakan ve milletvekili Ayfer Yılmaz’ı destekleyeceklerini açıkladı. Başkan Kocamaz, “Tek başına Burhanettin Kocamaz bir ülke veya bir camia için çok önemli olmayabilir ama bu bir demokrasi mücadelesidir.  

Demokrasiye bugün sahip çıkmazsak ne zaman sahip çıkacağız? Bu seçim sadece Mersin’in seçimi olmaktan çıkmıştır. Bu seçim Türk demokrasisini yeniden ayağa kaldırma, sahiplenme seçimi olarak tarihe geçecektir. Bizim adaylığımız artık bitmiş durumda. Önümüz kesilmiş durumda ama elbette bu memlekette demokrasiye sahip çıkacak, ülkeyi bugün yaşanan Mersin odağındaki bu kumpasların önüne geçerek bu badireyi atlatacak yiğit, cesur ve memleket sevdalıları vardır.

Bugün bu konuyla ilgili hepinizin ve Türkiye’nin çok yakından tanıdığı değerli bir devlet adamı, bu ülkeye hizmet geçmiş, bu ülkede Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış Sayın Ayfer Yılmaz’ı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak desteklediğimizi duyurmak isterim. Benim sizlerden ricam, bugünden itibaren boş durmak yok.

Her yere koşacağız. Her yere ulaşacağız. Her noktada halkımızla buluşacağız ve bu demokrasi ayıbını inşallah temizleyeceğiz. Ne meydanı, ne demokrasiyi kriptoların eline bırakmayacağız. Bu yolda birlikte yürüyeceğimizi, 31 Mart akşamına kadar yılmadan, yorulmadan bıkmadan, usanmadan çalışacağımızı ve 31 Mart akşamı bu işi demokrasiyi kurtararak başaracağımıza inanıyorum” dedi.

TAVŞAN ADAY FORMÜLÜ NEDİR?

Burhanettin Kocamaz'ı aday yapmak isteyen Demokrat Partililer, tavşan aday formülü üzerinde duruyor. Buna göre, başka bir isim çıkıp belediye başkanlığı için aday olacak ve Burhanettin Kocamaz için oy toplayacak.

Tavşan adaylık devreye girerse, Burhanettin Kocamaz ise 1. sıradan meclis üyesi adayı gösterilecek. Seçimler bittikten sonra ise tavşan aday seçildiği takdirde istifa edecek ve Kocamaz Büyükşehir Belediyesi Başkanı olacak.

AYFER YILMAZ KİMDİR?

1956 senesinde Ankara’da dünyaya gelen Ayfer Yılmaz, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

Eğitimini tamamladıktan sonra Bonn Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşavir Yardımcılığı, Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı, Hazine Müsteşarlığı, Dünya Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası Türkiye Başkanlığı görevleri yaptı.

1996 senesinde DYP İçel milletvekili seçildi ve iki dönem görev yaptı. 1996 senesinde de Mesut Yılmaz başbakanlığında kurulan ANAYOL ile yine aynı sene içinde bu kez Necmettin Erbakan’ın başbakanlığında kurulan REFAHYOL hükümetlerinde devlet bakanlığı görevi yaptı.2002-2009 seneleri arasında Başkent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Genel Sekreterliği yaptı.

Halen Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Danışma Kurulu üyesi olan Ayfer Yılmaz, 1 çocuk annesidir. Yılmaz, 2017’de İYİ Parti’ye katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner64
Namaz Vakti 30 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 27 53
3. Rizespor 27 52
4. Pendikspor 27 50
5. Sakaryaspor 27 49
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Tuzlaspor 27 28
13. Erzurumspor 26 25
14. Altay 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13