Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Çifçilerin Düştüğü Faiz Girdabı

11 Nisan 2015 Cumartesi 19:06
Oğuz Özer
Bu hafta değerli bir ağabeyimin söylediklerinden esinlenerek bir yazı yazmaya gayret gösterdim.
 
Çiftçinin ödeyemediği krediler sosyal problem hâline gelmiş. Kredi açmak için menfaat sağlayan bankacı da var, borçtan kurtulmak için malını eşinin üzerine yapıp hileli boşanan müşteri de.
 
Herhangi bir köy kahvehanesine girip çiftçinin durumuyla alakalı sohbet edilmeye başlandığında, konu genellikle kredi ve kredi kartlarına geliyor. Hesapsız kredi kullanımı bankaların pazarlama faaliyetleriyle birleşince köylü faiz girdabına yakalanmış.
 
Önemli mali ve sosyal yaralar açılmış. Elinde olmadığı için borcunu ödeyemeyen de var, ödememek için her türlü entrika çeviren de...
 
Bankaya ipotek ettiği malları eşinin üzerine yapıp hileli boşananlardan tutun, üçüncü kişiye kendini borçlu gösterip mallarını haczettirene de rastlamak mümkün.
 
Bazı özel bankalar yeterliliği olmayan çiftçilere kredi verirken, art niyetli bazı personel de sağladıkları menfaat karşılığında kredi musluğunu açmış. Yani kredi entrikasında tüm taraflardan suçlular var.
 
Son 10 yılda Türkiye’nin mali göstergelerindeki hızlı yükseliş ziraatta da kendini gösterdi. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı’nın (OECD) 2011 raporuna göre Türkiye, 2002 yılında 23,7 milyar dolarlık tarım sektörü cirosuyla 11. sırada yer alıyordu.
 
2010’da ise 61,8 milyar dolarlık tarım cirosuyla dünyanın 7. büyüğü oldu. Dünya Bankası verilerine göre ise Türkiye 6. büyük tarım ülkesi.
Tarımda dönen para artınca, daha önce çiftçiyle ilgilenmeyen bankaların tutumu da değişti.
 
Son senelere kadar çiftçi daha çok Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi’nden kredi alma imkânı bulurken devreye özel bankalar da girdi. Bankalarda tarım bankacılığı birimleri kuruldu.
 
Televizyon reklâmlarında ünlü sanatçılar mahalli kıyafetlerle ‘kredi ve kredi kartı mucizesini!’ anlattı. Reklâmlara misafir olan eli nasırlı köylüler meslektaşlarına bunları özendirdi.
 
Hasat dönemlerinde tabii ki faiziyle ödeme imkânı sağlayan kredi kartları ballandıra ballandıra tanıtıldı. Modern görünümlü genç pazarlamacılar köy köy dolaştı.
 
Tarımla ilgili sivil toplum örgütlerinin başkanları küçük bir hediye karşılığında köylüleri otobüslerle bankaların hazırladığı pazarlama toplantılarına götürdü.
 
Tüm bunların sonucunda çiftçi borçlanıp borcu takibe girdiğinde traktör, araç, ziynet eşyası ve gayrimenkulünü satarak ödeme yapıyor. Ayrıca çeşitli yöntemlerle yeni kredi kullanıyor.
 
Kefillik durumuyla karşılaşan eş ve dostlar da mağdur edilmeye başlıyor.
 
Önümüzdeki hafta isim vermeden yaşanmış olayları anlatmaya, Çiftçilerin izlemesi gereken yolları okuyucularımla paylaşmaya başlayacağım. İyi haftalar…
Bu yazı toplam 1907 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Tarsus Haber Gazetesi ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1