Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Mersin Neden Sisli, Mersin Neden Toz Bulutlu, Mersin Tozun Nedeni?

Mersin'de ve çevre Gaziantep, Hatay, Adana illerindeki siz ve tozun nedeni nedir, Neden tozlu, Neden sisli bu tür soruların tek bir yanıtı var ve nedenini öğrendiğinizde içinizi rahatlatacak.
Tarih: 9 Eylül 2015 Çarşamba 16:39
Mersin Neden Sisli, Mersin Neden Toz Bulutlu, Mersin Tozun Nedeni?
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Önceki gün sabah saatleri itibari ile başlayan tozlu ve sisli hava nedeniyle nereden ve nasıl geldiği bilinmeyen toz ve sisin, sebebi ortaya çıktı.
 
Mersin ve çevre şehirlerdeki tozun sebebi Suriye üzerinden rüzgar ile oluşan çöl tozunun Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde bulunan şehirlerinin üzerine çöktüğü öğrenildi.
 
4 İli Esir Alan Toz Bulutu Nerden Geldi, Sebebi Ne?
 
Suriye den rüzgarın etkisi ile yükselen tozlar rüzgarın etkisiyle Akdeniz ve Güney Doğu şehirlerinin üzerini kapladı, birkaç gün toz bulutlarının kalacağı bilgisi edinilirken, şehirlerdeki yaşayan vatandaşlar ilk başlardan nereden geldiği ve nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen toz bulutu nedeniyle tedirginlik yaşadı.
 
Zaman zaman bu tür doğa olaylarının başka bir doğa olaylarını tetiklediği yada habercisi olduğu konuşulurken şehirlerin sıcaklık durumuna göre artan nemin etkisiyle hissedilen sıcaklığında bunaltıcı seviyeye ulaştığı kaydedildi. 
 
Havadaki toz nedeniyle sarı rengine yakın bir atmosfer tabakası gibi görünen gök yüzü, çölden gelen sarı tozun zerrecikleri ile insan sağlığını kötü olarak etkilemekte bu tür havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması ve solunum rahatsızlıkları yaşayanların bu konusunda daha dikkatli olmaları önerildi.
 
Suriye üzerinden gelen toz bulutları nedeniyle sınırda yer alan Hatay'ın Yayladağı ilçesi sabah erken saatlerden itibaren sarıya büründü.
 
Toz taşınımı hayatı olumsuz etkiledi, kimi noktalarda görüş mesafesi düştü. Bazı vatandaşların tozdan etkilenmemek için maske taktıkları gözlendi.
 
Gaziantep'te etkili olan toz bulutu hayatı olumsuz etkiledi.
 
Bu arada, toz bulutu nedeniyle Gaziantep kent merkezinde zaman zaman görüş mesafesi düştü. Araçların üzerilerinin toz katmanının sardığı kentte, gökyüzü adeta sarıya büründü. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle ulaşımda da aksamalar yaşandı.
 
Gaziantep Havaalanı'ndan İstanbul'a planlanan 5 uçak seferi iptal edildi, Almanya-Gaziantep uçağı ise Hatay'a yönlendirildi.
 
Toz bulutu Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta da etkili oldu.
 
Sabah saatlerinden itibaren güneyden esen rüzgarla Suriye üzerinden gelen toz bulutu, Adıyaman şehir merkezi ile Kahta ve Besni ilçelerinde hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle kent merkezinde zaman zaman görüş mesafesi 1 kilometreye kadar düştü. Bazı vatandaşların toz bulutu nedeniyle zor anlar yaşadıkları gözlendi.
 
Adıyaman Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, toz bulutunun 2 gün devam edeceğini belirtti.
 
Bu arada uzmanlar, yaşlı, çocuk ve solunum sorunu olanları, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.
 
 
Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Akdeniz'de "toz taşınımı" uyarısında bulunuldu.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugün ve yarın Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu'nun güneyinde toz taşınımı bekleniyor.
 
Bu nedenle, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme ve ulaşımda aksama gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekiyor.
 
Buna göre şu an devam eden toz fırtınasının bu akşamdan itibaren etkisini kaybetmesi beklenirken, adanın Cumartesi gününden itibaren yeni bir toz fırtınasının etkisine girmesi bekleniyor.
 
Meteoroloji'den bir yetkili yeni kum fırtınasının Kuzey Afrika’da bulunan ve dünyanın en büyük çölü olan Büyük Sahra Çölü üzerinden gelmesinin beklendiğini açıkladı.
 
Aynı yetkili yeni kum fırtınasının şu an etkili olan ve Suriye üzerinden gelenin aksine sarı değil kırmızı olduğunu belirterek, toz bulutunun Cumartesi sabah saatlerinden itibaren etkili olmasının beklendiğini belirtti.
Etiketler: ,

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1