Tarsus'tan sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gönderilmesini ister misiniz?

:

:

:

Yeni sera havalandırma sistemi görücüye çıktı

Anamur Bozyazı Ziraat Odası ve Beğenal Tarım işbirliğiyle Uygulamalı Güneş Enerjisi Beslemeli Otomatik Sera Havalandırma ve Sulama Sistemi Çalıştayı gerçekleştirildi.
Tarih: 13 Mayıs 2019 Pazartesi 17:08
Yeni sera havalandırma sistemi görücüye çıktı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Anamur Bozyazı Ziraat Odası ve Beğenal Tarım işbirliğiyle Uygulamalı Güneş Enerjisi Beslemeli Otomatik Sera Havalandırma ve Sulama Sistemi Çalıştayı gerçekleştirildi.

Bozyazı Müftülüğü Konferans salonunda yapılan çalıştayın açılış konuşmasını Beğenal Tarım Yetkilisi Makine Yüksek Mühendisi İlkay Atmaca yaptı.

Konuşmasında üretimin önemine dikkat çeken Atmaca; “İster muz üretelim, ister otomatik havalandırma sistemi üretelim. Ama bizim en kalitelisini üretebilmemiz gerekiyor. Bunu yapabilecek bilgi birikimene ve deneyime sahibiz artık.

Seralarda havalandırman büyük önem taşıyor ve havalandırma sistemlerini teknolojik hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Ürünümüzün lisans ve paten hakları Beğenal’a aittir. Akıllı sera uygulama sistemi olup otomatik kontrol edilebilen, hata ve arızalanma oranı minimum düzeyde çalışan bir sistemdir.

Bu projede çalışırken trafik kazasında yaşamını yitiren yeğenim Mehmet Atmaca’nın anısına projeyi tamamlamak üzere yoğun çalıştık ve büyük sorumluluk hissettik. Bugün onun anısına bu projeyi hayata geçirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Bizlere destek verenlere sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” diye ifade etti.


Çalıştay kapsamında düzenlenen panelde de Makine Mühendisi Fatih Göl, sistem hakkında bilgi verdi. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Öztürk, Muz seralarında iklimlendirmenin önemini anlatırken, Mersin Üniversitesi Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Özarslandan ise muzda nematodları karşı mücadele hakkında bilgilendirme yaptı.

Panelde konuşma yapan Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş de, sera-larda tarım teknolojilerinin uy-gulama sorunlarını anlatırken, Karatay Üniversitesi Mühen-dislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Ünsaçar ise seralarda yenilenebilir enerji sistemleri uygulamalarını anlattı.

Panelin ardından Beğenal tarafından üretilen havalandırma sisteminin kurulu olduğu serada yapılan uygulamalı gösterimin ardından çalıştay sona erdi.

Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1