Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Toz ve Sis Şehrin Üzerini Kapladı, Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep. Toz Bulutu Ne Zaman Gidecek

Mersin ve Adana başta olmak üzere bir diğer Akdeniz şehirlerinin üzerini kaplayan toz ve sis nedeniyle vatandaşlar tedirgin oldu. Öğle saatlerine yakın şehrin üzerine Suriye tarafından geldiği düşünülen ince çöl tozu havayı neredeyse bunaltacak hale getirdi.
Tarih: 9 Eylül 2015 Çarşamba 16:43
Toz ve Sis Şehrin Üzerini Kapladı, Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep. Toz Bulutu Ne Zaman Gidecek
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Mersin ve Adana başta olmak üzere bir diğer Akdeniz şehirlerinin üzerini kaplayan toz ve sis nedeniyle vatandaşlar  tedirgin oldu. Öğle saatlerine yakın şehrin üzerine Suriye tarafından geldiği düşünülen ince çöl tozu havayı neredeyse bunaltacak hale getirdi.
 
07 Eylül 2015 günü Mersin ve Adana beraberinde Gaziantep, Hatay'da gök yüzünü kaplayan toz ve sis kümesi halen gökyüzünü kısmı olarak devam etmekte. Edinilen bilgilere göre ise Suriye den gelen toz bulutu 2 gün şehirlerin üzerinde görülecek olup buna bağlı olarak da  bağıl nem değerlerinin değişmesi ile hissedilen sıcaklıklar normalin üzerine çıkacak. İnce toz zerreciklerinin sokaklara çıkan insanların göz ve boğaz solunum yollarına yapışması nedeniyle gözlerde yanma ve boğaz bölgesinde ağrı ve öksürüğe neden oluyor. Tahmini olarak 2 gün sürecek olan toz bulut sisli hava nedeniyle de bir çok aile kapı pencereyi hiç açmadığı gibi gün boyu ve gece boyu kapalı ortamlarda kalıp klimalarla serinlemeye çalıştı. Sıcaklığın ve havada ki toz bulutunun verdiği rahatsızlık nedeniyle sürekli çalıştırılan soğutma sistemlerinin aşırı elektrik kullanımıyla zaman zaman bölgede voltaj düşüklüğü ve yer yer elektrik kesintileri meydana geldi.
 
Toz bulutu ve sisle ilgili halk arasında zaman zaman depremin habercisi olabileceği, bu tür doğa olaylarının ardından başka bir doğa olayının muhtemel olabileceği konuşulurken vatandaşlar bulundukları bölgedeki hava durumunu fotoğraflayarak sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu. 
 
Hatay'ı olumsuz etkisi altına alan toz bulutlarıyla ilgili ciddi uyarılarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, "Hava kirliliği, başta endüstriyel prosesler olmak üzere toz fırtınaları, orman yangınları, evde yakılan fosil yakıtlar ve trafikten kaynaklanan partiküller ve gaz karışımından oluşmaktadır. Büyük partiküller üst hava yollarında tutulur, fakat küçük partiküller akciğer alveollere kadar iner. Hava kirliliği ile kardiyopulmoner mortalitede artış, astım ve KOAH'a bağlı acil hastane başvurularında artış, solunumsal semptomlarda artış, akciğer fonksiyonlarında ise azalma olmaktadır." diye konuştu.
 
Hava kirliliğinin, kronik maruziyet akciğer kanseri riskini de arttırdığını ifade eden Uzm. Dr. Özlem Berktaş, şunları kaydetti:
 
"Kum fırtınaları ve kasırgalarla birlikte polenler de uzun mesafelere taşınmaktadır. Bu durum, sağlıklı insanlarda bile öksürük ve nefes darlığına yol açabildiği gibi, alerjikastımı ve KOAH'ı da kötü ektiler. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarında da artışa yol açar. Sonuç olarak hava kirliliği, akciğer sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.
 
Bu nedenle toz bulutunun yoğun olduğu günlerde mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması ve pencerelerin kapalı tutulması önerilir. Unutulmamalıdır ki; nefes almak için sağlıklı bir akciğer kadar, sağlıklı bir çevre ve temiz bir havaya da ihtiyaç vardır."Mersin ve Adana başta olmak üzere bir diğer Akdeniz şehirlerinin üzerini kaplayan toz ve sis nedeniyle vatandaşlar  tedirgin oldu. Öğle saatlerine yakın şehrin üzerine Suriye tarafından geldiği düşünülen ince çöl tozu havayı neredeyse bunaltacak hale getirdi.
 
 Suriye üzerinden geldiği tahmin edilen toz tabakası Antakya ve Yayladağı'nda sarı toz tabakası halinde şehrin üzerine çökerken, İskenderun’da da beyaz toz bulutu, deniz, hava ve tren yollarında görüş mesafelerini azaltıyor.
 
GEMİLER LİMANA YANAŞMAKTA ZORLANIYOR
İskenderun-Adana otoban yolunda sürücüler güçlükle yolda seyrederken özellikle İskenderun Körfezi'nde gemiler limana yanaşmakta güçlük çekiyor.
 
TOZ BULUTLARINDAN NEFES ALINMIYOR
İskenderun Balıkçı Barınağı'nda bulunan balıkçılarda av sezonu açılmasına rağmen, son iki gündür toz bulutunun İskenderun Körfezi'nde etkili olması nedeniyle zor anlar yaşıyor.
 
Şehir merkezinde de toz bulutu nedeniyle insanlar nefes alamadıklarını belirtirken uzmanlar, astım ve solunum sorunu yaşayan hastaların zorda kalmadıkça dışarıya çıkmama tavsiyesinde bulunuyor.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1