Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Kanser Türleri, Menopoz ve Doğum Kontrolu Konferansı

Tarsus Şelale Soroptimist kulübü tarafından düzenlenen kadın sağlığı etkinliğinde, kadınlar ''Kanser türleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, doğum kontrolü ve sağlıklı yaşamak için beslenme yöntemleri'' konularında bilgilendirildi.
Tarih: 12 Ocak 2013 Cumartesi 22:23
Kanser Türleri, Menopoz ve Doğum Kontrolu Konferansı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tarsus Şelale Soroptimist kulübü tarafından düzenlenen kadın sağlığı etkinliğinde, kadınlar ''Kanser türleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, doğum kontrolü ve sağlıklı yaşamak için beslenme yöntemleri'' konularında bilgilendirildi.

Şelale Soroptimist Kulübü başkanı Nuray Okyay, Ali Mistilli ilköğretim okulu salonunda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, amaçlarının Meme kanserinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

İlçedeki mahallelerde bulunan kadın ve genç kızların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için, birçok mahallede kadınların katılımlarıyla evlerde toplantılar düzenlediklerini ve toplantılarda belirledikleri sorunları, böyle geniş salonlarda geniş bir şekilde başlattıklarını belirten Başkan Nuray Okyay, bu bağlamda Mithatpaşa mahallesini pilot bölge olarak belirlediklerini, sağlık ve eğitim konusundaki etkinliklerin yanı sıra meslek edinmeye yönlendirme, maddi ve manevi destek verilmesini de gerçekleştireceklerini kaydetti.
 
Okyay, proje kapsamında ikinci adım olarak, kadınların ve genç kızların meslek edinmeleri konusunda kurslar açacaklarını, maddi ve manevi destek vereceklerini sözlerine ekledi.
 
Kadın Hastalıkları uzmanı Dr. Elvan Alpaltaş ise, yaklaşık 120 kadının katıldığı bilgilendirme konferansında yaptığı konuşmada, kadınların, meme ve rahim ağzı kanseri, menopoz ve doğum kontrolü ve sağlıklı yaşamak için beslenme yöntemleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda ayrıntılı bilgi verdi.
 
Türkiye'de yılda yaklaşık 30 bin kadının meme kanserine yakalandığını, meme kanserinin süt bezleri veya sütü memebaşına taşıyan kanalları döşeyen hücrelerden geliştiğini dile getiren Elvan Alpaltaş, meme kanserinin nedeninin tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonu meme kanseri riskini arttırdığını, meme kanserinin, memenin süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücreler arasında, çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral oluşum olduğunu, kadınların yılda bir kez de olsa kontrole giderek muayene olmaları gerektiğini ifade etti.
 
Dr. Elvan Alpaltaş, 50 yaş üzerindeki kadınlarda mamografik tarama programlarının artmasının ve menopozdaki kadınlara önerilen hormon tedavilerinin gittikçe azalmasının, meme kanseri tedavisindeki başarıyı artırdığını vurguladı.
 
Çok sayıda bakteri, virüs, parazit ve mantarın neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların dünyanın en önemli halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirten Alpaltaş, bu hastalıkların önemli bir tehlike oluşturduğunu söyledi.
 
Sağlıklı beslenme konusunda da bilgi veren Alpaltaş, herkesin düzenli yemesi gerektiğini, sporun sağlıklı beslenerek desteklendiğinde çok daha fazla yararlı olacağını sözlerine ekledi.
 
Alpaltaş daha sonra kadınların çeşitli yöndeki sorularını yanıtladı.
Etiketler:

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1