Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Dedikodu

22 Eylül 2017 Cuma 23:26
Şencan Kuruağaç

Değerli okurlar,

Dedikodu, başkalarının kişisel ve özel konuları hakkında yapılan konuşmalardır.

Hepimiz, çoğu zaman dedikodudan şikâyet ederiz. Kimsenin hayatı, kimseyi ilgilendirmez diye. Doğru. Herkesin hayatı kendine özeldir, başkasını ilgilendirmez, deriz; ama yine de dedikodu yaparız. Şimdilerde dedikoduya sosyal terapi diyenlerimiz bile var. Oysa dedikodu, insanları gerçekten rahatsız eder. Yapıldığı yer önemli değildir. Mahalle, işyeri… Sonuçta dedikodusu yapılan insanın veya insanların toplumda verimliliği düşer. Toplumun gözü önünde olan insanlar bu duruma daha çok maruz kalır. Gazetelerde, televizyonlarda göz önünde olan ünlülerin magazin olayları birer dedikodudan başka nedir?

Biliyor musunuz, dedikodu insanlık tarihi kadar eskidir.

Resim gibi. Mağara duvarlarına yapılan ilk resimler sanat tarihinin ilk örnekleridir mesela.

Dedikodu ve bir efsane Kral Midas MÖ 738 - MÖ 696 yıllarında, Ankara civarında kurulmuş olan Frigya'nın başkenti Gordion’da yaşamış olan efsanevi Frigya kralıdır. Yaşamı boyunca acılar çekmiş olan Midas, "eşek kulak"larıyla ya da "dokunduğu her şeyi altına çevirmesiyle" ünlenmiştir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda Midas'ın anne karnında bir hastalığa yakalandığı ve başının anatomik yapısının bozuk olduğu anlaşılmıştır. Çirkin bir görünüm oluşturan bu hastalık, Midas’ın kafatasında belirgin izler de bırakmıştır.

Özellikle de kulakları çok şekilsizdir. Halkından utanan Midas'ın sürekli olarak başına geçirdiği bir "serpuş"la gezdiği, kulaklarını hiçbir zaman göremeyen halkının ise, krallarının kulakları hakkında yorum yaparak, göremedikleri kulakları eşekkulağına benzeterek kralları hakkında dedikodu yaptıkları düşüncesi kuvvet kazanmıştır.

Hadi şimdi sizinle Midas’ın dedikodusunu yapalım!

Eşekkulaklı Midas

Eşekkulaklı Midas efsanesi MÖ 4000 yıllarında yaşanan bir olaya dayanır.

Atena kendi icat ettiği flütü tanrıların önünde çalmak ister. Flütü çalarken Athena'nın yanaklarının şişmesi ve yüzünün komik bir hal alması Hera ile Afrodit'i eğlendirir ve onunla dalga geçerler.

Bu duruma çok sinirlenen Athena, İda Dağı eteklerindeki bir kaynağa gidip sudaki yansımasından flütü çalarken yüzünün aldığı şekle bakar. Athena flüt çalarken gerçekten de çok çirkin olmaktadır. Bunu görüp iyice sinirlenen Athena flütü lanetler ve atar.

Çoban Marsias ise Athena'nın attığı bu flütü bulur ve çalmaya başlar. Tanrı icadı bu flütten oldukça güzel sesler çıkmaktadır ve onu çalan Marsias’ın ünü her yere yayılır. Güzel sanatlar ve müzik tanrısı Apollon, her yerde çaldığı bestelerden bahsedilen Marsias’ı çok kıskanır. Sadece ikisi arasında geçecek olan bir yarışma düzenler. Kral Midas’ın başkanlığındaki jüri üyeleri ve halkın önünde yarışma başlar.

Hem Apollon hem de Marsias oldukça güzel ezgiler çalar. Ancak jüri üyeleri Apollon’dan korktukları için oylarını ona verir. Kral Midas ise haksızlık olmaması için 2 puanlık oyunu Marsias için kullanır. Berabere kalmaktan hoşnut olmayan Apollon, Marsias’ı oyuna getirir. Flütü tersten çalar ve onun da aynısını yapmasını ister.

Ters tuttuğu flütten ses çıkaramayan Marsias yenilir.

Oyunu Marsias’tan yana kullanan Midas’a çok kızan Apollon, onun kulaklarının iyi duymadığını iddia eder. İnsan kulağını hak etmediğini savunur ve kulaklarını uzatıp eşekkulaklarına çevirir. Midas, kulaklarından çok utandığı için serpuşla (başlık) dolaşmaya başlar. Bir gün berberi saçlarını keserken Midas’ın kulaklarını görür; ama Midas, hiç kimseye anlatmaması şartıyla berberin yaşamasına izin verir.

Berber, bu sırrı uzun süre saklar; ancak birilerine anlatma ihtiyacı içini kemirir. Karnı şişer, adeta çatlamak üzeredir. En sonunda dayanamaz ve ıssız bir yerde derince bir çukur

kazıp Midas’ın sırrını oraya fısıldar, yağmur yağar, çukur suyla dolar, ağaç kökleri suyu çeker ve yaşamak için suyu tüm dallarına, yapraklarına gönderir.

Rüzgârla sallanan ağaçlar, fısıltılar halinde: ‘’Eşekkulaklı Midas, eşekkulaklı Midas!‘’ diye şarkı söylemeye başlar, Midas’ın sırrını her yere yayarlar.

Değerli okurlar, dedikoduya maruz kalmamak için önemli ve gizli bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın söylenen giz söylendiği kişi tarafından saklanmaz ve eklenerek yayılır söylenmezse de berber gibi de çatlatır.

Bu yazı toplam 3407 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Tüm Suçlu Buğday!31 Mayıs 2019 Cuma 13:52
 • Olho Por Olho, Dente Por Dente 7 Şubat 2019 Perşembe 18:01
 • Süfrajet20 Eylül 2018 Perşembe 17:02
 • Fatih Sultan Mehmet - II. Mehmet 7 Ağustos 2018 Salı 09:29
 • Kütüphane Yarışı ve Parşömenin Bulunuşu 3 Temmuz 2018 Salı 23:33
 • Mimar Sinan11 Mayıs 2018 Cuma 22:23
 • İki Kadın6 Nisan 2018 Cuma 22:59
 • Tarihi Okumak ve Konuşmak2 Nisan 2018 Pazartesi 23:06
 • Tohum ve Toprak2 Mart 2018 Cuma 11:11
 • Bir Prens, Bir Kitap Ve Bir Film9 Şubat 2018 Cuma 23:21
 • Anılarda Yolculuk -II2 Ocak 2018 Salı 23:38
 • Anılarda Yolculuk 18 Aralık 2017 Pazartesi 13:25
 • ‘’ Sayın Vali, İlinize öğretmen atadım karşılayınız’’6 Aralık 2017 Çarşamba 23:04
 • II.Dünya Savaşını Durduran Şarkı17 Kasım 2017 Cuma 20:59
 • Kendi Yapar - Kendi Tapar1 Kasım 2017 Çarşamba 22:53
 • Bozacının şahidi şıracı, meyhanecinin kefili bozacı16 Ekim 2017 Pazartesi 14:32
 • Gâvurluk Alameti: Kara Tahta10 Ekim 2017 Salı 11:58
 • Dedikodu22 Eylül 2017 Cuma 23:26
 • Sarayda Pişen Yemekler Koktu!13 Eylül 2017 Çarşamba 23:06
 • Tulumbacılar7 Eylül 2017 Perşembe 00:03

 • Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber
  Oluşturma süresi(ms): -1